środa, 29 lutego 2012

BZ WBK i Kredyt Bank razem
Kolejna wielka fuzja na rynku bankowym stała się faktem.

KBC, czyli dotychczasowy właściciel Kredyt Banku dogadał się z Santanderem (większościowym właścicielem BZ WBK) w sprawie połączenia polskich banków.

Po połączeniu Santander obejmie ok. 76,5% nowego BZ WBK, KBC natomiast 16,4%. Dodatkowo Santander ma pomóc KBC w zbyciu części akcji (do poziomu poniżej 10%). Parytet wymiany akcji wyniesie 6,96 akcji BZ WBK za 100 akcji Kredyt Banku. Po tej wiadomości akcje tego drugiego wzrosły o ok. 18%.

Dzięki tej transakcji BZ WBK stanie się trzecią siła w kraju wyprzedzając BRE Bank (Multibank, mBank). Posiadać będzie ok. 900 oddziałów, 3,5 mln klientów. Bank będzie dysponował aktywami w wysokości ok. 110 mld zł.

Aktywa, depozyty, kredyty i oddziały największych banków w Polsce:

 Źródło: http://wyborcza.pl


Pytanie brzmi, co ta fuzja przyniesie dla nas – klientów banku?

Czy możemy spodziewać się kolejnych podwyżek?

Dla przypomnienia polecam odwiedzić ten wpis o ostatnich podwyżkach, m.in Konta <30:

5 komentarze :

Sebastian Cezary pisze...

Bank dołączy do grona elity na rynku, a chyba wszyscy wiedzą jakie tam są koszta prowadzenia kont. Nawet Majewski, czy jak mu tam z kontem za 0 niewiele zmienił w temacie. Na plus powinna zaś się zmienić dostępność do placówek jak i wszechstronność oferty. Dla mnie jako zwykłego klienta raczej na minus...

Anonimowy pisze...

jakie to są polskie banki? chyba siękomuś coś pomyliło?

Darek M.W. pisze...

Masz na myśli to, że właścicielami są instytucje z zagranicy?

Tak, sam uważam, że zbyt wiele kapitału wycieka za granicę, zawsze możemy trzymać nasze pieniądze w "Polskich Bankach".

Sebastian Cezary pisze...

Nieco przesadzacie z tymi zagranicznymi. Póki co za granicę wypływa mniej niż by tego chcieli, a gdyby nasze banki faktycznie były zagranicznymi to mielibyśmy takie same problemy jak oni. Tym czasem nasze banki nie muszą się ratować pożyczkami. Fakt ich właściciele chcieliby je bardziej kontrolować ale póki co tak się nie dzieje i dobrze. Czy zaś nasze banki radziłyby sobie lepiej gdyby ich właścicielami byli głównie Polacy nie mam pewności.

Darek M.W. pisze...

Ja nie mowie o naciskach spolek matek tylko o odplywie kapitalu z kraju. Jezeli do tego dodac ujemny bilans platniczy kraju to dziura robi sie jeszcze wieksza.

Nie ma sie co oszukiwac Santander juz niebawem zacznie drenowanie BZ WBK.

Prześlij komentarz