niedziela, 14 października 2012

Sezon podwyżek opłat bankowych w pełni – czas na BZ WBK i Alior Bank
Niestety dzisiaj przedstawię garść złych informacji. Kolejne banki w celu poprawy wyników (jakby były one złe na tle całej gospodarki, sick) postanowiły sięgnąć do kieszeni swoich klientów.

O podwyżkach w bankach już pisałem:

Tym razem jest to znowu BZ WBK (pewnie jest to związane z przejęciem przez hiszpańskiego Santandera) oraz Alior Bank (tutaj może to być związane z przygotowaniem do sprzedaży banku).


1.     Zmiany w BZ WBK


Zmiany w BZ WBK dotyczą m.in. zwrotu pieniędzy przez bank za dokonane zakupy, czyli money-back, zwany też niekiedy cash-backiem. Do tej pory posiadacze konta Wydajesz & Zarabiasz otrzymywali 1% zwrotu od każdego zakupu kartą wydaną do konta. Od 1 listopada 2012 zwrot będzie przysługiwał tylko za zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach oraz na stacjach benzynowych, czyli dokładniejak Millennium Bank zwraca 3% w Dobrym Koncie.
Jak widzimy, zdecydowanie bardziej opłaca się przenieść konto do Millennium, gdzie dodatkowo mamy znacznie lepszą ofertę lokat i rachunków oszczędnościowych, jak choćby ta: 7% na koncie oszczędnościowym w Millennium (obecnie jest to 6,5% do konca roku). Co prawda granicą w przypadku Millennium jest 50zł a w WBK 500zł, jednak kto robi zakupy za takie kwoty?! Przy wydanym 1000zł w WBK otrzymamy 10zł zwrotu a w Millennium aż 30zł. Spora różnica moim zdaniem.

Pozostałe zmiany to:
·        Zmiana sposobu naliczania i podwyższenie opłaty za kartę do konta:
·        Stawka miesięcznej opłaty za karty Visa Electron Aktywni 50+ Visa Electron, Visa elektron Prestiż, Maestro – stawka miesięczna (warunkowa) zostanie podniesiona do 5 zł;
·        W przypadku kart Visa Wydajesz & Zarabiasz (wydanych do 16 lutego 2010 r.) oraz kart Visa Classic – zostanie wprowadzona miesięczna opłata za kartę w wysokości 5 zł;
·        Wprowadzenie opłaty za Przelew24 - 0,50 zł w przypadku kont osobistych, z wyłączeniem Konta<30, Konta24 VIP, Konta24 Prestiż (otwartych od 1 stycznia 2005 r. do 31 marca 2011 r.), Kont Avocado;
·        Podwyższono opłatę za wydanie kopii polecenia wypłaty z 10 zł do 15 zł
·        Wprowadzono opłatę w wysokości 35 zł za cofnięcie zgody klienta udzielonej odbiorcy na inicjowanie transakcji bezgotówkowych powtarzalnych przy użyciu karty płatniczej;
·        Zmiana przelicznika punktów Playback – posiadacze kart MasterCard Payback obecnie otrzymywali 1pkt za każde wydane 3zł, teraz będzie to 1pkt za 4zł.

Więcej można przeczytać w piśmie z banku: Najważniejsze zmiany w TOiP


2.     Zmiany w Alior Bank


Zmiany mają miejsce również w Alior Bank od 1 listopada 2012 (stacjonarnym, nie mają zastosowania w stosunku do Synca).
W tym wypadku bank tłumaczy się tym, że chce zachęcić klientów do wyboru Alior Banku jako swojego „głównego banku”. Rzekomo tacy klienci będą teraz mogli skorzystać z bogatszego pakietu assistance „Pomocni Fachowcy”. Jak wygląda w praktyce korzystanie z tego pakietu to już inna sprawa.

Zmiany nie dotyczą klientów, którzy spełnią jedno z następujących kryteriów:
  • co miesiąc wpływa na konto Klienta wynagrodzenie od pracodawcy, renta lub emerytura od ZUS, stypendium z uczelni;
  • co miesiąc wpływa na konto Klienta z innego banku kwota minimum 2000 zł, lub 1000 zł w przypadku osób poniżej 24. roku życia, którzy są studentami/uczniami/słuchaczami;
  • łączne średnie saldo miesięczne Klienta wynosi minimum 10.000 zł na lokacie terminowej, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, oszczędnościowym, w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i bankowych papierach wartościowych emitowanych przez Alior Bank;
  • łączne średnie saldo miesięczne zadłużenia Klienta w ramach posiadanego: rachunku karty kredytowej, pożyczki, limitu kredytowego w rachunku lub kredytu zabezpieczonego na nieruchomości wynosi minimum 5.000 zł.

Jak widzimy spełnienie choćby kryterium wpłaty 2000zł z innego banku raz w miesiącu nie jest ciężkie do spełnienia. Pytanie tylko czy warto się w to bawić?! Pewnie jakiegoś miesiąca zdarzy nam się o tym zapomnieć i sowicie za to zapłacimy. Wadą konta jest niewątpliwie opłata za kartę w wysokości 5zł.


Zmiany opłat dotyczące osób dla których Alior Bank nie jest głównym bankiem:
  • Podwyższenie miesięcznej opłaty za prowadzenie konta do 8zł
  • Podwyższenie miesięcznej opłaty za kartę do konta z 5zł do 9zł (osoby spełniające warunek o którym wyżej zapłacą nadal 5zł)
  • Podwyższenie miesięcznej opłaty za kartę kredytową do 8zł (zwolnienie w przypadku wykonania co najmniej 4 transakcji)
  • Spadek oprocentowania na lokacie „nocnej” do 2%

Więcej w piśmie z banku oraz w TOiP (najnowsza Taryfa znajduje się na samym dole).


Wnioski

Banki po akcjach promocyjnych zaczynają przechodzić do żniw i podwyższają opłaty. Dla mnie będzie to argument, żeby wreszcie zamknąć oba te konta, co już planuję od jakiegoś czasu. W Alior mam już Synca i on mi w zupełności wystarczy.

4 komentarze :

Student pisze...

Witam
W Aliorze nie ma opłaty za prowadzenie konta. Obie dotychczasowe 5+4 zł są pobierane tylko, gdy ma się kartę debetową. Ja takiej nie wyrabiałem i konto mam darmowe.
Pozdrawiam

Darek M.W. pisze...

Tak, jeszcze nie ma, gdy nie mamy karty, sam posiadam konto w Alior Banku bo korzystałem z ich maklera. Ale od 1 listopada musisz już spełnić warunek aby konto było darmowe.

Anonimowy pisze...

Idziesz do placówki, i mówisz: proszę o przekształcenie Konta Osobistego na Konto Rachunki Bez Opłat z zachowaniem numeru i dostępu do WWW. Operacja trwa 2minuty, 8zł m-c czy warunków nie ma. Znika opcja lokaty 2% połowy środków w nocy (wyskakuje błąd przy włączaniu) i tyle :) Osobiście nie wiem czy jest sens środki trzymać choćby jeden dzień na 1%. Przelew rzeczywisty do AliorSync zajmuje 5s, a z stamtąd w 2 minuty natychmiastowy do np. dbNET 8,1% lub mServer 7%-9% lub nawet na RO 4.35%...

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak jest w przypadku gdy korzysta się z maklera. Może wtedy lepiej mieć konto głównym, lub przelewać te 2000zł np. zleceniem stałym.

Prześlij komentarz