wtorek, 3 maja 2011

Lokata maja - 5,7% netto na 2 miesiące


Tym razem Getin Bank wprowadził korzystniejszą ofertę niż jego internetowe ramię.
Niestety wiąże się to z założeniem rachunku bankowego w placówce banku. Prawdopodobnie celem tej lokaty jest przyciągnięcie nowych klientów, podobnie jak w przypadku lokaty "Na start" w internetowym ramieniu banku.

Jeżeli chodzi o lokatę to jest to lokata oprocentowana na 5,7% netto, czyli 7,04% jak na zwykłej lokacie. Okres lokaty to zaledwie 2 miesiące, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą.

Minimalna kwota lokaty to 1 000zł, a maksymalna 14 500zł.

Maksymalnie możemy założyć do 7 lokat na łączną kwotę nieprzekraczającą 100 000zł - oferta ważna do końca maja.

Optymalizując kwotę lokaty, możemy zwiększyć oprocentowanie do 5,87% dla kwoty 1056,58zł.

Jeżeli planujemy zainwestować wyższe kwoty, kolejne optymalne wartości lokat to: 2017,11zł (5,78%), 3041,67zł (5,76%), 4002,20zł (5,74%) i 5090,79zł (5,73%).Więcej informacji na temat lokaty na stronie banku: Depozyty Getin Bank oraz w regulaminie promocji "Lokata Maja".

A jeżeli chodzi o wymagany rachunek ROR - aktualnie jest to Konto Uniwersalne Plus.
Niesie ono za sobą szereg ograniczeń, np. aby było ono darmowe musimy miesięcznie dokonać wpływów na kwotę co najmniej 750zł (w przeciwnym razie zapłacimy 9,99zł). Kolejną opłatą jest obsługa karty (5zł lub 2,99zł), jeżeli nie wykonamy transakcji za odpowiednią kwotę w danym miesiącu - 300zł dla karty Visa i 100zł dla MasterCard Debit Paypass. Poważnym ograniczeniem jest opłata za zamknięcie rachunku w okresie 12 miesięcy od jego założenia i wynosi ona 99zł!!!

Czy w takim razie warto zakładać Konto Uniwersalne Plus i korzystać z wysokiego oprocentowania zaledwie przez dwa miesiące? Nie mamy gwarancji czy po tym okresie znajdziemy dla siebie jakąś korzystną ofertę, prawdopodobnie korzystniejsze lokaty otrzymamy w internetowym getinonline.

Według mnie przed podjęciem decyzji warto się poważnie zastanowić, ponieważ niesie ono za sobą szereg dziwnych opłat i prowizji.

UPDATE: Dowiedziałem się, że do lokaty wystarczy założyć "rachunek pomocniczy". Pieniądze z tego rachunku można wypłacić bez prowizji na rachunek w Getin Banku, jak rozumiem w tym na rachunek w Getinonline, a ten jest już zupełnie bezpłatny. Taką pokrętną drogą możemy ominąć opłaty. Chyba się zdecyduję na taki myk. W tym wypadku oferta Getin Banku wydaje znacznie ciekawsza i jeżeli zdecyduję się nie przystępować do debiutu Banku BGŻ to właśnie na "Lokacie Maja" ulokuję znaczną część oszczędności.

7 komentarze :

Zdzisław pisze...

Hej, to zadłuzenie co masz na KK to rozumiem jest w grace period?

Darek M.W. pisze...

Tak, zawsze spłacam w terminie. W końcu chodzi tu o zysk (1,5% zwrotu z transakcji) a nie stratę. A zadłużenie jest tak duże bo ostatnio trochę handlowałem.

Anonimowy pisze...

Witam, a co Pan myśli o lokowaniu pieniędzy na lokatach w instytucji parabankowej SKOK. Mają dużo lepszą ofertę - np. SKOK w Wołominie. Zarówno ROR jak i lokaty są atrakcyjniej oprocentowane. Lokaty nawet 7,1 %. ROR do 6,55 % dla pewnych warunków wstępnych.

Ogromna rzesza Polaków trzyma w tych spółdzielniach swoje oszczędności.

Darek M.W. pisze...

Oczywiście jest to także opcja, zresztą pisałem o tym we wpisie na temat Poliso-lokat - http://drogadowlasnegom.blogspot.com/2011/03/poliso-lokaty.html

Niestety w ostatnim czasie i tam (SKOK Wołomin) oprocentowanie poszło nieco w dół. Aczkolwiek wciąż można osiągnąć 7,2% brutto w przypadku posiadania 21 udziałów w kasie.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to raczej możemy być spokojni, jeżeli planujemy wrzucić większą kwotę (ze względu na udziały w kasie) na dłuższy czas to jest to opcja warta zainteresowania.

Anonimowy pisze...

Znany i ceniony komentator rynku finansowego z Gazety Wyborczej - Pan Maciej Samcik często wzbudza u mnie niepokój w związku ze swoimi ocenami funkcjonowania SKOKów. Brak nadzoru KNF. Nic nie wiadomo nt. ściągalności udzielanych kredytów konsumenckich. Trzymam tam oszczędności, ale nie bez obaw. Społeczeństwo coraz bardziej bezkrytycznie się zadłuża. Rośnie ryzyko utraty płynności placówek, które lekką ręką pożyczają kasę prawie każdemu.

Darek M.W. pisze...

Może i faktycznie istnieje pewne ryzyko, jednak uważam, że jeżeli by jakiś SKOK upadł to inne SKOK-i poważnie by na tym straciły. Dlatego w takiej sytuacji pewnie zdecydowałyby się na przejęcie bankruta. Masowy odpływ kapitału byłby chyba bardziej uciążliwy.

Darek M.W. pisze...

Jeżeli chodzi o "Lokatę Maja" to dowiedziałem się, że wystarczy założyć do niej "rachunek pomocniczy". Pieniądze z tego rachunku można wypłacić bez prowizji na rachunek w Getin Banku, jak rozumiem w tym na rachunek w Getinonline, a ten jest już zupełnie bezpłatny. Taką pokrętną drogą możemy ominąć opłaty. Chyba się zdecyduję na taki myk.

Prześlij komentarz