wtorek, 20 grudnia 2011

Walutomat – korzystna wymiana walut w Internecie


Jako, że na dniach znowu planuję kupno euro od znajomego rodziców, postanowiłem opisać moją metodę na sprzedaż walut z pominięciem tradycyjnych kantorów, które stosują często olbrzymie spready, czyli różnice w kupnie / sprzedaży walut.

Rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kantora / serwisu pośredniczącego wymianie walut. Najlepszym jakie znam i zarazem spełniającym wszystkie moje wymagania jest Walutomat.pl

Postaram się teraz krótko opisać cały proces wymiany walut za pomocą Walutomatu.


Co to jest Walutomat?

Walutomat.pl to serwis, w którym możemy wymieniać waluty z innymi ludźmi, pomijając kantory i banki. Pozwala to na oszczędności sięgające 2-3% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.

Dla przykładu, chcąc wymienić 1000 PLN na EUR w dniu dzisiejszym, otrzymalibyśmy następujące kwoty:


Jak widzimy zysk jest spory.

Serwis Walutomat.pl jest pewny, na rynku obecny jest już od ok. 2 lat. Sam kilkukrotnie dokonałem wymiany walut z EUR na PLN oraz z PLN na USD. Nigdy nie miałem żadnych problemów.

Walutomat nie działa charytatywnie, za wymianę walut pobiera prowizję 0,2% od zrealizowanych zleceń wymiany, co, trzeba przyznać, jest niewielką sumą w porównaniu do 2%, 3% i więcej jakie zapłacimy w normalnych kantorach.

Przed dokonaniem wymiany walut, na stronie Aktualne oferty znajdziemy aktualne oferty kupna i sprzedaży danej pary walut, jak również historię ostatnich 10 wymian oraz sumę wymian z poprzednich 10 dni.

Z kolei na stronie Notowania znajdziemy historię notowań każdej z obsługiwanych par walut w wielu zakresach czasowych.

Na tą chwilę Walutomat.pl oferuje nam wymianę następujących walut: PLN, EUR, USD, GBP, CHF.

W sumie możemy wykonać transakcje na dziesięciu parach walutowych: EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD. EUR/CHF, USD/CHF, GBP/EUR, GBP/USD, GBP/CHF.


Promocja: 75% zniżki na start

Dzięki promocji przygotowanej wspólnie z Walutomatem, na pierwszą wymianę walut otrzymasz aż 75% zniżki. Tym samym spokojnie wymienisz swoje pieniądze po kursie niższych niż średni kurs NBP!

Więcej informacji na temat promocji w prześwietleniu akcji:

→ Przejdź do: aż 75% zniżki na Walutomat


Wymagania

Aby móc korzystać z Walutomatu wystarczy posiadać konto bankowe w dowolnym polskim banku, w walutach, które chcemy wymieniać. Czyli dla powyższego przykładu będzie to konto w złotówkach oraz konto w euro.


Proces wymiany walut można podzielić na pięć etapów:

1.     Rejestracja
Aby móc korzystać z serwisu należy się ZAREJESTROWAĆ.

Sam proces rejestracji jest krótki, nie ma się co tutaj rozpisywać.


2.     Wpłata pieniędzy

Aby dokonać wpłaty należy przejść kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wpłaty

Następnie wybieramy interesującą nas walutę oraz bank, z którego zlecimy wpłatę. Koszt wpłaty / wypłaty możemy sprawdzić poprzez kalkulator dostępny na stronie. W trzecim kroku możemy zobaczyć tabelę dla poszczególnych banków.3.     Wymiana waluty

Proces wymiany walut jest również bardzo prosty. Po wpłaceniu pieniędzy, musimy złożyć zlecenie wymiany, wchodząc kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Zlecenia wymiany -> Nowe zlecenie

Wypełniamy odpowiednie pola, tj. kwotę, walutę oraz kurs po jakim chcemy dokonać wymiany (nie można go później modyfikować, za to można anulować zlecenie i wystawić nowe). Do ustalenia kursu możemy posłużyć się opisywaną powyżej stroną "Aktualne oferty".


Gdy chcemy dokonać natychmiastowej wymiany, wybieramy kurs po jakim inne osoby są skore na kupno danej waluty lub też odpowiednio mniej korzystny dla nas, a wymiana zostanie dokonana i tak wg najlepszych aktualnych ofert kupna.


4.     Dodanie rachunku bankowego

Przed dokonaniem wypłaty pieniędzy należy dodać nasze konto w systemu Walutomatu. Dane te poprawiają bezpieczeństwo oraz służą do weryfikacji naszych danych przez serwis.

Dodanie rachunku dokonujemy wchodząc kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Konta bankowe

Wystarczy podanie numeru rachunku oraz waluty.


5.     Wypłata pieniędzy

Dokonanie zlecenia wypłaty na nasze konto jest jeszcze prostsze niż wymiana walut.

Należy przejść kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wypłaty


Natomiast koszt wpłaty / wypłaty sprawdzimy na poniższej tabeli:


Jak widzimy, warto posiadać konto w jednym z następujących banków: PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM. Wtedy nie będziemy obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami.


Podsumowanie

Walutomat.pl jest jednym z najpopularniejszych serwisów oferujących wymianę walut w Internecie. Dodatkowo w większości przypadków jest najkorzystniejszą opcją wymiany, kiedyś nawet postanowiłem dokonać porównania tego typu serwisów, które powinno pojawić się wkrótce w osobnym wpisie.

Serwis mogę polecić z czystym sumieniem, gdyż sam dokonuję wymiany walut właśnie tutaj.

Wszystkie ważniejsze operacje, tj. wymiana walut czy wypłata pieniędzy są zabezpieczone poprzez kody SMS.

Do efektywnego korzystania z serwisu powinniśmy posiadać rachunek bankowy w jednym z wyżej wymienionych banków (PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM), które jednocześnie są największymi bankami w naszym kraju, więc nie będzie z tym problemów. Rachunki te (walutowe) są w większości wypadków bezpłatne, jak choćby pierwsze dwa. Dzięki tym rachunkom za korzystanie z serwisu nie zapłacimy ani grosza oprócz niskiej prowizji za transakcję w wysokości 0,2%.

W przypadku jakichkolwiek pytań czy uwag służę pomocą.

14 komentarze :

Świat Wedłu Leszcza pisze...

Ja także ostatnio przeszedłem operację kupna waluty obcej. Spłacam kredyt we frankach i tym razem postanowiłem zaoszczędzić trochę pieniędzy. Niestety mam kredyt w banku, który nie jest obsługiwany on-line przez Walutomat. Pieniądze wpłaciłem w kasie banku. Oszczędności są znaczen zwłaszcza gdy popatrzy się na czas jaki pozostał do spłacenia kredytu hipotecznego. W moim przypadku jest to ładnych kilka tysięcy złotych.

gorczas pisze...

W czym Walutomat jest lepszy od Cinkciarz.pl? Kursy podobne, a Walutomat pobiera dodatkowo prowizję.

Darek M.W. pisze...

Jutro sie jemu przyjrze. Kiedysnjuz sie nad tym zastanawialem, ale cos mi sie nie podobalo. Jutro dam znac comto bylo.

gorczas pisze...

Cinkciarz miał kiedyś taką wadę, że waluty można było kupować tylko między 9 a 16 czy 17, ale teraz trochę to poprawili i praktycznie działają 24h. No i żeby mieć zerową prowizję to trzeba tez mieć konto w jednym z kilku banków które to umożliwiają (np. mBank). Ostatnio kupowałem tam EUR to więcej wad nie zauważyłem na tym portalu..

Nogal pisze...

Spready są dużo niższe w Walutomacie, co można bardzo szybko porównać, może to miałeś na myśli, pisząć, że Walutomat jest lepszy?

Cheed pisze...

Jeśli chodzi o kupowanie franków do kredytu hipotecznego, to polecam raczej Konto Kantor w Alior Banku.

Pozdr.

Darek M.W. pisze...

Ale to jest tylko konto walutowe w CHF.
Jutro sprawdzę jakie są kursy w porównaniu do Walutomatu i cinkciarza.

Póki co to Walutomat jest na pierwszym miejscu.

gorczas pisze...

Cinkciarza najlepiej sprawdzać w godzinach 9-16.30 w dni powszednie, bo mają wtedy lepsze kursy na stronie.

Darek M.W. pisze...

Kursy z dzisiaj, godz. ok. 10:00

Walutomat:
CHF: 3,6598 : 3,6501
EUR: 4,4385 : 4,4375

Cinkciarz:
CHF: 3,6266 : 3,6382
EUR: 4,4355 : 4,4465

Internetowy kantor:
CHF 3,6034 : 3,6634
EUR 4,4266 : 4,4566

Alior:
CHF 3,5076 : 3,7510
EUR: 4,2876 : 4,5834

Wnioski można wyciągnąć samemu ...

Anonimowy pisze...

sprawdzilem tabele oplat dla konta walutowego w banku millenium i niestety za przelew w walucie obcej z tego banku jest naliczana oplata. Czy to oznacza ze bede musial zaplacic oplate w banku czy bedzie to bezplatnie jezeli wysle pieniadze do walutomatu.

Darek M.W. pisze...

Z tego co widze, to przelewy wewnetrzne (a takie sa wykorzystywane do wplaty na Walutomat) sa bezplatne.

Anonimowy pisze...

Od paru lat spłacam kredyt w CHF więc szukałam kantoru internetowego, żeby zminimalizować spread walutowy. Aktualnie korzystam z platformy Fritz Exchange i w porównaniu z innymi kantorami kurs walut wypada u nich najkorzystniej. Wcześniej przetestowałam Walutomat ale pozostaję przy Fritzu, mam konto w mBanku więc nie muszę płacić za przelewy, a proces transakcji jest dużo krótszy.

Cowboy pisze...

Konto walutowe to podstawa, jeśli prowadzimy np. sprzedaż dla klientów z UE

Wymiana Walut Online pisze...

Jeśli prowadzimy interesy z klientami z zagranicy warto pomyśleć właśnie o koncie walutowym, a do tego wymieniać walutę w kantorach internetowych. W zależności ile rocznie wymieniamy waluty można bardzo łatwo obliczyć oszczędności z tego płynące. Nawet dla małych firm się to opłaca, lepsze to niż karmić banki prowizjami i kosztami.

Prześlij komentarz