piątek, 4 stycznia 2013

Podsumowanie grudnia 2012Rok 2012 to już przeszłość, czas na kolejne plany i wyzwania. Jednak na ten temat innym razem. W końcu to podsumowanie ostatniego miesiąca 2012 roku, czyli miesiąca, w którym zazwyczaj wydaje się więcej pieniędzy (m.in. na prezenty). Tak też było w moim wypadku.

Grudzień przyniósł dalsze spadki oprocentowania na lokatach, co zresztą przewidywałem jakieś dwa miesiące wcześniej, kiedy też większość środków z wygasających lokat przeniosłem na lokaty długoterminowe. Jedyna dobra oferta grudnia to lokata limitowana w Idea Bank na 6,3%.

W tym czasie pojawiły się dwie ciekawe promocje od firmy uPaid:  Nakarmtelefon.pl – trzecie doładowanie telefonu gratis oraz Sprytny Bill, czyli 10% zwrotu za rachunki.

Czas na porcję informacji o głównym celu tego bloga czyli o nieruchomościach i o własnym „M”. Ostatnio wiele osób z mojego otoczenia pyta mnie, kiedy planujemy kupić własne mieszkanie, bo przecież jak to tak żyć bez własnego mieszkania J
Odpowiadałem krótko: Wtedy, kiedy poleje się krew na rynku nieruchomości.


Ostatnią rzeczą o której chciałbym wspomnieć jest zmiana w naliczaniu premii 3% w Banku Millennium od marca 2013 r. Posiadanie tego konta i płatność kartą do niego wydaną przestanie mieć wtedy jakikolwiek sens.Blog

Grudzień nie był dobrym miesiącem jeżeli chodzi o popularność bloga. Mimo większej liczby wpisów, liczba wyświetleń spadła kolejny miesiąc z rzędu.

Liczba wpisów: 11 (+1)
Facebook: 46 osób (+4 osób)
RSS: 240 osób (+19)
Liczba wyświetleń: 14 500 (-600)

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:Przy blogu działa również forum, zachęcam do wizyty i wyrażenia opinii na temat finansów, promocji oraz rynku nieruchomości.


Lokaty

W zasadzie bez zmian w tej dziedzinie, W grudniu skończyła się tylko jedna lokata, z której pieniądze powędrowały do mSAVER-a.


Kokos.pl

Grudzień  przyniósł kolejne dwie windykacje. Jest to już norma w tego typu inwestycjach. Jednak zysk i tak oscyluje w okolicach 10%. Gdy uda się odzyskać pieniądze w procesie windykacji, zysk powinien poszybować do góry.
Wciąż czekam na uprawomocnienia wyroków w e-sądzie. Jak wszystko zakończy się pozytywnie to opiszę swoje doświadczenia.

Suma inwestycji na kokosie to już ok. 10 000zł.


Giełda / Polisa Inwestycyjna

Brak zmian. Polisa w grudniu przyniosła ładny zysk, Przez ostatnie dwa miesiące jest  to ok. 10%.


Waluty

Dokupiłem trochę walut testując promocję w jednym z internetowych kantorów:
  • 50 GBP (po ok. 5,05zł)
  • 50 USD (po ok. 3,09zł).


Kredyt studencki

Zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego na dziś wynoszą 12 600zł. Tym samym spłacone zostało już (albo dopiero) 5 400zł.

Tutaj wciąż jest dalej niż bliżej, jednak z każdym miesiącem pomału do przodu.


Stan portfela na dzień 31-12-2012 wyglądał następująco:

Razem:  86 900zł
Razem (bez kredytu st.):  99 800zł

Akcje: 17 599 zł(po cenie kupna)
Boryszew 1 525zł
JSW 11 847zł
Calatrava 1 410zł
MIDAS 2 816zł

Rachunki oszcz.:  79 900zł
Getinonline: 38 300zł
Idea Bank: 9 000zł
Alior Sync: 10 000zł
Santander: 5 000zł
mSAVER: 9800zł
Millennium: 2500zł

Kokos: 10 000 zł

Polisa: 11 000zł

Waluty: 2 800zł
Euro: 400 €
USD: 300 $
GBP: 50 ₤

Monety: 616zł

Gotówka: 2 680zł
 
Zadłużenie k.k.: 8 000zł
Zadłużenie k. st: 12 600zł
------------------------------------------------
Zmiana:  2 510zł
Zmiana efekt.: 2 210zł
Odsetki z rachunków oszcz.: 400zł
Dochód pasywny: 200zł


Podsumowując:

Ostatni miesiąc 2012 roku za nami. Grudzień był dla mnie mimo wyższych wydatków bardzo udany. W tym czasie powstało 11 wpisów na blogu, co również jest świetnym wynikiem. Pisanie cieszy wtedy, gdy znajdują się komentujący i pojawia się dyskusja. Dlatego też, zapraszam wszystkich do aktywnego udzielania się.

Zapraszam również do poprzednich podsumowań:

5 komentarze :

Anonimowy pisze...

Pisz więcej o lokatach, tylko tych dobrych, może coś w Skokach.

Darek M.W. pisze...

Poruszyłeś ważny temat.
Odnośnie dobrych lokat, tych ostatnio po prostu nie ma. Trzeba inwestować tam, gdzie jeszcze jest wysokie oprocentowanie. Odsyłam do rankingu lokat (kolejny ukaże się za kilka dni).

Natomiast odnośnie SKOK-ów. Zaprzestałem ich reklamy do czasu aż ukażą się raporty ze stanu finansowego SKOKów i KNF przejmie nad nimi kontrolę. Od jakiegoś czasu można wyczytać, że wiele z nich może być w opłakanej kondycji. A nie chcemy tutaj drugiego AG.

Anonimowy pisze...

Hmm, to kiedy się pojawią raporty? Jakoś długo ich nie ma, może jak nałapią trochę kapitału?;)

Darek M.W. pisze...

"Fundamentalne znaczenie dla oceny poziomu ryzyka w systemie SKOK związane jest z bilansem otwarcia przygotowanym przez biegłych rewidentów. Zgodnie z ustawą, SKOK są obowiązane w terminie do 27 stycznia 2013 r. do przekazania wyników audytu Ministrowi Finansów, Narodowemu Bankowi Polskiemu, KNF, Komitetowi Stabilności Finansowej, Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (Kasie Krajowej) i Krajowej Radzie Spółdzielczej.

Podsumowanie wyników audytu otwarcia w SKOK będzie dokonane w szczególności przez Komitet Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzą ustawowi odbiorcy audytu - Minister Finansów, Prezes NBP i Przewodniczący KNF."

Anonimowy pisze...

I wszystko jasne, zapamiętajcie ten wpis, jak nałapią klientów i kapitał to oprocentowanie spadnie i to bardzo.

Prześlij komentarz