poniedziałek, 14 lutego 2011

KONIEC LOKAT ANTYBELKOWYCH OD 1 LIPCA 2011

Dzisiejszy dzień rozpoczął się złą informacją. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowelizację ustawy o podatku od dochodów kapitałowych czyli tzw. podatku Belki. Zamiast dotychczasowego zaokrąglania podatku do pełnego złotego ma zostać wprowadzone zaokrąglanie do pełnego grosza. Nowe zmiany miałyby wejść z dniem 1 lipca 2011 i mają między innymi ukrócić omijanie płacenia podatku na lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek.
Do tej pory dla odsetek nie przekraczających 2,49zł podatek był zaokrąglany do 0zł. Teraz ma się to zmienić i od w/w kwoty odsetek zapłacimy 19% podatek w wysokości 0,47zł.

Jest to szczególnie zła informacja dla mnie, jako że w tej chwili przeszło 80% mojego portfela lokuję właśnie na rachunkach i lokatach z dzienną kapitalizacją. Nowe zmiany spowodowałyby więc obniżenie mojego dziennego zysku o ok. 0,78zł a miesięcznie o ok. 23,40zł. A jest to już niemała kwota, do tego należałoby dodać ciągłe powiększanie się oszczędności, więc z każdym miesiącem płacony podatek będzie rósł.

Od razu zacząłem kombinować czy nie dałoby się może tego ominąć poprzez stosowanie większej liczby rachunków z mniejszymi kwotami. Niestety nie mam dobrych wiadomości. Szybkie obliczenia w Excelu i wychodzi na to, żeby np. w przypadku konta Mocnooszczędzającego w Polbanku nie zapłacić podatku należałoby trzymać tam maksymalnie ok. 200zł.  W przypadku wyższego oprocentowania byłyby to jeszcze niższe kwoty. Zakładanie 150 kont oszczędnościowych oczywiście nie wchodzi w rachubę. Jednak nie jestem zupełnie pewien powyższych obliczeń, gdyż przez "zaokrąglanie do pełnego grosza w górę" może nie znaczyć zaokrąglania odsetek 0,49gr do 0gr tylko do 1gr, a w takim przypadku powyższe obliczenia zupełnie biorą w łeb.

Na dzień dzisiejszy pozostaje nam liczyć na lepsze oferty banków na tradycyjnych lokatach. Kolejną alternatywą jest przerzucenie środków np. na giełdę. Zresztą od jakiegoś już czasu planuję zaangażować większą część kapitału na giełdzie, tj. do około 50% wartości portfela. Dzisiejsza wiadomość będzie więc mnie dodatkowo motywowało do aktywniejszej gry na giełdzie.

0 komentarze :

Prześlij komentarz