sobota, 16 lipca 2011

Był taki darmowy mBank …Już od 1 sierpnia mBank wprowadza opłatę za kartę debetową (delfinka) w wysokości 2zł. Z tego też powodu postanowiłem przedstawić alternatywę dla osób, które wciąż zamierzają korzystać z darmowego konta osobistego bez żadnych warunków.

Piszę teraz, aby osoby planujące zmianę rachunku bankowego mogły jeszcze do końca miesiąca otrzymać nową kartę z innego banku.

Powody takiej decyzji mogą być różne: przeciwstawienie się nowej polityce mBanku, który do tej pory oferował swoje usługi w pełni za darmo czy po prostu braku możliwości uniknięcia opłaty.


Jak uniknąć opłaty?

Należy wspomnieć o możliwości uniknięcia opłaty, którą osiągniemy na dwa sposoby:
  • Wykonując w ciągu miesiąca kalendarzowego płatności bezgotówkowych o wartości minimum 100zł (którąkolwiek z posiadanych kart).
  • Aktywować usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” w cenie 5zł/miesiąc.


Jaką mamy alternatywę?

Zamiast eKonta możemy założyć jedno z niżej przedstawionych kont:

  1. Konto Swobodne lub Skarbonkowe w Getin Online
Konto Skarbonkowe to w zasadzie to samo konto co Swobodne z dodatkową funkcjonalnością, tj. bank płaci 1zł m.in. za założenie lokaty, za przelew powyżej 1000zł czy za płatność kartą powyżej 100zł. Dodatkowo oferuje nam bezpłatne bankomaty w Polsce. Niestety niedawno wprowadzone zostało podobne ograniczenie co w przypadku mBanku: promocyjne złotówki otrzymamy tylko w przypadku dokonania płatności kartą w wysokości co najmniej 100zł miesięcznie trzy razy w miesiącu. Więcej na temat zmian na stronie: Zawiadomienie.

  1. Konto Optymalne w Open Online (należący do Open Finance).
Konto Optymalne jest klonem kont opisanych w pierwszym punkcie. Bazują na tym samych systemie bankowości internetowej a co za tym idzie oferują niemal identyczną funkcjonalność.

Zauważalną różnicą będzie tu dla nas minimalna kwota zakładanych lokat (500zł zamiast 1000zł w Getin Online). Do wad opisywanych powyżej kont możemy zaliczyć gorszy system bankowości internetowej.

  1. Dobre Konto w Banku Millennium.
Szerzej je opisałem w osobnych wpisie: Dobre Konto.

W skrócie, za płatność kartą w sklepach spożywczych, supermarketach i stacjach benzynowych otrzymamy zwrot 3% wartości transakcji. Warunkiem jest tutaj wpłata miesięczna w wysokości 1000zł oraz min. 3 transakcje kartą w miesiącu.

  1. dbNet w Deutsche Bank PBC.
Konto darmowe w przypadku wykonania minimum jednej transakcji kartą bądź wypłaty gotówki z bankomatu. Konto oferuje dostęp do bankomatów na całym świecie za darmo. Wadą jest ubogi system internetowy. Sam bank prowadzi promocje, dzięki którym za otworzenie konto otrzymamy określony prezent a dodatkowo weźmiemy udział w losowaniu większej nagrody (obecnie jest to zestaw głośnomówiący Samsung o wartości ok. 100zł).
           

  1. e-Konto<30 w BZ WBK.
Darmowe dla osób poniżej 30 roku życia. Kartę zbliżeniową otrzymamy za darmo po wykonaniu minimum jednej transakcji kartą w miesiącu. Zaletą jest tu dopracowany system bankowości internetowej oraz obecność placówek bankowych w wielu miastach Polski. Wadą jest darmowy dostęp tylko do bankomatów banku BZ WBK.

  1. CitiKonto Direct w Citi Handlowy.
Konto darmowe w przypadku dokonywania miesięcznych wpływów w wysokości minimum 1500zł. Zaletą jest podobnie jak w przypadku niemalże wszystkich pozostałych darmowy dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce oraz zintegrowanie biletu z kartą debetową w niektórych miastach Polski. Dodatkowo otrzymujemy 10% zniżkę na bilety okresowe zakodowane na w/w karcie.

  1. Konto z Podwyżką w BGŻ.
Ciekawa propozycja dla osób, które planują przelewać wypłatę. Oferuje ono zwrot 1% wpływu na konto (do 50zł miesięcznie). Od tej wartości trzeba odjąć 5zł opłaty za kartę (darmowe wszystkie bankomaty w kraju). Dodatkowym obostrzeniem jest jeszcze dokonanie minimum trzech transakcji kartą w miesiącu. Jeżeli ktoś zamierza w całkiem prosty sposób otrzymać kilka-kilkadziesiąt złotych miesięcznie bonusu jest to bardzo ciekawa propozycja. Sam posiadam opisywane konto i mogę je polecić w całego serca.

  1. Inteligo
Konto w zasadzie bardzo zbliżone do eKonta w mBanku. Jest ono w pełni darmowe przy płatności kartą w wysokości 100zł miesięcznie. Darmowy dostęp do bankomatów PKO BP, eService i BZ WBK. Zaletą jest dopracowany system bankowości internetowej oraz możliwość dokonania wpłaty na konto bez prowizji w oddziałach banku PKO BP.

Jako alternatywę możemy założyć jeszcze konto w Toyota Banku czy Volkswagen Banku. Konto osobiste w Toyota Banku oferuje nam zwrot do 4% wartości transakcji w niektórych punktach handlowych, w tym na stacjach paliw. Jednak liczba punktów jest ograniczona, stąd podaję tą informację tylko jako ciekawostkę.


Moja decyzja

Decyzja o wprowadzeniu opłaty pomogła mi w podjęciu decyzji o rezygnacji z eKonta oraz eMaklera. Jeżeli chodzi o ten drugi to i tak oferuje on wysokie prowizje oraz niską funkcjonalność. Samo eKonto obecnie jest przeze mnie wykorzystywane sporadycznie, a karta służy wyłącznie do wyciągania gotówki z bankomatu. Mój zestaw produktów finansowych można zobaczyć tutaj: Optymalny zestaw produktów bankowych.

Na rynku mamy obecnie korzystniejsze rozwiązania, jak choćby te przedstawione powyżej, które jednocześnie zaoferują nam pewien dodatkowy zarobek (dochód pasywny) lub inną zaletę, z tego też powodu każdego zachęcam do przeanalizowania za i przeciw zmianie konta.

Rodzicom już założyłem rachunek w Getinonline (oprócz atutu darmowego rachunku i wszystkich bankomatów w Polsce na decyzję wpływ miały najlepsze oferty lokat na rynku).

3 komentarze :

RO pisze...

W tekście jest mały błąd, wystarczy zrobić obrót 100 pln jedna z kart dla danego właściciela, czyli jak masz kredytową i debetową, to wystarczy zrobić obrót na jednej.

Niestety, jeśli rachunek ma dwóch właścicieli, to obaj właściciele kart muszą na swoich plastikach zrobić 100 pln, czyli np. moja żona, która z karty korzysta sporadycznie, mimo, że ja robie obroty po 1000 pln i wiecej i tak będzie musiala pilnować, żeby zaplacić swoją kartą za te 100 pln, aby nie płacić prowizji...

Darek M.W. pisze...

Rzeczywiście to zdanie można zrozumieć na dwa sposoby. Już poprawiam.

Eugeniusz pisze...

Konto Idealne w Idea Banku. Wszystko za friko: prowadzenie, przelewy, karta, wszystkie bankomaty.

Prześlij komentarz