czwartek, 5 maja 2011

FIBOTRADER - Analiza techniczna

Od jakiegoś już czasu zastanawiałem się nad użyciem do Analizy Technicznej jakiegoś profesjonalnego narzędzia zamiast wykresów na serwisie stooq czy programie ISPAG.


Niby analizy online za pomocą ISPAG pozwalają na dostęp do podstawowej funkcjonalności, takiej jak: średnie ruchome (liniowe i ekspotencjalne), wskaźniki MACD, oscylatory RoC i RSI. Daje też możliwość ręcznego rysowania linii trendu, wsparć, zapisywania ustawień i jeszcze kilka dodatkowych funkcjonalności, z których nie korzystałem.

Do tej pory mi to wystarczało. ISPAG ma jedną podstawową zaletę, a mianowicie automatyczny dostęp do danych bez potrzeby ich ręcznego importowania czy jakiegokolwiek ustawiania.

Postanowiłem jednak spróbować czegoś nowego. Ze względu na koszty wybrałem darmowy program Fibotrader.


Instalacja

Program można ściągnąć ze strony producenta: http://www.fibotrader.com/sw_downloads.php?lang_user=en

Sama instalacja jest bezproblemowa i szybka.


Import danych

Import danych jest w zasadzie największą bolączką (przynajmniej dla mnie). Przydałoby się jakieś narzędzie do automatycznego ściągania najświeższych notowań. Na dzień dzisiejszy nie znalazłem takiego narzędzia (QuoteMan z Fibotrader’a zawiera wiele opcji importu danych, być może trzeba tylko znaleźć odpowiednią opcję).

Znalazłem natomiast informację, że taka aktualizacja jest możliwa w programie Metatrader. Być może spróbuję tamtego narzędzia i o postępach na pewno poinformuję na blogu. Zawsze jest to spora oszczędność czasu. Jednak Fibotrader-a zamierzam używać od czas do czasu do dogłębniejszej analizy, więc jestem w stanie przeboleć kilka minut na import danych.

Przejdźmy jednak do samego procesu importu danych w programie Fibotrader, a wygląda on tak:

  1. Potrzebne dane musimy ściągnąć ręcznie, np. z serwisu BOSSA
Wybieramy Pliki z danymi dla Metastock - metacgl.zip
  1. Wypakowujemy archiwum do jakiegoś katalogu.
  2. Uruchamiamy QuoteMan, wybieramy „Data”, „Import”, „ASCII file …”  1. W oknie ASCII import podajemy ścieżkę do katalogu z wypakowanymi danymi, np. C:\temp\omegacgl\*.*
  2. Następnie wybieramy typ notowań (End of day) i opcję „Save in folder” na „My portfolio” i klikamy „Start”.
  3. W  zakładce Fields klikamy na „Detect automatically” i klikamy ponownie „Start”
  4. Teraz nastąpi import danych, który może potrwać kilka minut.Okno analizy technicznej

Po zaimportowaniu danych możemy przejść do właściwego okna analizy wykresów (wybierając z okna Fibotrader żółty folder,  My portfolio, jakąś spółkę).


Dodatkowe wskaźniki możemy dodać do wykresu klikając na ikonkę wykresu. Do wyboru mamy wiele opcji. Ja wybrałem: MA, EMA, Wolumen, MACD Histogram, RoC, Stochastic, RSI oraz linie wsparcia/oporu.Obsługa samego programu jest w miarę intuicyjna i już po ok. 30 minutach jesteśmy w stanie skonfigurować i zapisać wybrane przez nas konfiguracje wraz ze wskaźnikami (Templates, Current template, Save as...). Może stworzyć wiele widoków i w prosty sposób przełączać się pomiędzy nimi.


Podsumowanie

Sam dopiero zacząłem bawić się Fibotrader’em, jednak muszę przyznać, że przypadł mi on do gustu. Posiada naprawdę multum opcji, część z nich dopiero zaczynam testować, jak np. zniesienia Fibonacciego czy opcje automatycznej detekcji formacji cenowych. Uważam, że jest to świetne narzędzie do Analizy Technicznej. Z czystym sumieniem mogę polecić jego używanie.

Do rzeczy, które jeszcze chciałbym zrobić należy m.in. automatyczny import danych do programu. Na dzień dzisiejszy używam wersji testowej, z tego też powodu nie wiem, jakie ograniczenia posiada darmowa wersja po wygaśnięciu okresu próbnego.

Zachęcam do komentowania i wyrażania opinii na temat Fibotrader’a jak i innych narzędzi do Analizy Technicznej.

7 komentarze :

Anonimowy pisze...

Fibotrader jest spoko:P jednak nie wiem za bardzo jak ustawic parametry chmury ichimoku w analizie ichimoku:)

Darek M.W. pisze...

Właśnie zamierzam się przyjrzeć temu tematowi. Jak się dowiem to napiszę na blogu.

Pozdrawiam

Daniel pisze...

W fibotraderze w darmowej wersji masz jedną ogromną wadę. Mianowicie nie możesz przełączyć wykres z liniowego na logarytmiczny co zarazem uniemożliwia poprawną analizę.

Anonimowy pisze...

Mozesz mozesz, synu :) Klikasz np na chart1, scaling, scale method i wybierasz logarytmiczna.

Daniel pisze...

tak, ale w darmowej wersji nie możesz (obecnie) - może wcześniej szło, teraz nie :P

Anonimowy pisze...

Jak wstawic kolor chmurek obrysy mam.
Monika

Darek M.W. pisze...

Nie do końca rozumiem pytanie,
niestety od jakiegoś czasu używam innego program a Fibotrader-a odinstalowałem.

Prześlij komentarz