poniedziałek, 12 września 2011

Jak ominąć niskie limity w Rodzinie na Swoim


Jeszcze nie weszły w życie nowe warunki programu „Rodzina na Swoim” a już pojawiały się informacje sposobach ominięcia nowych limitów.


Zmiany w programie

Oprócz zmniejszonych limitów, podstawową zmianą w RnS będzie możliwość zaciągania kredytów z dofinansowaniem dla „singli”. Dopłata obejmie mieszkania o powierzchni do 50 mkw. Dofinansowanie w wysokości połowy odsetek będzie natomiast wypłacane do 30 mkw. mieszkania.

Wprowadzony został również limit wieku. O kredyt będą się mogły starać małżeństwa, w których przynajmniej jeden z beneficjentów nie przekroczy wieku 35 lat (nie obowiązuje samotnych rodziców).


Obniżone limity

Dla przypomnienia, znowelizowana ustawa obniża wskaźnik służący do obliczenia limitów cenowych z 1,4 do 1,0 (dla rynku pierwotnego) i do 0,8 (dla wtórnego).

Niższe limity spowodują spore obniżenie cen dla kredytów z dopłatą, dla przykładu w Warszawie: z ok. 9,8 tys. zł za mkw. do 7 tys. zł (rynek pierwotny) i 5,6 tys. zł (rynek wtórny).
Stare i nowe limity cenowe za III kwartał 2011 r. (w zł za mkw.):

Źródło: Emmerson S.A. na podst. http://bgk.pl


Chorą sytuację na temat dotychczasowego (jak również obecnego) obliczania limitów w programie "Rodziny na Swoim" bardzo dobrze opisał SiP na swoim blogu, choćby w tym wpisie:

Krótko zapytam, dlaczego mimo spowolnienia gospodarczego, kryzysu, spadku cen materiałów i robocizny limity (w większości wypadków) wciąż rosły?!


Mieszkania wciąż przewartościowane?!

Rzeczą oczywistą jest, że po części przyczyni się to do spadku cen mieszkań, które wg mnie są wciąż przewartościowane. Dla porównania można się przyjrzeć cenom mieszkań w Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii.
Nadpodaż, którą obserwujemy teraz na rynku będzie jednak głównym czynnikiem dla którego ceny powinny spaść w najbliższym czasie.


Opisywane sposoby na ominięcie niższych limitów

Często wspomina się tutaj o próbie obejścia niższych limitów poprzez sprzedaż mieszkań po cenach spełniających wymogi a pozostała kwota transakcji zostanie uiszczona poza umową, na przykład na umeblowanie lokalu. Na rynku pierwotnym natomiast przewiduje się, że deweloperzy będą sprzedawać samo mieszkanie po zaniżonej cenie, a różnicę przerzucą np. na obowiązkowy wykup garażu czy miejsca parkingowego, których cena zostanie podniesiona.

Opisywane sposoby obniżania wartości mieszkań są dosyć ryzykowne i prawdopodobnie nielegalne, w takich sytuacjach Urząd Skarbowy może zakwestionować tego typu transakcje.

Jednak dalsze rozważania na temat legalności prób obejścia limitów cenowych powinny być prowadzone przez prawników, ja się tej analizy ze względu na brak kompetencji nie podejmuję.

Czas pokaże czy któreś z opisywanych praktyk będą stosowane.

0 komentarze :

Prześlij komentarz