środa, 15 czerwca 2011

Debiut JSW – bliższe informacjeJako, że została podana już cena maksymalna zapisów – 146zł za akcję, czas przybliżyć IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ostatnim wpisie na ten temat podałem harmonogram zapisów: Debiut JSW na giełdzie.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych zaczęły się w dniu wczorajszym, tj. 14 czerwca i potrwają do 27 czerwca, kiedy to sam planuję się zapisać na pakiet akcji tak, żeby niepotrzebnie nie zamrażać pieniędzy. Niech sobie leżą na koncie Mocnooszczędzającym w Polbanku i zarabiają, zawsze to kilkanaście złotych do przodu.


Jaka będzie redukcja?

Na to pytanie oczywiście ciężko odpowiedzieć, można natomiast przypuszczać, że na akcje JSW zapisze się podobna liczba osób co na Tauron. Emisja obejmuje około 39,5 mln akcji ze 108,85 mln. Z tego natomiast 25%, czyli ok. 10 mln trafi do inwestorów indywidualnych. W przypadku dużego popytu, pu;a ta może zostać zwiększona do 30%, czyli do 12 mln akcji. Minimalnie możemy się zapisać na 5 akcji a maksymalnie na 75 akcji. 

Przyjmując, że na maksymalną liczbę akcji zapisze się 300 tysięcy osób, otrzymamy 33 akcje, a w przypadku zwiększenia puli dla inwestorów indywidualnych będzie to 40 akcji.
 
Przypomnę, że:
„Dla inwestorów indywidualnych, w ramach akcjonariatu obywatelskiego będzie obowiązywać zasada 'maksymalnego przydziału'. Oznacza to, że na podstawie ważnych zapisów złożonych przez Inwestorów indywidualnych zostanie określona maksymalna liczba akcji, które mogą zostać przydzielone inwestorowi indywidualnemu. Zapisy, które opiewały na mniejszą lub równą liczbę akcji zostaną zrealizowane w pełni. Te, które przekraczały ten poziom zostaną zrealizowane na poziomie maksymalnego przydziału”.

Z tego też powodu zapis na większy pakiet akcji nie ma za bardzo sensu. Owszem, możemy zaryzykować, że redukcja będzie ciut mniejsza i kupić np. 45 – 50 akcji, ale lepiej po prostu założyć rachunek na kogoś z rodziny i złożyć dwa mniejsze zapisy.


Za i Przeciw

Za przemawia korzystna wycena akcji. Biorąc pod uwagę ostatnie wyceny możemy dość ostrożnie wycenić spółkę na 20 mld zł. W takim wypadku otrzymujemy wycenę jednej akcji w wysokości ok. 184zł. Daje nam to dyskonto w wysokości ok. 26%.

Przeciw inwestycji w akcje JSW przemawiają wahania na rynkach surowców. W ciągu ostatniego roku cena węgla koksującego gwałtownie wzrosła o 51%. Istnieje więc ryzyko, że i tutaj mamy bańkę spekulacyjną i w przypadku gorszych informacji zza Oceanu, ceny polecą w dół, a wraz z nim zyski spółki.

Kolejną niepokojącą sprawą są związki zawodowe, które swoją siłę pokazały jakiś czas temu. Jak się okazało, potrafią one skutecznie blokować działania zarządu. Warto też pamiętać, że kontrolę nad spółką nadal będzie sprawował Skarb Państwa. W przyszłości nie jest też wykluczona sprzedaż przez SP akcji przez GPW, co zapewne odbije się na kursie akcji.


Mój udział

Jeżeli chodzi o mnie, to planuję dwa zapisy na ok. 40 akcji. Debiut JSW był już przeze mnie długo wyczekiwany i według mnie wygląda on obiecująco. Z pewnością lepiej niż debiut Banku BGŻ. Akcję zapewne sprzedam w okolicach dnia debiutu. Mam nadzieję, że na debiucie akcje wzrosną o ok. 10%. Powodzenie debiutu wydaje mi się dużo bardziej prawdopodobne niż  w przypadku debiutu Banku BGŻ czy Tauronu. Już 6 lipca przekonamy się czy miałem rację.

3 komentarze :

RO pisze...

fajne podsumowanie oferty, coz trzeba się bedzie na te 40 akcji zapisać i liczyć na pozytywne nastroje w dniu debiutu ;)

ankam pisze...

całkowity brak redukcji, kto by się spodziewał...

Darek M.W. pisze...

Ostatecznie zapisałem się na 90 akcji (dwa zapisy po 45). Akcje cały czas trzymam.

Prześlij komentarz