środa, 18 maja 2011

Debiut BGŻ - wielkie zmianyNo i spełniły się moje oczekiwania o znacznej redukcji ceny akcji BGŻ. Ale tak wielkich zmian w emisji publicznej BGŻ chyba nikt się spodziewał.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o ograniczeniu oferty publicznej BGŻ do ponad 12 proc. ze wszystkich posiadanych 37,2 proc. planowanych wcześniej. I tak sprzedanych zostanie 5 200 000 akcji. Przy czym do inwestorów indywidualnych trafi 1 560 000 akcji, a do instytucjonalnych 3 640 000 akcji.

Nowa cena sprzedaży akcji w ofercie BGŻ została ustalona na 60 zł, czyli jest o 1/3 niższa od zakładanej wcześniej. Aż tak dużej zmiany ceny się nie spodziewałem, jak chyba zresztą większość z nas. Przy takiej cenie zapisałbym się na maksymalny pakiet. Kto zaryzykował, ten pewnie zarobi.


Minister Skarbu planuje poczekać ze sprzedażą reszty akcji, aż bank zrealizuje swoje plany inwestycyjne i będzie osiągał większe zyski. W ten sposób planuje osiągnąć wyższą cenę, a dalszą prywatyzację przeprowadzić już na giełdzie.

Zaktualizowany też został harmonogram oferty publicznej BGŻ:
·  Od 18 do 20 maja 2011 r. - przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych.
·  Do 23 maja 2011 r. - ma nastąpić przydział akcji sprzedawanych w ofercie.
·  24 maja 2011 r. - złożenie zlecenia sprzedaży akcji sprzedawanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW.
·  25 maja 2011 r. - zapisanie akcji sprzedawanych na rachunkach papierów wartościowych Inwestorów Indywidualnych.

Wprowadzone zmiany są według mnie pozytywne dla inwestorów indywidualnych i powinny spowodować osiągnięcie zysku, w okolicach 5 - 10%.

4 komentarze :

Emczak pisze...

Skoro nie było chętnych wśród klientów instytucjonalnych w trakcie budowania księgi to nie sądzę aby teraz rzucili się windując cenę...

Darek M.W. pisze...

Może nie rzucili, ale przy cenie 60zł wskaźniki fundamentalne są już znacznie lepsze i jest miejsce na wzrosty. Wszystko zależy od koniunktury oraz tego jak zachowają się więksi gracze.

ankam pisze...

hmmm, napisałeś że po takiej cenie zapisałbyś się na maksymalny pakiet, jestem początkującym inwestorem, ale czy ograniczenie oferty o 2/3 nie oznacza również zmniejszenie ilości akcji dla inwestorów indywidualnych, a tym samym dużą redukcje? W takiej sytuacji to chyba mrożenie środków.

Ja również kupiłam pół pakietu i nie żałuje

Darek M.W. pisze...

Niestety tak, redukcja będzie. Ja ostatecznie się nie zapisałem ze względu na wyimaginowaną cenę 90zł. Niby spodziewałem się obniżki ceny, jak się jednak okazało było ona spora, tak samo jak ograniczenie oferty. Ciężko przewidzieć jaki to będzie miało wpływ na debiut. Możliwy jest zysk 5-10% na debiucie, ale równie dobrze można stracić.
Ostatnio koniunktura na giełdzie nie jest najlepsza.

Prześlij komentarz