wtorek, 25 września 2012

Uwaga na naganiaczy z Idea BankDo niedawna uważałem, że dzięki wizycie w Idea Banku i wysłuchaniu śmiesznych ofert „doradcy finansowego” otrzymam taką ofertę jaką zareklamował mi pracownik call center. Niestety okazało się, że prawda jest zgoła odmienna.

Jakieś dwa tygodnie temu otrzymałem telefon, czy nie byłbym zainteresowany ofertą świetnej lokaty. Chodziło rzecz jasna o lokatę z kuponem. Odpowiedziałem jednak, że interesuje mnie oferta na dłuższy czas. Miła pani zaproponowała 7% na 6 miesięcy. Skusiłem się więc dla celów nowego wpisu pójść na wizytę.

Oczywiście przebiegła standardowa gadka (już u kilku naganiaczy byłem, więc nie doświadczyłem niczego nowego).

Polecam mój wpis na ten temat:

Argument „doradców” – warto zabezpieczyć się na przyszłość

„Warto się zabezpieczyć na przyszłość i oszczędzać, np. w naszym programie regularnego oszczędzania” – to stały punkt wizyty, a nóż się uda komuś wcisnąć i zgarnąć wysoką prowizję. Niestety doświadczenia wielu osób jasno wskazują, że na takich programach się nie zarobi. Ciężko będzie nawet odzyskać wpłacone pieniądze. Sam zresztą odkupiłem (cesja) taką polisę, która jest na minusie.

Moje podejście w tej sprawie

Najlepiej założyć konto oszczędnościowe np. na BGŻ Optima i tam odkładać co miesiąc taką kwotę jaką musielibyśmy odkładać w programie regularnego oszczędzania. Gdy nazbiera się odpowiednio wysoka kwota można założyć lokatę, i tak na okrągło, aż do osiągnięcia celu. Jednak wiem, że często jest u nas problem z samodyscypliną (w celu bezpieczeństwa można komuś przekazać digipassa J ). Niestety nie znam obecnie idealnego programu, gdzie nie zapłacimy tak wysokich prowizji jak na polisach inwestycyjnych a nie będziemy mogli łatwo wyciągnąć pieniędzy, kiedy tylko uznamy, że by nam się przydały. Jeżeli znacie taką ofertę to proszę o komentarz.


Wracając jednak do tematu

Przedstawiona przez miłą panią oferta okazała się picem na wodę. Miała mnie tylko przyciągnąć do doradcy. Doradca nie mógł mi przedstawić oferty „lokaty z kuponem”, ponieważ jestem już klientem Idea Banku (co prawda nigdy nie korzystałem z tej oferty). Natomiast oferowana lokata na 6 miesięcy jest ofertą dla przedsiębiorców.


Podsumowanie

Ja i doradca niepotrzebnie straciliśmy tylko swój czas.
Moim zdaniem, doradca powinien w takiej sytuacji przestawić jakąś ofertę, która poprawiła by nadszarpnięty wizerunek banku. Niestety nic takiego się nie stało, bank nie raczył nawet przeprosić za to nieporozumienie. U mnie po tym wydarzeniu Idea Bank stracił wiele na wizerunku. Przy każdym wpisie będę ostrzegał przed takimi wydarzeniami i spotkaniami z „doradcami”.

Dlatego też przed wizytą radzę się głęboko zastanowić, czy aby na pewno warto tracić swój czas dla lokaty na 1-2 miesiące, na której zarobimy może dodatkową złotówkę.

24 komentarze :

Tomo pisze...

Oferta "lokata z kuponem" jest jedynie dla nowych klientów. Jeśli byłeś już klientem Idei Banku praktycznie już podczas rozmowy telefonicznej gdy do Ciebie dzwonią powinni o to pytać.
Zakładałem akurat już 5 takich lokat i mnie zawsze pytali czy jestem już klientem ich banku.
Mówiąc jeszcze dokładniej - bo jak sądzę wypełniłeś ankietę z reklamy tego produktu - na dole w regulaminie lokaty dokładnie pisze (chociaż fakt że małymi literkami :) ) że jest to oferta jedynie dla nowych klientów banku.
Fakt faktem że cześć osób rzeczywiście mogło nie przeczytać regulaminu przed wysłaniem zainteresowania ofertą i stąd obowiązek osoby która do Ciebie oddzwania zapytać o to. Wyraźnie dzwoniący do Ciebie o czymś zapomniał i dał ciała.

Sama oferta - no cóż wiadomo o co w niej chodzi i dlatego jest ograniczona na 1 miesiąc i do 10 tyś. Inaczej wszystkie lokaty, depozyty i konta oszczędnościowe znikły by z rynku w tydzień a wszyscy zrobili lokaty w Idea :)
Masz dostać super ofertę nie do przebicia gdzieś indziej abyś tylko przyszedł. Niech jedna osoba na 10 da się namówić na jeszcze inne produkty albo np na przedłużenie lokaty już na normalnych warunkach i już są do przodu.
Jakie oferty musieliby zrobić aby przyciągnąć większą liczbę ludzie na zwykłą lokatę np 6m czy 1rok - 7.5-8.0%?
W tym wypadku klient już przyszedł w dodatku z pieniędzmi które gdzieś tam ma - a nóż akurat co 4 czy 5 z nich da się namówić na przedłużenie lokaty z jednego miesiąca na dalszy okres.
Oferta brzmi tak:
"Lokata zakładana jest przez Bank na okres 1 miesiąca, liczony od dnia wpływu środków na rachunek wskazany przez Bank. Po upływie Okresu umownego Lokata, zgodnie
z Dyspozycją założenia lokaty, może być odnowiona na kolejny jeden miesiąc, na warunkach Lokaty Standardowej zakładanej na 3 miesiące. W takim wypadku Klienta będzie
obowiązywać oprocentowanie właściwe dla Lokaty Standardowej oraz kapitalizacja na koniec okresu."

Tomo pisze...

Oczywiste że ten 1 miesiąc na 10% to niby grosze - bo inaczej być nie może - ale to my mamy wyłapywać takie perełki z ofert banku a jest ich znacznie więcej i dotyczą różnych usług o ofert.
Sam pisałeś jak wykorzystać np nieoprocentowany 10 dniowy debet na koncie, czy np obracać na rachunku oprocentowanym pieniędzmi które daje nam karta kredytowa na 57 dni itd itp. Różnych ofert tematów do wykorzystania jest cała masa.
Efekt daje dopiero wykorzystanie ich wszystkich i podliczenie w skali roku.
Jasne to nie będzie zysk giełdowy ale mają 1 największą zaletę, są pewne i gwarantowane i są osoby które boją się ryzyka lub zwyczajnie nie mogą absolutnie sobie na nie i stratę pozwolić.
Temat tabu i jest tego zbyt wiele do opisywania na stronie :)
Próbując skończyć w tym konkretnym przykładzie i "lokacie z kuponem na miesiąc" ja akurat nie uważam jej za dno - wręcz przeciwnie.
Na pierwsze spotkanie zabrałem żonę i zrobiłem 2 lokaty. Po 2 dniach doszły mi lokaty na siostrę, mamę i tatę, w czwartek jestem umówiony z dowodami obu babci :) Pewnie do poniedziałku przekonam jeszcze obu szwagrów aby dali mi na godzinę swoje dowody. Pozostanie mi jeszcze teściowa i teść ale nie ma już tyle wolnej gotówki na już :)
Osoba przy rozmowie telefonicznej się śmieje i nie robi problemów że chcesz "przyjść" z kimś jeszcze i zrobić 2 lokaty nie jedną.
Jedyny wymóg to dowód osobisty i numer telefony bo kupon na lokatę jest przydzielony do konkretnego numeru telefonu.
To że środki wpływają z jednego - twojego konta - na różne lokaty też nikogo nie interesuje tak samo jak to że po upływie miesiąca z różnych lokat środki maja wrócić na jedno i to samo twoje konto.
To zabawa tylko na jeden miesiąc - a szkoda :D - trzeba to lubić i tyle, zresztą tak samo jak i grę na giełdzie. Jeśli tego się nie lubi i nie bawi to nas to lepiej sobie dać spokój.
Kolejny miesiąc i znowu będzie coś innego, już są pierwsze spostrzeżenia i plany i znowu coś się znajdzie.
Zysk - zgadzam się nie jest warty zabawy i uwagi jeśli bierzemy pod uwagę jedną lokatę na miesiąc na 9-10% z granicą 5-10tyś zł. Jednak biorąc pod uwagę już 5-8 takich lokat wynik jest znacznie ładniejszy a o samym zysku powinno się rozmawiać w skali rocznej - nie miesięcznej.

Pozdrawiam

Darek M.W. pisze...

Jednak mnie zainteresowala ta oferta na 6 miesiecy, bo jej nie znalem. Jak sie okazalo nie ma takiej oferty dla normalnego zjadacza chleba.

Leszek pisze...

To stare sztuczki banków Czarneckiego, by ściągnąć klienta do oddziału i tam obrabiać z kasy. A na koniec figa z makiem. Raz się nadziałem i teraz odmawiam.

Anonimowy pisze...

Czy jeśli mam kilkadziesiąt lokat w IdeaBanku to dadzą mi tą z kuponem 10% do 5tys na miesiąc czy nawet nie warto iść bo to dla nowych?

Darek M.W. pisze...

Nie warto iść. Ja miałem podobną sytuację właśnie i nic nie dostałem. Koleś oferował nawet mniej jak Idea proponuje na stronie.

Cheed pisze...

Chyba najlepszy długookresowy program oszczędnościowy ma Alior Bank.

6% (niestety brutto) zagwarantowane przez najbliższe 10 lat, przy tym oszczędzanie odbywa się bez dodatkowych kosztów. Można 6 miesięcy spóźnić się ze składką, jak i na 6 miesięcy do przodu nadpłacić składkę. Minimalna składka już od 50 zł...

Pozdr.

Tomo pisze...

Nie dostaniesz jak jesteś już klientem ich banku.
Pisaliśmy już wcześniej - to lokata dla nowych klientów a dokładnie brzmi to tak:

"Z lokaty może skorzystać każdy, kto nie zawarł z Bankiem umowy o produkt finansowy prowadzony przez Bank na podstawie „Umowy ramowej o udostępnienie Bankowości Telefonicznej, o udostępnienie Bankowości Internetowej i wykonywanie czynności bankowych" ani nie ulokował środków pieniężnych na lokatach bankowych prowadzonych przez Bank."

Anonimowy pisze...

4,86% netto nie jest złe. Ja sam ze 2 lata miałem 3 konta mocno oszczędzające na 4,75% netto i tam doszedłem do 45tys. Ale jak ktoś zaczyna to nie wiem czy warto, ja bym chyba wolał jednak mieć raz mniej a raz więcej i skakać po ofertach, tak jak pisał autor, do 10tys w dbNET 8,1% i lokata najlepsza jak najdłuższa i od nowa itd. Swoją drogą przez 10lat to niezłe pieniądze każdy może odłożyć. Np. 1830zł x 4 lata to 100tys a co dopiero 10lat...

Anonimowy pisze...

Moim zdaniem to dobra oferta na dodatkowe oszczędzanie np. po rzuceniu palenia. Ale by tam zbierać wszystkie środki to nie pakował bym się.

Cheed pisze...

Zwróć tylko uwagę, że oni oprocentowanie 6% gwarantują przez 10 lat! A jak powiedzmy wejdziemy do strefy euro za 5-6 lat, to pozostanie "jarać" się ofertami lokat na 1-2%... Uważam, że jeśli myślimy o długoterminowym oszczędzaniu w formie lokacyjnej (a nie np. rachunku maklerskim w formie IKE), to jest to świetny wybór.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Podobno mają lokatę na 7,5%, ale na stronie nie ma takiej informacji, ach ta idea.

Tomo pisze...

Ping-Pong lokata na 1 dzień jest na 7%.

Tomo pisze...

Proszę tutaj ją masz:
http://www.ideabank.pl/indywidualni_na_dobry_poczatek

Tomo pisze...

Patrząc na to jednak troszkę inaczej lokata na Dobry Początek (która ma 5 razy większy limit) jest nawet lepsza niż tytułowa Lokata z Kuponem jeśli mamy tylko więcej niż 10 tyś złoty do ulokowania i chcemy założyć ją jedynie na siebie a nie na całą pozostałą rodzinę :)) :P

Lokata z Kuponem:
przy 10tyś na 9% = 10 000zł x 9% = 900zł:12mies = 75zł - 19% belki = 60.75zł za miesiąc.

Lokata na Dobry Początek:
przy 10tyś na 7.5% = 10 000zł x 7.5% = 750zł:12mies = 62.50 - 19% belki = 50.63zł za miesiąc.

Jednak gdy mamy już np 50 a nie 10tyś zł do ulokowania, których na Lokacie z Kuponem nie możemy dać tylko na siebie (limit do 10 tyś a w Lokacie na Dobry Początek do 50tyś) wyjdzie to tak:

Lokata na Dobry Początek:
przy max. 50tyś na 7.5% = 50 000zł x 7.5% = 3.750zł:12mies = 312.50 - 19% belki = 253.13zł za miesiąc.

Jeśli posiada się inne kwoty między 10-50tyś łatwo już chyba według tego przeliczyć i porównać je bez problemu :)

Pozdrawiam

Tomo pisze...

Na 7.5% oferuje też na start Getin Bank z tym że z limitem 10tyś na jedną osobę ale za to na dwa miesiące nie jeden i z możliwością zerwania w każdej chwili bez utraty odsetek:
http://getinonline.pl/107

Dochodzi jeszcze oferta neoBanku z 9% w Lokacie na Start też jedynie do 1otyś zł jak w Idea Bank ale za to do dwóch miesięcy zamiast jednego:
http://www.neobank.pl/dla_ciebie/oszczednosci/lokaty_w_koncie_osobistym.wbd/lokata_wysoki_procent-gru10.wbd

Innymi słowy tych promocyjnych produktów jest naprawdę wiele i co chwile trafia się coś godnego naszej wpłaty, należy je tylko umiejętnie wykorzystywać.

Darek M.W. pisze...

Tak, tylko wszystko są to lokaty na miesiąc i najczęściej dla nowych klientów, czyli jak ktoś oszczędza już od jakiegoś czasu to się na nie nie załapie.

Dodatkowo jak się oszczędza na konkretny cel i w perspektywie kilku miesięcy nie chce się wyciągać tych pieniędzy to kombinowanie co miesiąc jest średnim interesem. A już odnawianie lokaty codziennie w Idea Bank to jakieś mega nieporozumienie. Raz zapomnisz i masz sporo niższe oprocentowanie + najczęściej będziemy mieli do czynienia z niekorzystnym obliczaniem podatku belki.

Tomo pisze...

Wydaje mi się że jest możliwość ustawienia automatycznego przedłużania lokaty na kolejne dni z kanału dostępu online ale nie mam jej akurat i nie sprawdziłem tego.
Powinna być zakładka odnawialność.
Jeśli należy ją codziennie klikać to rzeczywiście chore i zrobione tak celowo.
Jeśli ktoś ma tą lokatę 1 dniową z Idea to może się wypowie.

Darek M.W. pisze...

Niestety trzeba codziennie odnawiać :)

Stąd takie korzystne oprocentowanie, dla osób które mają czas.

Tomo pisze...

To niezłe jaja zrobiła Idea, nawet nie przypuszczałem że w dzisiejszych czasach mogą dać produkt bez ustawienia samoczynnego odnawiania lokaty, chociaż w karcie tego produktu rzeczywiście pisze u nich jak byk Odnawialność - Nie.
Doczytałem jeszcze że jeśli nie odnowisz to z automatu ląduje na stawkach standardowych dla lokaty 3 miesięcznej.

No nieźle - jedynie z uwagi że to publiczna strona nie użyje innych słów.
Prawie w tym tygodniu chciałem w to wpłacić kasę na te 7.5% tym bardziej że jest do 50tyś a nie z blokadą do 10tyś ale w takim wypadku dziękuje.
Dzięki za potwierdzenie tego.
Zamiast tego dodam u nich jeszcze jedną z kuponem i w neoBANKu te 9% na 2 miesiące.


Anonimowy pisze...

@Tomo, oblicz czy Ci się opłaca te 2miesiące na 9%, bo dają też 100zł dla nowych:
http://www.neobank.pl/aktualnosci.wbd?id=2026432922

Szukam od tego piątku czegoś dla 6,5-11tys do końca roku, czy dbNET 8.1% zakładać czy jest coś lepszego, proszę autora o odpisanie :)

Darek M.W. pisze...

dbNet dla nowych klientów jest chyba najlepszą opcją. Może jakiś ciekawy groupon się pojawi, kto wie.

Ja zamierzam zasięgnąć szczegółów odnośnie oferty Idei - lokaty Idealnej Plus.
Trzeba jeszcze tylko wyjaśnić kwestie opłat. Mi proponowany tą ofertę z kwotą minimalną 10k zł i tyle zamierzam ulokować.

Moja strategia to wrzucenie trochę pieniędzy na dłuższy okres (jak skończą mi się lokaty a to dopiero w listopadzie). W najbliższym czasie nie planuję większych wydatków, a te mniejsze będę w razie czego finansował z bieżących wpłat i kończących się lokat.

Tomo pisze...

Fakt, sprawdzę jeszcze tą ofertę w neoBANKu, dzięki.

dbNET jest w tym roku nie do pobicia jeśli chcesz gdzieś wrzucić do 10tyś zł.
Oczywiście ma swoje bardzo ciężkie uwarunkowania o których należy bezwzględnie pamiętać:

1. Jedynie dla nowych klientów i w połączeniu z kontem ROR które jest na 0%. Na szczęście bardzo małe wymogi dla bezpłatnego RORa, wystarczy wykonać jedną operację miesięcznie kartą debetową bez ustalonej wartości :)
2. Mamy na tym oszczędnościowym jedynie JEDEN darmowy przelew wewnętrzny na własny ROR, w innych wypadkach zapłacisz już za przelewy na co większość w końcu się złapie i o to chyba właśnie chodzi aby w ten sposób odpracowali chociaż trochę z tych 8.10% :)
Nie możesz w tym wypadku przelać na starcie 10tyś bo już w następny dzień będziesz zmuszony robić przelew (dzienna kapitalizacja odsetek).
Po przekroczeniu 10tyś oprocentowanie spada na 3.85%.
Przelej np 9900zł a gdy kwota na koncie dobije do 10tyś musisz przelewać np 100zł na ROR.
Po takim przelewie znowu do końca miesiąca wskakujesz na płatne przelewy i z tego powodu to konto ma mocno ograniczoną funkcjonalność w rozumieniu konta oszczędnościowego. Innymi słowy ja traktuje je bardziej jak lokata niż konto oszczędnościowe z którego możemy wykonywać wedle potrzeb co chwile darmowe operacje wpłat-wypłat.
Można też od początku mieć tam jedynie np 9tyś i w ten sposób nie robić przelewów - zostanie nam wolny jeden darmowy przelew w miesiącu i to jest chyba najlepszy sposób na korzystanie z tego konta a dzięki temu masz spokój z przelewami z musu na cały rok.

Zarobisz na nim jedynie jeśli będziesz pamiętał o tym jednym darmowym przelewie i limicie max 10tyś.

Anonimowy pisze...

Tomo,
w neo bank aby założyć tę 9% lokatę trzeba:

Aby założyć lokatę musisz posiadać dowolny rachunek osobisty: neoKONTO, neoKONTO BANKOMATOWE lub neoKONTO PRESTIŻ. Dodatkowo jeśli lokatę chcesz założyć przez Internet musisz posiadać dostęp do bankowości internetowej neoBANK24.

;) czyli trochę zachodu.

Prześlij komentarz