środa, 4 maja 2011

Debiut BGŻ - bliższe informacje


Tak jak pisałem przedwczoraj, w dniu dzisiejszym poznaliśmy więcej szczegółów na temat debiutu Banku BGŻ.


Harmonogram oferty publicznej

5–16 maja – okres przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych
17 maja – zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ostatecznej liczby sprzedawanych akcji
Około 17 maja – opublikowanie ceny sprzedaży i liczby akcji w poszczególnych transzach
18–19 maja – przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych
Do 20 maja – przydział akcji
27 maja – pierwszy dzień notowania akcji.


Cena i liczba akcji

Maksymalna cena akcji Banku BGŻ została ustalona na 90zł. Inwestorom indywidualnych ma zostać przydzielonych 25% akcji z możliwością zwiększenia do 30%.
Inwestor indywidualny będzie mógł się zapisać na 12 do 120 akcji.  Czyli przyszykować powinniśmy od 1 080zł do 10 800zł. Liczba oferowanych akcji serii A i D wyniesie do 16 046 596.


Plany banku

Zysk netto banku za 2010 rok wyniosł 112,3 mln zł i był o 11,6% wyższy niż w 2009 roku.
Jeżeli chodzi o plany banku to nie planuje on wypłaty dywidendy w najbliższych latach. Przez ten okres planuje za to intensywnie rozbudować sieć placówek – 50 oddziałów w tym roku i 25 w przyszłym. Nakłady z tego tytułu na ten rok prognozowane są na 51 mln zł.
Bank planuje też uruchomić bank internetowy dla klientów z klasy średniej i zamożnych.Mój udział w debiucie?!

Jeżeli chodzi o mój udział w debiucie, to prawdopodobnie zapiszę się na maksymalny pakiet akcji. Liczę zresztą na dyskonto, jeżeli chodzi o ostateczną cenę akcji (podobnie jak miało miejsce w przypadku debiutu Tauronu). Pieniądze już czekają na koncie Mocnooszczędzającym. Oczywiście napiszę o mojej ostatecznej decyzji oraz wielkości mojego udziału w debiucie. Zapisy oczywiście najlepiej przeprowadzić ostatniego dnia zapisów, tj. 16 maja.

4 komentarze :

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy blog, gratuluję pomysłodawcy. Jestem osobą raczkującą na GPW i również chcę wziąć udział w ofercie publicznej BGZ-tu. Chcę się na nie zapisać niebawem jednak napisałeś że najlepiej zapisy składać w ostatni dzień, w tym przypadku 16 maj. Dlaczego? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam Magda

Darek M.W. pisze...

Ciesz się, że blog się podoba.

Warto zapisać się w ostatni dzień, bo wcześniejszy zapis nic nie daje. Akcje nie są przypisywane ze względu na kolejność zapisów. Co najwyżej dajesz zarobić Twojemu maklerowi, który przez ten czas obraca Twoją gotówką.
A przez te dni pieniądze można ulokować na rachunku oszczędnościowym i zarobić kilka groszy.
Oczywiście jeżeli ktoś nie ma takich planów i jest pewien co do wysokości zapisu to może dyspozycję złożyć w każdej chwili.
Ja wciąż się waham.

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Rzeczywiście, nie brałam możliwości zamrożenia pieniędzy ponieważ planuję zapisać się na niewiele akcji więc wiele bym nie straciła, niemniej jednak będę pamiętać na przyszłość. Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

Anonimowy pisze...

Czytam w internecie opinie o tej emisji i są skrajnie różne. Najbardziej zatrważająca to ta porównująca redukcję do tej z Taurona i debiut oraz dalsze losy do tej z GPW. Ponoć wycena jest mocno zawyżona a sam bank jest niewielki w stosunku do innych potentatów tego sektora. Analizując manipulacje ministra w zakresie upłynniania aktywów skarbu państwa, połączonych z maksymalizacją zysków z tej operacji z jednoczesnym dalszym kontrolowaniem sprzedawanych spółek w innych realiach można być pełnym obaw czy nie jest to kolejne drenowanie kieszeni naiwnych akcjonariuszy popadających w euforyczny owczy pęd. Napiszcie coś więcej na temat tej oferty, czy ma ekonomiczne uzasadnienie czy są to tylko czyste spekulacje.

Jan Kowal

Prześlij komentarz