sobota, 3 marca 2012

Serwisy pożyczkowe Social Lending


Źródło: http://artis.win.pl

Dla osób, które planują zacząć inwestowanie pieniędzy w pożyczki społecznościowe postanowiłem zrobić małe zestawienie serwisów pożyczkowych.

Jak wiecie, w lutych postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z serwisami „Social Lending”, czyli pożyczkami społecznościowymi.

Decyzję tą podjąłem ze względu na coraz słabszą ofertę lokat oraz niepewną sytuację na giełdzie (brak czasu na grę). Oczywiście na wstępie należy zaznaczyć, że inwestowanie w pożyczki jest dużo bardziej ryzykowne niż lokowanie pieniędzy w bankach czy SKOKach oraz inwestowanie w obligacje.


Inwestując w pożyczki należy trzymać się wcześniej postawionym założeniom. O swoich zasadach napiszę już wkrótce w osobnym wpisie. Na każdą aukcję natomiast należy patrzeć trzeźwym wzrokiem, czy aby PB (Pożyczkobiorca) wcześniej nie wyrobił sobie celowo ratingu na krótkoterminowych pożyczkach po to, żeby potem zaciągnąć wyższą pożyczkę na dłuższy okres i jej nie spłacać.

Z tej formy inwestycji można naprawdę dużo zarobić.
Ciekawe zestawienia znajdziemy na stronie: Zestaw Narzędzi Pożyczkodawcy

Dla przykładu podam ranking największych inwestorów (tylko 10 pozycji):


Jak widzimy, wysokość XIRR (wskaźnika stopy zwrotu z inwestycji oznaczonych jak spłacone w skali roku) dla 10 największych pożyczkodawców oscyluje od 10,85% do 31,57%. Stopy te wliczają już zapłatę podatku od zysku.

Innym ciekawym wykresem jest ranking najlepszych inwestorów:Jak widzimy zarobić można naprawdę sporo, rekordzista osiągnął XIRR w wysokości 73,39%. 50. w rankingu natomiast osiągnął wynik 23,57%, czyli wciąż bardzo przyzwoicie.


Spis serwisów

Czas przejść do sedna, czyli do spisu serwisów pożyczkowych. Na początek przedstawię porównanie serwisów SL wg kwoty zainwestowanej w danym miesiącu:·        Kokos.pl

O kokosie pisałem już tutaj: Kokos.pl – promocja na 4 urodziny.

Obecnie mam tutaj zainwestowane 1350zł. Do 10 marca zobaczymy jak spisują się moi PB (Pożyczkobiorcy).

·        Sekrata.pl

·        Finansowo.pl

·        Zakra.pl


4 komentarze :

lituma1 pisze...

Jednak, żeby osiągać takie stopy zwrotu trzeba naprawdę dużo siedzieć przed kompem i śledzić na bieżąco aukcje. Te najbardziej ciekawe i bezpieczne znikają czasami w kilkadziesiąt sekund. Moje dośiwadczenia opierają się na udzieleniu 38 pożyczek na finansowo i 151 na kokosie, zysk w skali roku około 10%, ale dużo czasu spedzonego przed komputerem. Na razie z tego rezygnuję.

Darek M.W. pisze...

Skad w takim razie PD wiedza w kilkadziesia sekund, ze dana aukcja jest ciekawa?

lituma1 pisze...

Jak we wszystkim ważne jest doświadczenie.

Marcin pisze...

To prawda, najlepsze aukcje zamykają się w kilka/kilkanaście minut. Często są to aukcje PB, którzy po raz n-ty biorą pożyczkę i dają inwestorom wyciągnąć kilkaset % w skali roku :)

Do zestawienia powinieneś imo dodać pozycz.pl ;)

Prześlij komentarz