piątek, 22 lutego 2013

Alior Bank - Kantor Walutowy – czasy rozliczeńO świetnym projekcie Alior Banku – Kantorze Walutowym pisałem miesiąc temu:

Od tego czasu kilka razy skorzystałem z korzystnej wymiany walut za jego pomocą. Dzisiaj chciałbym uzupełnić poprzedni wpis m.in. o opis sposobów wypłaty walut, w tym przelewu na nasz rachunek w innym banku.

→ Przejdź do: Rejestracja w Kantorze Walutowym Alior BankKursy walut

 Jeszcze raz chciałbym przestawić tabelę kursów:


Ostatnio dokonałem obliczeń i porównania z Walutomatem. W większości przypadków uwzględniając prowizję serwisu w wysokości 0,2% nie ma praktycznie różnicy w kosztach wymiany walut. Za Kantorem Walutowym przemawia szybkość działania i możliwość darmowej wypłaty w oddziałach banku oraz dokonania darmowych przelewów walutowych o czym poniżej.


Wypłata w oddziale banku

Wypłata walut w oddziałach banku to jedna z ciekawszych funkcjonalności Kantora Walutowego. Umożliwia nam wypłatę pieniędzy w: złotych (PLN), euro (EUR), frankach szwajcarskich (CHF), funtach brytyjskich (GBP) oraz dolarach amerykańskich (USD). Niestety mniej popularnych walut nie wypłacimy w oddziale banku.

Listę oddziałów, gdzie wypłacimy waluty znaleźć można na stronie:

Wypłaty na kwoty do 20 000zł lub do 2 000 jednostek waluty obcej dokonamy w oddziałach „od ręki”, czyli bez konieczności wcześniejszego zgłaszania. Natomiast jeżeli chcemy wypłacić wyższe kwoty, przed wypłatą należy zgłosić taką chęć w systemie Kantora Walutowego. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej do godziny 14:00 na dwa dni robocze przed planowaną datą wypłaty.


Jeżeli w systemie wpiszemy za niską kwotę lub błędną datę system nas o tym poinformuje jak na powyższym rysunku.

UWAGA:
Bank nie realizuje wpłat i wypłat w walutach obcych w bilonie. W przypadku konieczności wypłat bilonu, Bank przelicza kwotę na złote polskie i wydaje Klientowi równowartość tej kwoty.


Przelewy krajowe i walutowe

Na początek trzeba wyjaśnić jeden fakt, Wszystkie transakcje w Kantorze Walutowym odbywają się w ramach rachunków obsługiwanych przez Alior Bank, Umożliwia to maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na rozliczenie transakcji wymiany, przez co wymienione środki dostępne są natychmiast na rachunku Klienta.

Przelewy krajowe – czasy rozliczeń

Przelewy krajowe rozliczane według sesji Elixir są bezpłatne.
Przelewy na rachunki prowadzone przez Alior Bank wykonywane są jako przelewy wewnętrzne, dzięki czemu środki dostępne są natychmiast na rachunku docelowym.

Sesje przychodzące Elixir – Alior Bank:
 • I sesja KIR - do godz. 11:40;
 • II sesja KIR - do godz. 15:30;
 • III sesja KIR -  do godz. 17:30.

Sesje wychodzące Elixir – Alior Bank:
 • I sesja KIR – godz. 9:30 (należy zlecić do godz. 8:50)
 • II sesja KIR - godz. 13:30 (należy zlecić do godz. 12:50)
 • III sesja KIR -  godz. 16:00 (należy zlecić do godz. 15:20)

Można również skorzystać z usługi szybkiego przelewu w cenie 1zł za każde 1000zł. Usługa ta wykonywana jest za pomocą serwisu Bluecash. Działanie serwisu polega na zamianie przelewu zewnętrznego na dwa przelewy wewnętrzne. Niestety dosyć często występują tutaj (poprzez bluecash) problemy z wykonaniem „szybkiego przelewu”, nawet biorąc pod uwagę wykluczenie związane z godzinami operowania w poszczególnych bankach. Prawdopodobnie dzieje się tak, gdyż serwis nie ma odpowiednich środków na koncie w danym banku.

Przelewy walutowe - czasy rozliczeń

Czas na punkt programu, czyli odpowiedź na pytanie, kiedy przelew walutowy trafi na nasze konto w innym banku.

Przelewy walutowe realizowane są w 3 opcjach kosztowych i 3 trybach:
 • Dostępne opcje kosztowe to: SHAOUR i BEN
 • Dostępne tryby: zwykłypilny i ekspresowy

Opcje kosztowe:
 • SHA - Opcja SHA oznacza, że koszty, związane z realizacją przelewu, dzielone są pomiędzy zleceniodawcę i beneficjenta przelewu. W przypadku przelewów, zlecanych w Banku, zleceniodawca pokrywa koszty Alior Banku, natomiast beneficjent pokrywa koszty swojego banku oraz banków pośredniczących.
 • OUR - Opcja OUR oznacza, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu – koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta – pokrywa zleceniodawca przelewu.
 • BEN - Opcja BEN oznacza, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu – koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta – pokrywa beneficjent przelewu.

W zależności od wybranego trybu, pieniądze w banku beneficjenta zostaną udostępnione:
 • Przelew zwykły - drugiego dnia roboczego po dniu realizacji przelewu,
 • Przelew pilny - następnego dnia roboczego,
 • Przelew natychmiastowy - tego samego dnia.

Klienci Kantora Walutowego uprawnieni są do wykonywania darmowych przelewów walut zakupionych w Kantorze Walutowym wszystkimi trybami (normalny, pilny, ekspres) w opcji kosztowej SHA. O tym ile środków możemy przesłać bezpłatnie informuje nas Licznik (patrz niżej).


Przelew SEPA

SEPA jest specjalnym rodzajem przelewu walutowego (Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro). Kantor Walutowy umożliwia wybranie opcji przelewu europejskiego, zakupione euro można bezpłatnie przesłać w opcji kosztowej SHA pilny.

Przelew europejski jest realizowany:
 • tylko w EUR,
 • wyłącznie w trybie normalnym i pilnym
 • tylko za pośrednictwem bankowości internetowej,
 • do  krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii i wskazanych terytoriów zależnych państw UE (zasięg terytorialny SEPA),
 • z opcją kosztową SHA (koszty współdzielone między odbiorcą a nadawcą),
 • rachunek beneficjenta podany w standardzie IBAN.


Godziny przyjmowania dyspozycji / czasy rozliczeń

Przelewy walutowe można zlecić zarówno poprzez system internetowy Kantora Walutowego jak również w oddziale Alior Banku. „D” oznacza datę zlecenia transakcji jeśli jest to dzień roboczy.

Wykaz godzin przyjmowania dyspozycji do realizacji w tym samym dniu w Kantorze Walutowym:
Rodzaj dyspozycji
Godzina graniczna
przyjmowania dyspozycji
 przelew krajowy/ walutowy na rachunek w Banku
23:55
 przelew zagraniczny w trybie  normalnym - D+2
 EUR
15:00
 AUD, CAD, CZK, CHF, DKK, GBP,  HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, USD
15:00
 przelew zagraniczny w trybie  pilnym - D+1
 EUR
15:00
 AUD, CAD, DKK, CHF, GBP, HUF,  JPY, NOK, SEK, USD
13:00
 RUB, CZK
10:00
 przelew zagraniczny w trybie  expresowym - D
 EUR, USD, GBP
13:00
 CHF
10:00

Przelewy w walutach: AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK realizowane są w trybie normalnym lub pilnym.


Licznik

Licznik pokazuje nam jaką kwotę możemy przelać za darmo w danej walucie. Wartości licznika znajdziemy wchodząc w ustawienia:


Jak działa Licznik?

Licznik sumuje środki kupione przez klienta w Kantorze Walutowym osobno dla każdej z walut. Wartość licznika, zależy wyłącznie od kwoty transakcji wymiany zawartych w Kantorze Walutowym. Bank nie wprowadza żadnych ograniczeń, co do liczby darmowych przelewów oraz ich kwoty.

Przykład:
"Jeżeli kupisz w Kantorze za złotówki 100 EUR i wpłacisz w oddziale 20 EUR, Twój licznik dla euro będzie równy 100 jednostek. Jeżeli wykonasz przelew BEN lub SHA na kwotę 70 EUR, będzie on darmowy i spowoduje zmniejszenie licznika w EUR do 30 jednostek."
W szablonie przelewu walutowego znajduje się pole „prowizja”, w którym prezentowana jest opłata, pobierana za złożenie danego przelewu. Jeżeli przekroczymy kwotę wskazaną przez licznik, w tym miejscu się odpowiednia kwota prowizji zgodnie z poniższą tabelą:


Koszt przelewów w Kantorze Walutowym

1.
Przelew Krajowy za pośrednictwem
bankowości internetowej/mobilnej
0 zł
2.
Przelew europejski
0 zł w ramach Licznika
5zł powyżej Licznika
3.
Przelew walutowy realizowany za pośrednictwem
bankowości internetowej/mobilnej

3.1.
W opcji kosztowej BEN i SHA


normalny
0 zł w ramach Licznika
30 zł powyżej Licznika

pilny
0 zł w ramach Licznika 
45 zł powyżej Licznika

express
0 zł w ramach Licznika
50 zł powyżej Licznika
3.2.
W opcji kosztowej OUR


normalny
70 zł

pilny
85 zł

express
90 zł
4.
SZYBKI TRANSFER (tylko dla przelewów krajowych)


0,01 zł - 1000 zł
1 zł

1000,01 zł - 2000 zł
2 zł

2000,01 zł - 3000 zł
3 zł

3000,01 zł - 4000 zł
4 zł

4000,01 zł - 5000 zł
5 zł


Premia

Za przekonanie innych do Kantora Walutowego, Alior Bank płaci 20zł brutto. Jeżeli jeszcze nei macie założonego konta, przy rejestracji możecie skorzystać z mojego kodu: 3VPJSJN3PFQP

Więcej szczegółów na temat programu rekomendacyjnego znajdziecie:
.

5 komentarze :

Anonimowy pisze...

ciekawa oferta, póki co korzystałem z normalnych kantorów internetowych bo w przypadku Aliora muszę mieć tam konto żeby nie było dodatkowych opłat, a ja mam konto w BZ WBK.

Darek M.W. pisze...

W którym miejscu jest napisane, że trzeba mieć konto w Alior aby kantor był darmowy?!

LV's pisze...

Korzystam z Kantoru Aliora i nie posiadam konta, więc nie ma takiej konieczności.

Wymiana walut online pisze...

Wydaje mi się że rzeczywiście nie trzeba być klientem żeby korzystać... mimo to kantory internetowe mają o wiele mniejsze spready i póki to się nie zmieni ludzie będą z nich korzystali.

Kantory Internetowe pisze...

Miałem w Aliorze to ich konto internetowe, konkretnie to było Sync czy jakoś tak, trochę zrazili mnie do siebie że nowi klienci mają lepszą ofertę niż starzy tzw. "lojalni" :)

Prześlij komentarz