wtorek, 30 sierpnia 2011

Polbank z gwarancjami BFG
Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przekształcenie oddziału w bank krajowy - Polbank EFG.

Jeszcze do niedawna Polbank działał w Polsce jako oddział greckiego EFG Eurobank.
Dla przypomnienia, w lutym tego roku Raiffeisen Bank kupił 70% udziałów w Polbanku za 490 mln euro. Jednak warunkiem finalizacji sprzedaży było przekształcenie Polbanku w bank krajowy (takie przekształcenie było notabene blokowane przez ograniczenia prawne). Dzień po zmianie przepisów (weszły w życie 14 lipca 2011), Polbank złożył wniosek o przekształcenie, które przed kilkoma dniami zostało zaakceptowane przez KNF.


Zatem Polbank podlega już nadzorowi KNF w pełnym zakresie, a gwarancji depozytowych będzie udzielał polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Zatem w obecnej sytuacji, możemy bezpiecznie trzymać na wysoko oprocentowanych depozytach w Polbanku trzymać do 100 000 Euro.

Do tej pory nie podlegały one gwarancjom BFG, a jedynie jego greckiemu odpowiednikowi - Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund (HDIGF).

Dodam, że Polbank jest już w Polsce znaczącym bankiem, z 800 tys. klientów i siecią ok. 322 placówek, działających w 149 miejscowościach. Po połączeniu Raiffeisen z Polbankiem wskoczy do pierwszej dziesiątki największych banków.

5 komentarze :

Oszczędny pisze...

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla klientów Polbanku. Od czasu do czasu bank wyskakuje z całkiem niezłymi produktami oszczędnościowymi, które do tej pory traciły właśnie przez brak BFG - teraz może się to zmieni (jeśli będą dalej wprowadzać ciekawe produkty, a nie obniżać oprocentowanie jak ostatnio).

Anonimowy pisze...

Właśnie dzisiaj byłem w oddziale Polbanku w Krakowie na Mogilskiej - dalej przy kasie wisi "stara" tabliczka że depozyty gwarantuje Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund szef oddziału ponformował mnie że dopiero BFG bedzie dziła pow pisaniu Polbanku do KRS tj od 19go września - no to jak jest w końcu ??

Darek M.W. pisze...

Wygląda na to, że przekazywane przez media informacje o przejeciu przez KNF nadzoru nad Polbankiem były przedwczesne.

Anonimowy pisze...

Polbank EFG S.A. przejął wszelkie zobowiązania i prawa dotychczasowego Oddziału. Depozyty klientów Polbank EFG są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) sprawuje nad Polbank EFG S.A. kontrolę w pełnym zakresie.

Anonimowy pisze...

Czyli od dzisiaj mamy pełne gwarancje BFG.

Prześlij komentarz