niedziela, 18 grudnia 2011

Mieszkania sprzedają się coraz słabiej?


Kilka dni temu natknąłem się na artykuł: Rynek mieszkaniowy zaczyna mieć problemy z płynnością.

Bynajmniej nie chodzi tutaj o cały rynek tylko o mieszkania „z drugiej ręki”. Jak wynika z danych Home Broker, od podpisania umowy o pośrednictwo kupna nieruchomości do jego rzeczywistego kupna mijają 154 dni, czyli ok. 5 miesięcy, co jest najgorszym wynikiem od stycznia 2009 roku.


Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań

Poniższy wykres charakterystyki procesu sprzedaży mieszkań bardzo dobrze obrazuje nastroje panujące na rynku.

źródło: www.bankier.pl

Oczywiście najważniejsze dane zawiera linia zielona czyli całkowity czas transakcji. Przyjmuje się, że dla rynku hossy mieszkaniowej proces ten trwa krócej, gdyż kupującym spieszy się, żeby zakupić nieruchomość po okazyjnej cenie. W rynku bessy ten czas się wydłuża, gdyż kupujący mogą jeszcze negocjować obniżki.
Kolejne ważne dane pokazuje nam linia fioletowa, czyli czas od zawarcia umowy przedwstępnej do umowy ostatecznej. Dzięki niej możemy wywnioskować, czy banki chętnie udzielają kredytów oraz na jakich warunkach. Pomału widać, że jest z tym problem, gdyż proces finansowania jest najdłuższy od 2009 roku.Wnioski

Podstawowym wnioskiem może być to, że coraz trudniej jest sprzedać używane mieszkanie. Jakie mogą być tego powody?!

Pierwszy jaki mi się nasuwa to próba sprzedaży po zawyżonej cenie, która nie jest akceptowana przez nabywców.

Drugi powód może łączyć się z pierwszym, tzn. osoby, które kupiły mieszkanie na górce w 2008 roku a teraz chcą je sprzedać, nie mogą pogodzić się ze stratą i za wszelką cenę chcą sprzedać po ustalonej przez siebie cenie. Są to jednak tylko moje domysły.

Jest też trzeci powód, bardziej realny, tj. Rodzina na Swoim, a raczej nowe niższe limity dla mieszkań z rynku wtórnego. Być może nabywcy wciąż preferują kupno mieszkania w programie ze wsparciem Państwa. Jednak nowe limity faworyzują mieszkania od deweloperów lub budowę nowych domów. W ich przypadku limity są wyższe, więc kredyt jest bardziej dostępny. Nowe limity można sprawdzić we wpisie: Jak ominąć niskie limity w Rodzinie na Swoim.

1 komentarze :

Sebastian Cezary pisze...

Można jeszcze dodać obniżkę nowych mieszkań, cena nówki spada, starych stoi i ludziom mniej się taki interes podoba. To oczywiście ma miejsce gdy rynek wtórny nie spuszcza z ceny... Ciekawie będzie jak się Euro skończy, i nasi budowlańcy będą mieli mniej roboty...

Prześlij komentarz