sobota, 19 lutego 2011

OPTYMALIZACJA LOKAT Z DZIENNĄ KAPITALIZACJĄ - PROGRAM

Jak każdy zapewne wie, istnieje w naszym kraju zjawisko optymalizowania kwoty lokaty z dzienną kapitalizacją. Dzieje się tak dlatego, że od pewnych zysków – do 2,49zł podatek zaokrąglany jest w do 0zł. Więcej na temat tu: Koniec lokat antybelkowych.

Dzięki temu możemy właśnie stosować optymalizację, która wykorzystuje fakt zaokrąglania naszych odsetek w górę, tj. do pełnego grosza w górę. Dla przykładu, od kwoty 9,55gr dostaniemy odsetki w wysokości 10gr, dla 0,51gr dostaniemy 1gr, czyli prawie 100% więcej odsetek.

Wykorzystując ten fakt możemy stworzyć algorytm iteracyjny liczący zysk i oprocentowanie z  krokiem 1gr w zadanym przez nas przedziale. Tak więc, potrzebne dane to minimalna kwota lokaty, którą nakłada bank, maksymalna kwota jaką możemy przeznaczyć (mniej ważny parametr, gdyż kwoty optymalne znajdują się zawsze w pobliżu minimalnej kwoty), oprocentowanie netto lokaty oraz okres czasu, na jaki jest lokata bądź w jakim chcemy zoptymalizować nasz rachunek oszczędnościowy z kapitalizacją dzienną odsetek.

Na potrzeby optymalizacji lokat i rachunków oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją stworzyłem prosty programik, który możecie ściągnąć tutaj:

Program optymalizowania lokat z dzienną kapitalizacją odsetek


Niestety, w obecnej wersji działa tylko wersja tekstowa programu. W aplikacji graficznej są jakieś problemy z linkowaniem bibliotek i nie chce ruszyć poza środowiskiem programistycznym, co postaram się naprawić w nadchodzących dniach i poinformuję o tym fakcie na forum.
Chciałem też dodać do programu nowe funkcjonalności, jednak ostatnie wiadomości (Koniec lokat antybelkowych) mnie do tego zniechęciły.

W każdym razie, program tekstowy działa, zapraszam do jego pobierania i optymalizowania naszych lokat, póki jeszcze mamy taką możliwość.

Nowsza wersja programu znajduje się tutaj:

>> OPTYMALIZATOR LOKAT <<

1 komentarze :

Darek M.W. pisze...

Nowa, graficzna wersja programu do optymalizowania lokat z dzienną kapitalizacją dostępna jest tutaj:
http://drogadowlasnegom.blogspot.com/2011/08/optymalizator-lokat-z-dzienna.html

Prześlij komentarz