sobota, 2 lutego 2013

Podsumowanie stycznia 2013 roku


Nawet nie wiem kiedy minął pierwszy miesiąc 2013 roku. Styczeń był bardzo intensywnym miesiącem jeżeli chodzi o pracę na blogu, ale o tym już za chwilę.

Styczeń to przede wszystkim bardzo ciekawy miesiąc. Jest tam m.in. z powodu podsumowań: zarówno poprzedniego miesiąca jak i całego roku oraz wyznaczania nowych celów na bieżący rok. Muszę przyznać, że ten okres lubię najbardziej. Można przysiąść i zastanowić się w spokoju nad tym co jest dla nas ważne i najważniejsze. Cel na ten rok to więcej luzu i czasu spędzonego z rodziną.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Korzystając z okazji chciałbym wszystkich czytelników prosić o oddanie głosu na „Drogę do własnego M” w plebiscycie na Blog o oszczędzaniu 2012. Mam nadzieję, że opisywane przeze mnie przez cały 2012 rok promocje pomogły wam zdobyć nieco dodatkowego grosza oraz przyczyniły się do poukładania własnych finansów. Liczy się każdy głos!!!


W styczniu pojawiły się kolejne promocje od firmy uPaid:  mPotwór – 20% premii za doładowania telefonów oraz Sprytny Bill - 5% zwrotu za rachunki.


Blog

W styczniu wiele pracy poświęciłem pisaniu na moich blogach. Na  „Drodze do własnego M” powstało 18 wpisów, w „Bankach i Instytucjach Finansowych” 13 wpisów, natomiast w „Nieruchomościach i Kredytach” 6 wpisów. Warto odnotować, że w styczniu ten ostatni blog wreszcie ruszył z miejsca i jednocześnie wzbogacił się we własną domenę: www.nieruchomosci-i-kredyty.pl

Liczba wpisów: 18 (+7)
Facebook: 53 osób (+7 osób)
RSS: 265 osób (+25)
Liczba wyświetleń: 23 500 (+9 000!!!)

Tym razem ciężka praca się opłaciła, wszystkie statystyki wzrosły, co oczywiście bardzo cieszy.

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:


Zachęcam również to rejestracji na forum oraz współpracy przy jego tworzeniu.


Lokaty

Styczeń, podobnie jak poprzednie miesiące przyniósł dalsze spadki oprocentowania na lokatach, co zresztą przewidywałem już jakiś kwartał temu przenosząc wszystkie możliwe środki na lokaty długoterminowe.

W styczniu prześwietliłem oferty lokat nowego hitu dla oszczędzającego, czyli SK Banku.
Opisałem również ciekawą ofertę Eurobanku: zaktualizowaną lokatę dwustudniówkową na 6,25%. Z ciekawszych ofert: Meritum Bank oferuje obecnie 5% na rachunku oszczędnościowym. Jest jeszcze Getinonline z jednodniową Lokatą Bumerang na 6,50%

Jeżeli zaś chodzi o lokaty z mojego portfela to te skończone z Getinonline przeniosłem właśnie do SK Banku (załapałem się jeszcze na 6,90%) oraz chwilowo do BGŻOptimy (6,30%). W styczniu grupa Getin Noble Banku przestała być największą pozycją w moim portfelu. Na razie nic nie wskazuje na to, że wróci jeszcze na pozycję lidera.


Kokos.pl

Styczeń był niestety bardzo nieciekawy. Najprawdopodobniej po świętach wiele osób miało problemy finansowe, być może przesadziły one z wydatkami. Pięć nowych windykacji obniżyło zysk do ok. 8%. Na szczęście trzy osoby obiecują spłatę. Jak tylko uda się odzyskać pieniądze z windykowanych aukcji, zysk powinien poszybować do góry.
Odnośnie e-sądu jest bez zmian: czekanie na uprawomocnienia wyroków.

Suma inwestycji na kokosie to ok. 11 000zł.


Giełda / Polisa Inwestycyjna

W styczniu polisa inwestycyjna kolejny miesiąc z rzędu przyniosła zysk. Na początku miesiąca dokonałem też tam zmian alokacji składek i transfer środków.


Waluty

Dokupiłem trochę walut testując Kantor Walutowy Alior Banku:
  • 400 USD (po ok. 3,09zł).


Monety


Stało się. Złoto dopadło i mnie. W ramach dywersyfikacji portfela postanowiłem część środków ulokować w złocie. Tuż na początku miesiąca zakupiłem jedną złotą monetę 1oz Krugerrand w cenie 5360zł.
Patrząc na tą monetę nie potrafię się nadziwić jak ludzie mogą tyle płacić za złoto ;-)


Kredyt studencki

Zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego na dziś wynoszą 12 300zł. Tym samym spłacone zostało już niemal 1/3 wartości kredytu czyli dokładnie 5 700zł.

Tutaj wciąż jest dalej niż bliżej, jednak z każdym miesiącem pomału do przodu.


Nieruchomości

Od tego miesiąca dodałem nowy nagłówek do podsumowań: Nieruchomości, które to są mocno powiązane z tematyką własnego „M”.
W styczniu pisałem o podsumowaniu programu Rodzina na Swoim, opisałem również ciekawy produkt banku PKO BP: Oszczędnościową Książeczkę Mieszkaniową z bonusem, oferująca zysk zwolniony z podatku Belki.

Warto jeszcze przeczytać:


Wydarzenie miesiąca

Tym razem można powiedzieć, wtopa miesiąca a może i roku, czyli: Start Getin Up, oferty tak niespójnej i pokręconej, że sam nie wiem na kogo jest ona skierowana.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:

17 komentarze :

Anonimowy pisze...

Gdzie kupiłeś złotą monetę? W jaki sposób sprawdziłeś czy to dobra cena?

I jeszcze ciekawy jestem jak wygląda u Ciebie sprawa inwestycji z kokosa? Może pokusiłbyś się na jakieś podsumowanie?

Dzięki za bloga!

Anonimowy pisze...

Ja raz wszedłem w papierowe pieniądze. Suma summarum sprzedałem wszystkie z 650zł zyskiem jak zaczęły żółknąć od fajek. Od nowa w nic takiego nie wchodzę, trzeba mieć sterylne warunki :)

Anonimowy pisze...

Myślę o wrzuceniu części środków do SK Banku, ale to zmienne oprocentowanie nie nastraja mnie optymistycznie. Rozumiem, że nie ma żadnych gwarancji kiedy i jak bardzo oprocentowanie może zostać obniżone - czyli, że jeżeli założę lokatę 6-miesięczną na 6,66%, to i tak za np. miesiąc mogą mi obniżyć oprocentowanie do dajmy na to 3% i przez cały pozostały okres lokaty pozostać na takim poziomie... Zgadza się?

Anonimowy pisze...

Masz lokatę na 3 miesiące 6,75%, jak dla mnie to ekstra oferta. Potem i tak będzie bryndza;).

Darek M.W. pisze...

Cenę sprawdziłem na kilku porównywarkach cen. W końcu kupiłem tam gdzie było najtaniej czyli w 79th Element Ltd. Dodatkowo wysyłka była gratis (hasło Gold blog)

Darek M.W. pisze...

Nie, tak mocno nie mogą opuścić. Jak już spadnie to raczej o tą samą wartość co WIBOR czy stopy procentowe.

Jutro kończy się oprocentowanie na BGŻOptima, więc chyba sam tutaj założę lokatę.

Darek M.W. pisze...

Jeśli można wiedzieć, o jakich pieniądzach papierowych mówisz?

Darek M.W. pisze...

Plan na jutro to rozdzielenie środków z konta oszczędnościowego w BGŻOptima.
Najprawdopodobniej będzie to 50/50% na lokaty 3 miesięczną /6 miesięczną (6,66%).

W SK Bank oprocentowanie 6,75% obowiązuje tylko dla osób posiadających konto w banku, stąd jeszcze nie wiem, gdzie ulokować.

Część pieniędzy zostawię w BGŻOptima w celu zachowania płynności finansowej.

Anonimowy pisze...

Czyli na stronie?:
https://www.monety-inwestycyjne.pl/
i po co hasło? ;)

Darek M.W. pisze...

Myślałem, że jest potrzebne bo na forum wyczytałem o darmowej przesyłce na to hasło.

Anonimowy pisze...

Poszukaj działu na Allegro "pieniądz papierowy" to się chyba wtedy nazywało.

Darek M.W. pisze...

Czyli chodzi o stare papierki :)

Anonimowy pisze...

Oczywiście. Najwięcej zyskałem na starych markach.

Anonimowy pisze...

Wszystko do Skbanku, takich ofert już nie będzie, takie oferty miał PBS Ciechanów kto założył to miał na 7% na pół roku, więc na pewno warto zakładać.

Darek M.W. pisze...

Dzisiaj pojawił się komunikat na stronie SK Banku:

Limit lokat na dzisiaj został wyczerpany ;-)

Anonimowy pisze...

Ja nie widzę żadnego takiego komunikatu, bez problemu też przechodzę do składania wniosku o lokatę... Jest jakieś ograniczenie, że jedna osoba może założyć x lokat?

Darek M.W. pisze...

Spójrz na godzinę. Limit dzienny wykorzystany. Piszesz rano a ja pisałem wieczorem.

Prześlij komentarz