wtorek, 6 marca 2012

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)


Jeden z czytelników zasugerował, że przydałby się opis SKOK-ów. Muszę powiedzieć, że ma absolutną rację. W ostatnim czasie, kiedy skończyły się lokaty antybelkowe, oferty Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowe stały się bardzo atrakcyjne. Praktycznie w każdym okresie ich oferty plasują się w ścisłej czołówce najlepszych lokat.

Można to zobaczyć w rankingach lokat i rachunków oszczędnościowych:


Czym są SKOK-i?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są to instytucje finansowe zajmujące się gromadzeniem pieniędzy, udzielaniem pożyczek i kredytów. Cechą, która różni je od banków jest natomiast to, że są to niejako spółdzielnie a nie spółki akcyjne. W Polsce SKOK-i działają od 1992 roku. SKOK-i reklamują też swoją rolę społeczną – obsługują także ludzi, którzy są pomijani w dostępie do pewnych usług finansowych, zwłaszcza kredytów przez bank (jest w tym część prawdy, dla przykładu znajomy, zaraz po szkole, nie mógł dostać kredytu w żadnym bank, w SKOK się udało bez problemów).

Oznacza to, że aby móc z nich korzystać należy być zrzeszonym w danym SKOK-u. Aby zostać członkiem, trzeba uiścić wkład finansowy (składkę określoną przez status danej kasy). Z tego też powodu, w rankingach lokat, widnieje uwaga na ten temat. Często osoby z większą liczbą udziałów w kasie, mogą otrzymać lepszą ofertę.


Regulacje prawne dotyczące SKOK-ów znajdziemy tutaj:


Jak zostać członkiem SKOK?

Aby móc korzystać z usług SKOK-ów, należy:
 • Wypełnić deklarację członkowską
 • Opłacić wpisowe (najczęściej 20-30zł)
 • Wykupić przynajmniej jeden udział (30-60zł) zwracany po wystąpieniu
 • Wnieść wkład członkowski (1-25zł), również zwracany po wystąpieniu z kasy

Przystępując do SKOK, stajemy się jego współwłaścicielami, jako że, to właśnie członkowie są właścicielami.

Gwarancje

Na wstępie należy zaznaczyć, że depozyty zgromadzone w SKOK-ach nie są objęte gwarancjami BFG.

Jakie w takim razie mamy gwarancje?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe podlegają Programowi Ochrony Depozytów SKOK, wynika to pośrednio z wymogu ubezpieczania depozytów zgromadzonych w kasach jaki wprowadziła Kasa Krajowa SKOK (zrzesza wszystkie SKOK-i).

W przypadku SKOK-ów, podlegających Kasie Krajowej SKOK nasze środki również podlegają gwarancji zwrotu 100% swoich depozytów do wysokości 100 tys. euro. Jednak gwarantem jest tutaj TUW SKOK oraz KSKOK, więcej na ten temat choćby tutaj: Zwiększamy wartość gwarancji depozytów.

Jedną niewiadomą są natomiast kapitały SKOK-ów, nie przedstawiają one swoich raportów, nie podlegają też Komisji Nadzoru Finansów (KNF). Jednak to ma się wkrótce zmienić, w końcu niektóre Kasy są bardziej rozpoznawalne niż mniejsze banki i dysponują depozytami idącymi w miliardy złotych.


Co oferują SKOK-i?

SKOK-i oferują nam:
 • Konta osobiste (ROR)
 • Lokaty
 • Rachunki oszczędnościowe
 • Karty kredytowe
 • Kredyty
 • Ubezpieczenia
 • Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)
 • Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe
 • Fundusze Inwestycyjne

Jak widzimy, możemy załatwić tutaj niemal wszystko co w ofercie banków.


Gdzie znajdziemy placówki SKOK?

Obecnie w Polsce znajdziemy 1930 placówek, 59 różnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Lista jest bardzo długa, stąd zainteresowanych odsyłam na stronę: Placówki SKOK
Znajdziemy tam bardzo funkcjonalną wyszukiwarkę placówek.

3 komentarze :

Anonimowy pisze...

Ciekawy opis Skoków - sam jestem czlonkiem Skok Wołomin przy udziale 25 szt mam tam lokaty na duże sumy - natomiast niepokoi mnie w Skokach ich współczynnik wypłacalności który wynosi 3 - Banki mają 8 - pytanie;czy mógłbyś napisać co to jest w ogóle wspólczynnik wypłacalności i dlaczego jest on tak WAŻNY -? pozdrawiam.

Darek M.W. pisze...

Racja, wiele źródeł mówi, że SKOK-i posiadają współczynnik wypłacalności w wysokości zaledwie 3%. Zapewne wynika to z charakteru SKOKów i pozyskiwania przez nich środków. Natomiast ciężko powiedzieć coś więcej, ponieważ nie ma publicznie dostępnych sprawozdań finansowych, którym można by się przyjrzeć.

W skrócie jest to iloraz środków własnych do aktywów, którymi zarządza instytucja finansowa.

Anonimowy pisze...

czego nie mogą robić skoki?

Prześlij komentarz