sobota, 3 grudnia 2011

BGŻ Optima – 6,48% netto – rewolucja w oszczędzaniu?!


Przyszedł czas opisać rewolucyjną ofertę zaserwowaną w ostatnim czasie przez bank BGŻ – chodzi oczywiście o BGŻ Optima.

Motto nowego banku brzmi: „Naszą domeną jest oszczędzanie”. W tym krótkim zdaniu zawiera się ukierunkowanie banku oraz to, czego się po nim możemy spodziewać.


Poniżej możemy obejrzeć reklamę nowej oferty:BGŻ Optima chce dzięki atrakcyjnej ofercie pozyskać w ciągu 8 miesięcy 100 000 klientów oraz 2,5 mld zł. Jeżeli bank będzie posiadał tak atrakcyjną ofertę jak obecnie to wydaje mi się, że nie powinien mieć problemu z osiągnięciem tych celów.

Swoją drogą ciekawe jest, jaka będzie reakcja konkurencji. Póki co, wiemy że również Alior Bank planuje wprowadzenie podobnego banku nastawionego na oszczędzanie.


Proces otwierania konta

Sam proces otwierania konta nie należy to najlepszych. Podstawową jego wadą jest czas, potrzebny na jego finalizację, tj. pełny dostęp do naszych środków.

Rachunek otworzyłem już pierwszego dnia po starcie nowej platformy. Natomiast środki wpłaciłem dnia następnego z Banku BGŻ, myśląc, że w ten sposób dotrą szybciej (tutaj niestety się myliłem i wygląda na to, że środki nie są księgowane przelewami wewnętrznymi tylko poprzez sesje elixir. Niestety i ja w przelewie inicjującym nie przelałem docelowej kwoty, pieniędzy starczyło zatem na dwie lokaty o optymalnej kwocie 1043zł (taką kwotę można wprowadzić przed dostępem online do konta). Reszta leżała na rachunku głównym.

Przejdźmy jednak do samego procesu otwierania konta:
 1. Wypełniamy wniosek internetowy podając nasze dane.
 2. Dokonujemy przelewu inicjującego / weryfikującego z innego posiadanego przez nas rachunku bankowego. Bank na jego podstawie dokona weryfikacji klienta.
 3. Czekamy na przesyłkę Digipass-a (tokena), czyli urządzenie, które będzie nam służyło do bezpiecznego logowania oraz potwierdzania operacji bankowych, w tym zakładania i zrywania lokat.
 4. Czekamy na przesyłkę, zawierającą PIN do aktywacji naszego Dogipassa.
 5. Aktywujemy Digipass i zaczynamy w pełni korzystać z bankowości internetowej.

Otwierając konto BGŻOptima, warto mieć na uwadze, że przez jakiś czas będziemy mieli zamrożone środki, gdy od razu postanowimy założyć lokaty. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej na początku przelać symboliczną złotówkę w celu aktywacji, a dopiero po aktywacji konta przelać pieniądze na lokaty.

Jeżeli jednak jesteśmy pewni to musimy pamiętać, aby przelać wyliczoną kwotę, tak aby wystarczyło na założenie wszystkich lokat.

Konto można założyć tutaj:
Oprocentowanie lokat dziennych

Oprocentowanie lokat dziennych wynosi 6,48% netto, czyli 8% jak na zwykłej lokacie i jest gwarantowane do 30 kwietnia 2012 roku. Minimalna kwota lokaty to 1000zł a maksymalna to 13 500zł.

Bank twierdzi jednocześnie, że będzie oferował bardzo korzystne oprocentowanie również po zlikwidowaniu lokat antybelkowych.

Kwota optymalna (policzona za pomocą mojego autorskiego programu – PROGRAM DO OPTYMALIZACJI LOKAT) wynosi 1042,06zł, dając efektywne oprocentowanie netto w wysokości 6,65%.

Poniżej przedstawiam wyższe kwoty optymalne, dla osób pragnących wycisnąć maksymalne oprocentowania:
 • 1042,06zł – 6,65%
 • 2112,27zł – 6,56%
 • 3069,84zł – 6,53%
 • 4083,72zł – 6,52%
 • 5153,94zł – 6,51%
 • 6111,50zł – 6,51%
 • 7012,74zł – 6,50%
 • 8026,63% - 6,50%
 • 9040,51% - 6,50%


MożliwościW ramach Konta BGŻOptima mamy do dyspozycji:
 • Wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe – 4,6% w skali roku z kapitalizacją miesięczną. Dodatkowo możemy utworzyć do trzech kont oszczędnościowych, na których możemy zbierać pieniądze na konkretny cel i nazwać rachunek odpowiednio do przeznaczenia.
 • Lokaty dzienne – oprocentowana na 6,48% netto, czyli tyle co na lokacie 8%można założyć do 8 takich lokat na łączną kwotę do 108 000zł. (Maksymalna kwota jednej lokaty to 13 500zł.
 • Lokaty terminowe
  • 1 miesiąc – 5,10% brutto w skali roku
  • 3 miesiące – 5,20% brutto w skali roku
  • 6 miesięcy – 5,20% brutto w skali roku
  • 12 miesięcy – 5,20% brutto w skali roku
  • 24 miesiące – 5,30% brutto w skali roku
 • Fundusze inwestycyjne - Na obecną chwilę mamy do dyspozycji 15 funduszy inwestycyjnych z trzech TFI (BPH, AVIVA i UnionInvestment). Oferta ta ma jednak być zwiększona w przyszłości. Warto wspomnieć, że wystarczy już zaledwie 100zł aby zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne.

Bank jest nastawiony typowo na oszczędzanie, które jednocześnie jest najwyższe na rynku (dla lokat dziennych). Sam rachunek główny jest również oprocentowany, a oferta nie posiada żadnych haczyków i nie pobiera żadnych opłat.

Bank ten będzie nam służył do pomnażania naszych pieniędzy za pomocą wysoko oprocentowanych lokat oraz funduszy inwestycyjnych.

Oprocentowanie lokat terminowych nie powala, jednak ma być podwyższone w momencie wygaśnięcia lokat z dzienną kapitalizacją.

Warto wspomnieć, że bank nie pobiera prowizji za nabycie oraz zbycie jednostek funduszy. Płacimy tylko opłatę za zarządzanie, która jest zależna od konkretnego funduszu. Listę funduszy znajdziemy na stronie: Wybór funduszu.

Na stronie banku znajdziemy również wiele informacji na temat oszczędzania / inwestowania pieniędzy, coś na rodzaj poradnika inwestora – Centrum Inwestora, w tym kalkulator, pokazujący ile zarobimy w zadanym okresie czasu.


Godziny sesji ELIXIR

Ważną sprawą dla niecierpliwych może się okazać znajomość godzin sesji Elixir, aby dowiedzieć się, kiedy nasze pieniądze opuszczą bank jak również do niego trafią z innego banku. Warto mieć na uwadze to, że jak chcemy, żeby pieniądze wyszły jeszcze tego samego dnia, to przelewu należy dokonać do godziny 14:30.


Sesje wychodzące realizowane są w godzinach:
 • 8:00
 • 12:00
 • 14:30

Sesje przychodzące natomiast w godzinach:
 • 12:00
 • 16:00
 • 18:00


Wady

Tutaj klienci mają obecnie wiele zastrzeżeń, część z nich wynika z braku przygotowania do tak dużej liczby chętnych już w pierwszych dniach startu platformy BGŻ Optima. Z informacji od banku wynika, że liczba pracowników obsługujących wnioski oraz zapytania klientów została podwojona, w celu sprawniejszej obsługi.

Główne narzekania klientów dotyczą długiego procesu otwierania konta, o czym pisałem wyżej oraz urządzenia do autoryzacji transakcji, tj. Digipass-a. Niestety nie jest to zbyt wygodne urządzenie i sam muszę powiedzieć, że jestem zdziwiony takim wyborem. Żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy posiada telefon komórkowy, a często i dwa. Czy nie dało się zastosować systemu autoryzacji poprzez hasła SMS?!

Wiele osób też złapało się na zrobienie przelewu inicjującego na kwotę dajmy na to 1zł, a dopiero potem wpłaceniu rzeczywistej kwoty na założenie lokat. W takim wypadku jednak, lokata nie zostanie automatycznie założona, a pieniądze znajdą się na rachunku oszczędnościowym oprocentowanym na 4,6% brutto.

Do kolejnych wad możemy zaliczyć brak karty płatniczej do konta. Jednak wynika to z konkretnego celu, jakim jest przetrzymywanie oszczędności a nie używanie konta na co dzień do płatności.


Zalety

Całkowity brak opłat!

Oprocentowanie lokat z dzienną kapitalizacją na 8% jak na zwykłej lokacie, 6,48% netto.

W miarę przejrzysty system bankowości elektronicznej.


Konto można założyć tutaj:


18 komentarze :

Anonimowy pisze...

Nie bardzo zrozumiałem tą kwestię "Wiele osób też złapało się na zrobienie przelewu inicjującego na kwotę dajmy na to 1zł, a dopiero potem wpłaceniu rzeczywistej kwoty na założenie lokat. W takim wypadku jednak, lokata nie zostanie automatycznie założona, a pieniądze znajdą się na rachunku oszczędnościowym oprocentowanym na 4,6% brutto."
Czyli kiedy będę mógł założyć lokatę?

Darek M.W. pisze...

Jeżeli od razu w pierwszym przelewie zapłacić docelową kwotę (dla przykładu chcesz założyć dwie lokaty po 1043zł, więc będzie to 2086zł) to lokaty założą się automatycznie od pierwszego dnia.
Jeżeli natomiast wpłacisz najpierw 1zł, a dopiero drugim przelewem brakujące 2085zł to lokaty nie zostaną automatycznie założone i będziesz je mógł założyć ręcznie po przyjściu digipass-a i PIN-u.

Świat Wedłu Leszcza pisze...

Osobiście dla mnie dużym problemem jest szybkość działania serwisu. I nie mówię tu o godzinach szczytu. W niedzielę próbowałem wykonać przelew z Optimy. Chciałem tez założyć konto celowe i jeszcze kilka innych operacji. I generalnie trafiało mnie. Czasu reakcji tragiczne. W tym czasie w mBanku przejrzałem wydatki przygotowałem przelewy na cały miesiąc.
Druga sprawą są błędy w oprogramowaniu. Chciałem wykonać zestawienie związane z kontem i... już po kilku minutach otrzymałem błąd. Nie przypadkowy. Podjąłem trzy próby i za każdym razem ten sam efekt.
Kolejnym problemem jest dla mnie sam digipass.
1. Ze względu na nieporęczność tego urządzenia musi leżeć w domu - czyli nici z wykonywania operacji poza domem. Można zrozumieć bo to w końcu konto oszczędnościowe.
2. Po co każdą operację potwierdzać digipassem. To mnie doprowadza do szału. W mBanku polecenia wykonywane w obrębie własnego konta nie trzeba potwierdzać. A tu likwidacja lokaty - potwierdzenie, przesunięcie funduszy - potwierdzenie, założenie lokaty - potwierdzenie. Wystarczyłoby potwierdzenie przy przelewie na rachunek zewnętrzny. I było by 100 razy wygodniej.

Anonimowy pisze...

Co oznacza dokładnie zapis w Prawie Bankowym art 97 ust.1 i 2 o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na kwotę 2000euro? i kiedy jest egzekwowana przez bank względem dłużnika ?

Darek M.W. pisze...

Fakt, system nie jest najlepszy, dodatkowo dzisiaj pojawiły się poważne trudności z jego działaniem.

Pragnę jednak podkreślić: jego celem nie jest to, żeby co rusz coś zmieniać, zrywać lokaty, robić przelewy, tylko, żeby raz założoną lokatę trzymać przez dłuższy czas.

Pochwalić należy opcję wyboru, czy odsetki mają być kapitalizowane czy przelewane na rachunek główny.

Darek M.W. pisze...

@Anonimowy

Kiedy zostanie wyegzekwowana to zależy od instytucji, u której będziemy mieli dług. Na pewno pierwszym etapem będzie zachęcenie dłużnika do dobrowolnej spłaty zobowiązania, później dług może zostać przekazany do firm windykacyjnych.

Jednak to chyba trochę nie na temat tego postu.

Anonimowy pisze...

Ciekawe, że ,,Optymalizator", który ściągnęłam korzystając z podanego tutaj linka (dziękuję), zwrócił mi inną optymalną kwotę lokaty, niż podana w treści artykułu, tj. dla przedziału 3 000 do 4 000 było to 3013,51 (z oproc. efektywnym 6,54%), a nie 3069,84 zł i 6,53% - jak to wyjaśnić?
Przy okazji proszę o informację, czy optymalizator zakłada kapitalizację czy brak kapitalizacji odsetek?

Darek M.W. pisze...

Wlasnie zauwazylem problem w przypadku okresu 1 dnia. Gdy wybierze sie dwa dni i wiecej wszystko jest OK. W wolnym czasie przyjrze sie temu problemowi.

Program zaklada kapitalizacje odsetek.

Anonimowy pisze...

Witam,
proszę o info jaka kwota koło 3000 jest optymalna - czy 3070 czy jednak 3013 i jakie daje odsetek. Dziękuję, Kamil

Darek M.W. pisze...

3069,84zł - wtedy oprocentowanie wynosi niemal 6,54%.

Przy 3013zł oprocentowanie jest w zasadzie równe nominalnemu 6,48%.

W programie należy ustawić okres większy niż 1 dzień, dla okresu 1 dnia występuje jakiś błąd i źle liczy.

W weekend postaram się naprawić.

Anonimowy pisze...

Witam. Po przeczytaniu wszystkich artykułów dotyczących konta BGZ Optima, noszę się z zamiarem otwarcia takiego rachunku w związku tym mam pytanie. Czy jest możliwość otwarcia na starcie razem z rachunkiem podstawowym min. 4 lokat dzienne bez posiadania Digipassa. Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Darek M.W. pisze...

Tak, przy wypelnianiu jest taka opcja. W gre wchodza lokaty w optymalnych paczkach po 1043zl. Trzeba pamietac, ze cala kwote nalezy przelac w przelewie inicjujacym.

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Rozumiem, że jest to lokata otwarta z możliwością wpłacanie pieniędzy w dowolnym czasie? Interesują mnie lokaty dzienne, podczas wypełniania wniosku należy w takim razie wybrać opcję "Konto Indywidualne BGZOptima i jednocześnie lokaty terminowe"?
Pozdrawiam Magda

Darek M.W. pisze...

Odsylam do najnowszego wpisu, tam jest wszystko wytlumaczone.

Darek M.W. pisze...

Link do nowszego wpisu o zmianach w BGŻOptima:

http://drogadowlasnegom.blogspot.com/2011/12/bgz-optima-zapowiada-koniec-lokaty.html

Darek M.W. pisze...

Przypominam!
Jeszcze tylko do jutra nowe osoby moga skorzystac z lokaty dziennej.

Anonimowy pisze...

jest nowa oferta lokaty 6/6 w BGŻ, proszę ją uwzględnić. pozdrawiam, spoko strona

Darek M.W. pisze...

Uwaga. Od 1 stycznia 2012 roku zmieniła się kwota optymalna dla Lokaty Dziennej.

Więcej w nowym wpisie:
Zmiana kwoty optymalnej na Lokacie Dziennej w BGŻOptima

Prześlij komentarz