środa, 28 grudnia 2011

Definitywny koniec lokat antybelkowych


No i stało się. Od dawna już zapowiadana likwidacja lokat z dzienną kapitalizacją odsetek omijających podatek Belki stała się faktem. Prezydent podpisał wczoraj, tj. 27 grudnia, ustawę okołobudżetową. Oprócz likwidacji antybelek, przyjęta ustawa przewiduje m.in. zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce, podwyższenie akcyzy na olej napędowy, benzynę i papierosy.

„Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z tym że część zmian wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, natomiast zmiany dotyczące zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od przychodów kapitałowych wejdą w życie z zachowaniem 3-miesięcznego vacatio legis, co powinno umożliwić płatnikom dostosowanie systemów informatycznych do nowych zasad”.


Wnioski

Jeżeli tylko Trybunał Konstytucyjny nie zgłosi zastrzeżeń, lokaty oficjalnie znikną z dniem 1 kwietnia 2012 roku.
Do tego czasu na pewno pojawi się masa lokat, które będą wypłacały odsetki do 31 marca, mimo, że ich okres będzie mógł oscylować od 3 miesięcy do nawet 12 miesięcy, jak ma to miejsce obecnie w przypadku lokaty Getinonline – Lokaty Magiczna Dwunastka.

5 komentarze :

Nogal pisze...

Czyli pozostaje nam się łudzić, że Trybunał Konstytucyjny zablokuje nową ustawę i oddali likwidację antybelek do końca roku.

Marcin pisze...

@Nogal,
ja bym na to nie liczył. Lepiej się po prostu psychicznie przygotować do tej nadchodzącej zmiany.

Darek M.W. pisze...

Racja, szanse sa bardzo male. Trzeba bedzie zakladac lokaty do konca stycznia z wyplata odsetek do konca marca. A potem zobaczymy co bedzie.

Anonimowy pisze...

Trybnual Konstytucyjny sam z siebie nie moze nic zablokowac. Potrzebny jest wniosek kogos. Niestety jak przystalo na obecnego prezydenta, ten nic nie zrobil, przy podpisywaniu ustawy. Pozostaje nadzieja, ze ktos zlozy skarge konstytucyjna lub wniosek o zbadanie czy wprowadzony przepis jest zgodny z konstytucja, np Rzecznik Praw Obywatelskich.

pozdrawiam

tomek

Darek M.W. pisze...

Tak wiem, jednak jakis czas temu ktoras organizacja oglaszala, ze jezeli Rzad przyjmie ta ustawe to zglosi wniosek o jej sprawdzenie do Trybunalu Konstytucyjnego. Mniemam wiec, ze to zrobi.

Prześlij komentarz