piątek, 11 stycznia 2013

Rodzina na Swoim - Podsumowanie programu


Program Rodzina na Swoim jest już przeszłością, pozostały jeszcze do zrealizowania umowy podpisane w końcówce 2012 roku. Przyszedł więc czas na podsumowania programu dopłat do kredytów.


Wpływ Rodziny na Swoim na rynek nieruchomości w Polsce

No właśnie, jaki był wpływ programu na rynek nieruchomości w Polsce? Czy aby na pewno był on pozytywny?
Jeżeli chodzi o moje zdanie, to mam co do tego poważne wątpliwości. Jedno jest pewne, RnS dodatkowo wspomógł nadmuchanie się bańki na rynku nieruchomości. Już na ten temat wypowiadałem się wielokrotnie. Wzrost cen w ciagu dwóch lat o 100% na pewno nie jest czymś normalnym. Branie kredytów w CHF w czasie kiedy frank jest rekordowo niski też nie jest racjonalne. Jednak taki był obraz rynku nieruchomości odstatnich lat.

Co z tego,  że tysiące rodzin zaciągnęło kredyty z dopłatą, skoro i bez tego programu a przy normalnych cenach nieruchomości, rodziny te kupiłyby swoje upragnione „M” przy podobnych kosztach, nie marnotrawiąc przy tym miliardów złotych z państwowej kasy. Oczywiście nie nastąpiłoby to w tak krótkim czasie.

2 komentarze :

Sebastian Cezary pisze...

Ostatnio przyglądam się znajomej szukającej mieszkania. 40-50m, 100-130 tys, Kraków, rocznik 2000+ najciekawsze jest to, że takich mieszkań jest nieco, część w lepszych miejscówkach niż te z RnS... Jaki więc sens w kupowaniu nówki za 3x więcej?

Koniec RnS to szansa dla innych na obniżki cen, i mniejsze wydatki w budżecie = może wolniejsze wprowadzanie nowych podatków :)

Dla mnie same plusy - deweloperzy i tak mają się dobrze.

Darek M.W. pisze...

Niestety długo cieszyć się nie będziemy.
Kto wie, czy nie uda im się w połowie roku wprowadzić "Mieszkania dla Młodych".

Seryjnie w Krakowie da się kupić mieszkanie w nowym budownictwie za 2,5-3k zł?!

Prześlij komentarz