wtorek, 19 lutego 2013

Dochód „pasywny” – jak osiągnąć stały przypływ gotówki


Już dawno nie wspominałem o tym, w jaki sposób co miesiąc uzyskuję kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych dodatkowego dochodu.

Pojęcie „dochód pasywny” jest tutaj trochę na wyrost, gdyż w przypadku większości z opisywanych ofert aby otrzymać premię trzeba np. dokonywać comiesięcznych płatności.

Na zeszłorocznych comiesięcznych podsumowaniach widniała  u mnie kategoria „dochód pasywny”, więc sami możecie zobaczyć, ile można zyskać.

Postanowiłem napisać prosty przepis na to, jak co miesiąc zgarnąć te kilkadziesiąt złotych za bardzo się przy tym nie męcząc. Zapraszam do lektury.Jakie mamy możliwości?

Stali czytelnicy powinni wiedzieć po moich wpisach, że co rusz pojawia się jakaś ciekawa oferta banku, który w zamian za założenie u niego konta lub karty kredytowej oferuje nam pewne bonusy.

Te możemy podzielić na kilka grup:
 • Premia za przelewanie wynagrodzenia (Konto z Premią w BGŻ)
 • Premia za założenie konta lub karty kredytowej (200zł od Citi)
 • Cashback z karty debetowej
 • Cashback z karty kredytowej
 • Partnerskie karty kredytowe
 • Inne premie (np. 10% zwrotu za opłatę rachunków w Citi)


Najciekawsze propozycje

Czas przystąpić do konkretów i opisać najlepsze wg mnie propozycje. Kompletny zestaw składa się obecnie z czterech elementów:


1.     Założenie konta z Premią w BGŻ

Pierwszym elementem jest konto, które w zamian za przelewanie wypłaty zwróci nam 1% wysokości wynagrodzenia a maksymalnie 50zł miesięcznie (w rzeczywistości uwzględniając opłatę za kartę będzie to 45zł miesięcznie).

O tej ofercie pisałem tutaj:

Niestety ostatnio i tutaj warunki uległy zaostrzeniu. Aby otrzymać premię należy dokonać transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 300zł w okresie rozliczeniowym.

Poniżej przedstawiam tabelę opłacalności tego rozwiązania. Jeżeli ktoś dostaje niezbyt wysokie wynagrodzenie to skutek nie będzie zadowalający, a kształtuje się następująco:

Wysokość
wypłaty
Premia
netto
1500 zł
10 zł
2000 zł
15 zł
3000 zł
25 zł
4000 zł
35 zł
>= 5000 zł
45 zł

Uwaga!!!
Okres rozliczeniowy trwa od 28 dnia miesiąca do 27 dnia następnego miesiąca. Niestety raz zdarzyło się u mnie tak, że nie załapałem się z tego powodu na premię. Wypłata premii księgowana jest do 10. dnia następnego miesiąca.2.     Założenie Dobrego Konta w Millennium

Konto w Millennium opisywane przeze mnie tutaj:

Dobre Konto daje nam zwrot 3% wydatków poniesionych kartą płatniczą za zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach, na stacjach paliw w Polsce.

Niestety już od 1 marca wejdą w życie nowe zasady premiowania:
Konto stanie się przez to zdecydowanie mniej korzystne (bez wykorzystania opcji Visa Cashback nie będzie sensu posiadania tego konta).
Za Dobre Konto nie zapłacimy ani grosza, jeżeli będziemy przelewać na nie co miesiąc co najmniej 1000zł oraz dokonamy co najmniej jednej płatności kartą.

Zalety konta:
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę do konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za przelewy internetowe / polecenia zapłaty
 • Limit w koncie 0% aż przez 7 dni w każdym miesiącu!
Ile możemy zyskać?

Wysokość płatności kartą
zgodnych z regulaminem
Premia
1%
100 zł
3 zł
500 zł
15 zł
1000 zł
30 zł
> 1667 zł
50 zł

Uwaga: od 1 marca 2013 r. premia 3zł będzie naliczana za każdą transakcję powyżej 100zł. Czyli jeżeli zrobimy zakupy za 99zł to nie otrzymamy żadnej premii, jeżeli zapłacimy 101zł czy 199zł, to otrzymamy 3zł, itd.

Na osłodę trzeba wspomnieć z zwiększeniu się listy punktów, w których otrzymamy cashback o apteki, punkty apteczne oraz opiekę medyczną w całej Polsce.

Jeżeli nie masz jeszcze Dobrego Konta w Banku Millennium:


3.     Założenie konta w Alior Sync

Szczegóły konta w Alior Sync opisywałem na łamach bloga:

Co zyskamy zakładając konto w Alior Sync?
Konto da nam przede wszystkim zwrot 5% wartości transakcji wykonanych przez Internet, również dokonanych np. na allegro poprzez usługę „Płacę z Alior Sync”. Osobiście sporo rzeczy kupuję w Internecie, gdzie jest zwyczajnie taniej, a z pomocą Synca może być jeszcze taniej.

Alior Sync dodatkowo daje nam 10 szybkich przelewów w miesiącu gratis (do tej usługi firmy Blue Media można mieć jednak sporo zastrzeżeń, jednak to nie miejsce i czas na ich wypisywanie). Czasem zachodzi potrzeba szybkiego przekazania pieniędzy, osobiście z usługi tej korzystam dosyć często.

Cashback w Syncu niestety dwukrotnie został już ograniczony: Alior Sync – kolejne zmiany w regulaminie Cash Back.

Od początku 2013 roku, aby otrzymać moneyback z Alior Sync należy spełnić jeden z czterech warunków:

 • Na konto klienta w Alior Sync co miesiąc będzie wpływać wynagrodzenia od pracodawcy bądź stypendium z uczelni (polecenie przelewu wynagrodzenia)
 • Średnie miesięczne saldo na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta w Alior Sync będzie wynosić minimum 1 500zł.
 • Łączne średnie saldo miesięczne na lokatach terminowych, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i rachunku oszczędnościowym klienta będzie wynosić minimum 10 000zł.
 • Łączne średnie sald miesięczne zadłużenia w ramach posiadanych przez klienta rachunków kart kredytowych, pożyczki i limitu odnawialnego będzie wynosić minimum 3 000zł.

Moim zdaniem mimo zmian, wciąż warto posiadać konto w Alior Sync. Jeżeli jeszcze go nie posiadacie, możecie je założyć tutaj:


4.     Założenie Konta Zarabiającego w Meritum Bank

Jeszcze do końca lutego konto w Meritum daje 4% zwrotu za płatności na stacjach benzynowych. Od marca zwrot wyniesie 1% za wszystkie wydatki kartą debetową.

Zalety Konta Zarabiającego:
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • Zwrot 1% wszystkich wydatków kartą debetową (od 01.03.2013 r.)
 • 6,0% na Pierwszej Lokacie od 500 do 20 000
 • 5,0% na Koncie Oszczędnościowym niezależnie od kwoty
 • Otwarcie konta bez kuriera i bez wychodzenia z domu
Więcej na temat konta na stronie banku.


5.     Założenie karty kredytowej z cashback

 • Karty kredytowe w Banku  BPH
Obecnie coraz trudniej o kartę z bezpośrednim zwrotem gotówki na konto karty. Niegdyś Bank BPH oferował 1,5% zwrotu za wszystkie wydatki kartą kredytową. Nowo założone karty oferują już jednak ograniczony cashback:
a)      Autokarta - 1,5% ale tylko na stacjach paliw,
b)      MasterCard Gold Karta AutoPlus da już 2% na stacjach paliw.
c)      Karta Zakupowa – 1,5% w sklepach spożywczych oraz 3% w restauracjach.
d)      MasterCard Gold Program Bonus – całkiem ciekawa propozycja: 1% wartości wszystkich zakupów oraz 5% wartości zakupów, za które zapłacisz kartą w wybranych sklepach. Listę punktów, w których w danym miesiącu otrzymamy 5% zwrotu znajdziemy na stronie: Kalendarz Promocji na 2013 rok (W lutym są to bary, restauracje, kawiarnie i dyskoteki. W marcu będą to apteki, w kwietniu drogerie, itd.).

Miesięcznie na kartach BPH do zgarnięcia jest 20zł na kartach zwykłych i do 75zł na kartach złotych, czyli odpowiednio do 240zł lub do 900zł rocznie.

Osoby, które nie były wcześniej klientami banku mogą skorzystać z promocji: PROMOCJA 116 DNI BEZ ODSETEK


 • Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank T-Mobile
Karta Raiffeisen Polbanku we współpracy z T-Mobile daje 1% zwrotu wszystkich zakupów (do 750zł rocznie) a dodatkowo bezpłatne ubezpieczenie na życie oraz brak podwójnego przewalutowania przy płatnościach zagranicznych. Jeżeli dużo podróżujecie za granicę i płacicie tam kartą to karta Raiffeisen Polbanku ze względu na najlepsze kursy walut będzie świetną propozycją.

Więcej na stronie banku.

 • Karta kredytowa BGŻ MasterCard Standard / Gold
Standardowa karta ze zwrotem w wysokości 1% dokonanych zakupów (maksymalnie 500zł rocznie dla karty Standard i 700zł dla karty Gold). Aby karta była darmowa w pierwszym roku należy w ciągu pierwszych trzech miesięcy dokonać transakcji na łączną kwotę 1500zł.
           
            Więcej na stronie banku tu i tu.

6.     Założenie partnerskiej karty kredytowej

Najciekawsze oferty kart kredytowych posiada obecnie Citi Handlowy:

 • Pierwszą propozycją jest opisywana w piątek promocja 200zł za założenie karty Citibank-LOT
 • Drugą propozycją jest Karta Kredytowa Citibank Wizz Air, daje ona za darmo wstęp do klubu zniżkowego Wizz Discount Club o wartości 130zł oraz punkty o wartości 100zł do wykorzystania na stronie przewoźnika. Dodatkowo otrzymamy 4% zwrotu za płatności dokonane na stronie przewoźnika oraz 2% zwrotu za pozostałe płatności kartą.
Obie karty ze względu na specyfikę będą najlepsze dla osób podróżujących. Bardzo ciekawą funkcjonalnością kart Citi jest możliwość płacenia kartą comiesięcznych rachunków. Transakcje te będą traktowane jako transakcje bezgotówkowe.Ciekawą ofertą będzie również karta mBank:

 • Karta kredytową MasterCard Miles & More:

Promocję tej karty na Groupon opisywałem tutaj:
           
Podobnie jak w przypadku karty Citi Miles & More, w ofercie mBanku otrzymamy mile na start: 2000 mil przy karcie standard i 3000 mil w przypadku karty Premium.
Za zakupy kartą zbierzemy mile: 1 mila za 5zł wydane kartą standard i 1 mila za 3zł dla karty Premium. Zbieranie mil kartą to jednak moim zdaniem nie najlepszy pomysł, karty z bezpośrednim zwrotem dla większości osób będą ciekawsze. Dodatkowo do kart mBanku otrzymamy  bezpłatne ubezpieczenie Pakiet Travel World.y
Podsumowanie

Na koniec ważna uwaga!!! Posiadanie kart czasem może spowodować efekt przeciwny od zamierzonego. Banki liczą na to, że po założeniu nowej karty i zaoferowaniu usługi zwrotu pieniędzy, zaczniemy wydawać więcej pieniędzy

W ten sposób na pewno nie zaczniemy oszczędzać i nie uporządkujemy naszych finansów. Przy okazji każdych zakupów pamiętajcie o tym i zadajcie sobie pytanie, czy aby na pewno wszystkie rzeczy które zaraz planuję kupić są mi potrzebne i chciałem je kupić wchodząc do tego sklepu?

Nie każę wam od razu zakładać wszystkie wymienione konta i karty kredytowe. Przed założeniem każdego z nich musicie sobie odpowiedzieć na pytanie czy dana oferta będzie dla nas korzystna i czy da nam dodatkowy dochód.

Jeżeli dokonujemy zakupów w Internecie to na początek możemy założyć konto w Alior Sync, które nic nas nie kosztuje a z powodzeniem może zastąpić konto w innym banku.

Możemy też skorzystać z promocji 200zł za założenie karty kredytowej w Citi. Po zgarnięciu premii zawsze możemy zamknąć kartę i cieszyć z zarobionych 200zł.

Warto również zastanowić się na skorzystanie z oferty Banku BGŻ – Konta z Premią, do zgarnięcia jest 45zł co miesiąc. Warunek to płatności na kwotę 300zł co miesiąc. Pomóc może aplikacja Sprytny Bill do opłacania rachunków kartą.

15 komentarze :

Anonimowy pisze...

Nie do końca jest to dochód pasywny. Tak samo dochodzę do wniosku, że dochód z lokaty czy ko też nim nie jest. Szukanie najlepiej oprocentowanej lokaty, zarządzanie własnym portfelem zajmuje sporo czasu. Moim zdaniem dochód pasywny jest wtedy gdy lokatę mamy 12M> a najlepiej rentierską, do tego kiedy korzystamy z tych odsetek jakimś przelewem stałym na konto główne.

Darek M.W. pisze...

Tak, napisałem na poczatku, ze to pojęcie jest trochę naciagane.

Co do lokat to wystarczy otwarcie bloga "Droga do własnego M" i znajdziesz najlepsza lokatę. Termin zapadalności starej można ustawić w kalendarzu. Całość nie zajmie dużo czasu.

Anonimowy pisze...

Nawet jak otwierasz lokaty 2M do 10tys, co jakiś czas, to wymaga śledzenia rynku lokat i promocji np. czytania takich blogów, robienia przelewów, tak samo z premiami. A wyraźmy sobie, że mamy duży portfel i chcemy z tego żyć olewając inflacje, i wcale to nie wygląda tak, że usiądziemy do mac booka pro na 15minut raz na 2 miesiące i 6% netto rocznie zrobione. Choć może niektórzy tak sobie do tego podchodzą, to jednak mi zajmuje trochę czasu, tu otworzyć konto, tam zamknąć, tu przelać aby zachować 7% itd. Patrzmy uczciwie :)

Darek M.W. pisze...

Tak, jednak to chodziło o kartę prestiżową, w której ubezpieczenie jest obowiązkowe i kosztuje 0,1% zadłużenia. Sam mam taka kartę.
Natomiast w karcie T-Mobile ubezpieczenie nie jest obowiązkowe

Anonimowy pisze...

Dochód pasywny niewiele ma wspólnego z kartą czy kontem. Poza tym za 15zł czy 30zł zakładać kilka kont i kart a potem monitorować czy mi to nie przysporzy więcej kosztów niż korzyści? Dochód pasywny jest za prace wykonaną w przeszłości i nie wymagający aktywności. I kolejna rzecz jak to mawiał pewien ważny człowiek od ilości kont pieniędzy nie przybywa.

Darek M.W. pisze...

Czy założenie jednego konta i przelewanie na nie co miesiąc 5000zl + płatność w zabce lub sprytnym billu rachunków to wiele zachodu, zeby rocznie zyskać 540zl?!

Jeżeli tak to po prostu szukaj innej drogi. Ja tylko przedstawilem pewne propozycje i juz na wstępie napisałem, że pojęcie dochód pasywny jest nieco naciagniete.

Anonimowy pisze...

No tak, zawsze można coś dodatkowo zaoszczędzić ale niestety trochę trzeba się poświęcić. Nie wiem czy by mi się chciało korzystać z przedstawionych tu sposobów ale nie neguję. Zawsze to jakiś sposób na dodatkowy zarobek.

Anonimowy pisze...

Świetny wpis!
Zastanawia mnie tylko zapis w regulaminie odnośnie wypłaty premii w BGŻ:

"§ 3. Warunki nabycia prawa do Premii oraz zasady ustalania jej wysokości i wypłaty.
Podstawę naliczenia Premii stanowią wpływy środków pieniężnych na Konto Uczestnika pochodzące z rachunków prowadzonych przez inne banki lub przez Bank, z wyjątkiem wpływów z rachunków prowadzonych:
- przez jakikolwiek bank na rzecz Uczestnika lub
- przez Bank na rzecz klientów detalicznych. "

I teraz kwestia czy przelewając (poza wynagrodzeniem, które wpływa od pracodawcy) dodatkowo te 5k zł dla maksymalnej premii należy to zrobić z innego banku z konta INNEJ osoby? Czy premia należy się także za przelew z innego konta w innym banku ale przelewając sam do siebie?
Jeśli z konta innej osoby to z jakim tytułem przelewu - "pożyczka" ? (pożyczka od najbliższej rodziny nie jest opodatkowana, a od innych wpływów US mógłby się teoretycznie przyczepić)

Proszę o odpowiedź autorze.

Regulamin:
http://www.bgz.pl/downloads/regulaminy/RegProgramPremia.pdf

Darek M.W. pisze...

Liczy się najwyższy przelew od pracodawcy.

Osobiście dostaje premie za przelew od pracodawcy.

Natomiast wiele osób pisze, ze wystarczy przelew od żony, rodziny, itd.

W razie czego możesz ta kwotę przelewać z powrotem do tej osoby poprzez swoje konto w innym banku. Wtedy US powinien się odczepic.

Anonimowy pisze...

Nie do końca się zgodzę, gdyż nie zawsze najwyższy przelew w cyklu rozl. musi być od pracodawcy. Mówi o tym §3. punkt 5.

"Wysokość Premii ustalana jest [...] jako 1% kwoty najwyższego wpływu środków pieniężnych na Konto w danym Cyklu [...]"

Nie ma tutaj mowy o wynagrodzeniu od pracodawcy. Kwestia wynagrodzenia poruszona jest w punkcie 4., który określa warunki otrzymania premii (a nie jej wysokość).

Nie zrozumieliśmy się także w kwestii US. Jakikolwiek wpływ pieniędzy na twoje konto podlega opodatkowaniu. W niektórych przypadkach jak spadek, pożyczka czy darowizna od najbliższej rodziny może być zwolniony z podatku. W tym przypadku nie ma znaczenia czy dostajesz pieniądze od innej osoby i zaraz je odsyłasz... jeśli jest to obca osoba, możesz mieć kontrolę i naliczony podatek do zapłaty, dlatego ważne jest co się wpisuje w tytule przelewu i z jakiego źródła przychodzi.

Ale i tak dzięki za zainteresowanie.

Anonimowy pisze...

540zł ale cały rok trzeba za tym chodzić nic pasywnego w tym nie ma. Kiedyś było łatwiej napisać książkę nagrać płytę to były pasywne dochody i to często na kilka pokoleń. Teraz niestety mamy piractwo. Wydaj e-booka za miesiąc będzie za free na chomiku, klasyczna książka zresztą też.
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Nie ma przysporzenia = nie ma dochodu = nie ma podatku

Mateusz Kowalaski pisze...

Najistotniejsze jest to żeby być pracowitym. Pracowitość powinna poprzedzać motywacja, wiara w siebie. Bez tego nie osiągniemy za wiele, a będziemy siedzieć przed telewizorem i płakać, że nie mamy pieniędzy. Jeżeli nam tego brakuje, można się zainteresować czymś takim jak coaching. Wrocław to spore miasto i możemy znaleźć tu nie mało ludzi zajmujących się tą dziedziną motywacji.

Materace pisze...

Dziękuję za wyczerpujący artykuł. Temat ciekawy acz obszerny. Czasami można zagubić się w tych informacjach.

Potęga Sprzedaży pisze...

Na pewno przejrzę dokładnie konta:)

Prześlij komentarz