niedziela, 6 marca 2011

POLISO-LOKATY


Minęło zaledwie kilka dni od informacji o końcu lokat antybelkowych a już usłyszeliśmy o produkcie, który dalej będzie w stanie ominąć tenże podatek, mowa o POLISO-LOKATACH.

Co to jest poliso-lokata?

Poliso-lokata stanowi w praktyce lokatę ubraną w ubezpieczenie na dożycie. Taka konstrukcja pozwala uniknąć "podatku Belki", ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem nie jest on pobierany od świadczeń ubezpieczeniowych. Pozwala to uzyskać wyższe faktyczne oprocentowanie inwestycji niż w przypadku klasycznych lokat, od których musimy odprowadzić 19% podatku od zysków kapitałowych. Jednak z drugiej strony takie ubezpieczenie też musi coś kosztować, stąd oferta taka powinna się plasować, gdzieś pomiędzy zwykłymi lokatami a lokatami z dzienną kapitalizacją odsetek.

Jakie są gwarancje na poliso-lokatach?
No właśnie, w przypadku poliso-lokaty zawieramy umowę nie z bankiem a z towarzystwem ubezpieczeniowym. W takim wypadku nasz kapitał chroniony jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, gwarantujący zwrot 50% wartości poliso-lokaty a nie 100% jak w przypadku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ile możemy zarobić?

Na chwilę obecną zwroty z inwestycji w poliso-lokaty nie powalają. Trzy najlepsze oferty to:
  1. Bank DnB NORD - Polisa lokacyjna NORD fortjene – oferuje nam 4,62% netto w ofercie na okres 12 miesięcy oraz 4,46% na 6 miesięcy. Minimalna kwota inwestycji to 5 000zł.
  2. Bank BPHOptima Profit – w tym wypadku możemy zarobić 4,51% netto na 12 miesięcy i 3,85% na 6 miesięcy. Minimalna kwota to również 5 000zł.
  3. Allianz BankAllianz Profit – oferuje nam 4,46% netto na 12 miesięcy, 3,93% na 6 miesięcy oraz 3,48% na 3 miesiące. Zaletą w tym wypadku może być niższa kwota minimalna poliso-lokaty wynosząca 3 000zł.

Czy poliso-lokaty zastąpią lokaty jednodniowe?

Trudno powiedzieć jak będzie wyglądała przyszłość poliso-lokat. Dzisiaj ciężko jest określić też czy pojawią się ciekawsze propozycje na runku tradycyjnych lokat. Poliso-lokaty na pewno mogą być jakąś alternatywą do wkrótce znikających lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Czas nam pokaże czy poliso-lokaty się przyjmą i czy dostaniemy satysfakcjonujące oferty, jednak w mojej ocenie dalej będą stanowić zaledwie ułamek rynku.

Liczę na to, że takie banki jak Polbank, Getin Online czy Meritum, słynące z wysokiego oprocentowania lokat czy rachunków oszczędzających dostosują po 1 lipca swoje oferty do rynku. W końcu i obecnie istnieją także produkty wysoko oprocentowane - w SKOK-ach (np. SKOK WOŁOMIN daje 7,50% do 7,60% brutto w przypadku posiadania min. 21 udziałów w Kasie), jednakże w SKOK-ach nie mamy gwarancji BFG lecz przez własny system ochrony kapitału – Kasy Krajowej. Kwota gwarantowana z Kasy Krajowej wynosi podobnie jak w przypadku BFG 100 000 Euro. 

A póki co polecam korzystanie z udostępnionego przeze mnie programu do optymalizacji lokat z dzienną kapitalizacją odsetek.

Istnieje cień szansy, że lokaty otwarte przed wejściem nowej ustawy zapewnią nam wyższe odsetki przez cały okres lokaty, lecz ostateczny kształt nowej ustawy wciąż nie jest znany.

2 komentarze :

o lokatach pisze...

Wg mnie PO nie odwazy sie na ten krok, przeciez obiecali 4 lata temu zniesc ten podatek

Darek M.W. pisze...

Ja nie byłbym tego taki pewny, szczególnie po tym co wyrabiają z OFE. Niestety dziurę budżetową muszą jakoś załatać i zamiast wziąć się za rozdymaną administrację państwową jak obiecali to urzędy wciąż zatrudniają coraz to więcej osób.

Prześlij komentarz