poniedziałek, 4 marca 2013

Podsumowanie lutego 2013 roku


Drugi miesiąc 2013 roku za nami. Dla mnie zaczął się obecnie ciężki czas w pracy – bardzo dużo nauki, zarówno w pracy jaki i po powrocie do domu. Projekt jest bardzo ciekawy, dlatego też chcę wynieść z niego najwięcej jak się da. Wiedza na pewno przyda się w przyszłości.

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:


Wszystkie osoby zainteresowane dodatkowym dochodem zapraszam do lektury wpisu:

Od razu uprzedzę, że wyrażenie „dochód pasywny” jest tutaj nieco na wyrost, na co zwróciłem uwagę we wpisie.

Jeżeli interesuje was wymiana walut to warto przeczytać drugi wpis na temat Kantora Walutowego Alior Banku, będący uzupełnieniem pierwszego wpisu na ten temat.


Blog


Plebiscyt „Blog o oszczędzaniu 2012”

Blog „Droga do własnego M” został sklasyfikowany na 11 miejscu w plebiscycie. Postanowiłem wystartować w konkursie, aby zobaczyć co tak naprawdę myślicie o moim blogu. Z komentarzy ciężko było cokolwiek wywnioskować.

Oczywiście nie liczyłem na podium a co za tym idzie na nagrodę główną w postaci złotej monety. Swoją drogą, Mennica Wrocławska zrobiła świetny PR-owy ruch przeprowadzając ten plebiscyt.

Jednak jak widzę, jakie blogi znalazły się przede mną to nasuwa mi się kilka pytań: Czy aby na pewno były to głosy czytelników? Czy może właściciele blogów pomogli sobie w zajęciu tak wysokiej pozycji? Czy liczba głosów wynika bezpośrednio z grupy czytelników?

Wybaczcie, ale blog, który zwyciężył moim skromnym zdaniem nie ma nic wspólnego z propagowaniem i zachęcaniem do oszczędzania. Na pewno blog Michała jest zdecydowanie lepszy, doskonale dopracowany pod względem SEO i gdybym miał stawiać, to postawiłbym właśnie na niego. Wszystkie wpisy Michała są naprawdę świetnie przygotowane – to też nauczka dla mnie.

Jak już o czymś się pisze, to warto całkowicie wyczerpać temat a nie pisać co rusz to nowych wpisów, żeby osoby z generatorów stron czy kanałów RSS, wracały codziennie w celu przeczytania nagłówka wpisu (jak dzieje się to m.in. na jednym z blogów o oszczędzaniu – codziennie nowy wpis wątpliwej jakości).

Sam konkurs na blog roku przebiegał w napiętej atmosferze, pojawiały się donosy na niektóre blogi, którym nagle przybywało głosów. Jak dla mnie zupełna porażka – jednak ja się tym zupełnie nie przejmowałem, dla mnie wynik nie miał tak wielkiego znaczenia, żeby walczyć jak żmija ;-)

Pozostałe informacje blogowe

Wyniki i komentarze na blogu odnośnie opisywanego wyżej plebiscytu spowodowały zmianę mojego podejścia do prowadzonych blogów. Bliźniaczy blog Banki i Instytucje Finansowe już niebawem zmieni nazwę na „Jak Oszczędzić”. Większość pisanych artykułów zamierzam publikować właśnie tam, dlatego wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania zapraszam do subskrybowania strony.

W lutym z powodu braku czasu na prowadzeniu stron spędziłem mniej czasu. Na  „Drodze do własnego M” powstało 11 wpisów (-7 m/m), w „Bankach i Instytucjach Finansowych”4 wpisy (-9 m/m), natomiast w „Nieruchomościach i Kredytach” 2 wpisy (-4 m/m).

Liczba wpisów: 11 (-7)
Facebook: 58 osób (+5 osób)
RSS: 268 osób (+3)
Liczba wyświetleń: 23 800 (+300)

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:



Zachęcam również to rejestracji na forum finansowym oraz współpracy przy jego tworzeniu.


Lokaty

Spadki oprocentowania stają się już nudne. Luty nie odbiegał od poprzednich miesięcy i przyniósł dalsze spadki oprocentowania na lokatach.


Pod koniec lutego, SK Bank zdecydował się na odważny krok jaki jest obniżenie oprocentowania trwających już lokat. Mimo to, wciąż dysponuje on najlepszą ofertą lokat.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl

Kolejny słaby miesiąc w postaci trzech nowych windykacji. Osoba, która obiecała spłatę zadłużenia w ciągu tygodnia, nie zrobiła tego do dziś. Poczekam jeszcze trochę i przejdę do złożenia wniosku w e-sądzie.

W końcu ruszyło się coś odnośnie uprawomocnienia wyroków w e-sądzie – dwa nabrały już mocy prawa i mogę się z nimi udać do komornika. Niestety brak wolnego czasu opóźni nieco ten proces.

Suma inwestycji na kokosie to ok. 12 000zł.


Giełda / Polisa Inwestycyjna

W lutym wartość polisy mimo dopłaty w wysokości 250zł stoi w miejscu. Ma to bezpośredni związek z sytuacją na GPW.


Waluty

Brak zmian.


Monety

Brak zmian.


Kredyt studencki

Zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego na dziś wynoszą 12 000zł. Tym samym spłacone zostało już  1/3 wartości kredytu czyli dokładnie 6 000zł. Zastanawiam się nad częściową nadpłatą tak, aby kredyt skończył się wcześniej. Muszę się udać do banku i dowiedzieć, jakie są możliwości w tym zakresie.


Nieruchomości

W lutym temat nieruchomości zszedł nieco na bok. Osoby które chcą zorientować się w bieżącej sytuacji mogą udać się na targi mieszkań:

Warto przeczytać:


Wydarzenie miesiąca

Dla mnie tym wydarzeniem był Plebiscyt Blog o oszczędzaniu 2012. Pozwolił mi przejrzeć na oczy i spowoduje zmiany na moich blogach.

Zapraszam również do poprzednich podsumowań:

6 komentarze :

RO pisze...

Kredytu studenckiego bym nie nadpłacał, chyba że chcesz sie pozbyć strupa na głowie ;)

Co do plebiscytu, to ankieta była zbyt prosta i nie odporna na oszustwa, na co jeden z moich czytelników nawet zwrócił uwagę, więc podzielam opinie, że zwycięzca na pewno nie ma tylu oddanych czytelników ;) Widzę już zapowiedzi przyszłorocznej edycji i mam nadzieje, że to będzie bardziej szczera ankieta.

Ogólnie słabo wypadł ten konkurs, jeśli zgłoszone w nim blogi to czołówka polskich blogów finansowych to wygląda na to, że w Polsce nikt nie oszczędza, chociaż ze zrozumiałych względów większym zainteresowanie cieszą się pewnie blogi inwestycyjne i forexowe, amatorów szybkiej gotówki nie brakuje.

Generalnie chyba nie jest to najlepszy materiał na wyciąganie wniosków, ja sobie daje z tym święty spokój, zamierzam pisać dla siebie, tak jak to robiłem na samym początku dla 100 czytelników miesięcznie ;)

Darek M.W. pisze...

Co do plebiscytu to jeszcze jedna uwaga, byłem pierwszym blogiem poza tymi wyróżnionymi :D
Byłem przekonany, że pod uwagę będzie brana treść blogów a nie liczba kliknięć przez właściciela strony.

Odnośnie wniosków to chodzi mi o wyniki Michała i jego bloga. Są naprawdę imponujące. Po prostu trzeba zająć się jedną dziedziną i mocno się do tego przyłożyć. Choćby więcej porad praktycznych dla osób, które nie potrafią oszczędzać.

Co do kredytu to po prostu będę chciał się go wcześniej pozbyć, np. żeby po kupnie mieszkania nie mieć dwóch kredytów.

Anonimowy pisze...

Widzę, że wstrzymałeś się z podawaniem dokładnych kwot z portfela ;-) A przypuszczam, że "stówka" już pękła :-)

Darek M.W. pisze...

Podsumowania nieco ewoluowały z kilku powodów. Jednym z nich jest problem z obliczeniami jaki miałem co miesiąc (głównie z powodu zbyt wielu kont, wiszących przelewów, itd.). Drugi to powszechna zazdrość i zawiść naszych rodaków.

Podsumowania spełniły juz swój cel: spowodowały spisywanie comiesięcznych wydatków, wyciąganie wniosków i systematyczność w oszczędzaniu.

Ostatnie podsumowanie finansowe zrobiłem w grudniu, kiedy brakowało mi do tego celu o ktorym piszesz jeszcze 14k. Obecnie jest to ok. 10k. Niestety w nowej pracy nie mam juz premii, więc brakuje takich skoków wartości portfela.

Anonimowy pisze...

Rozumiem, myślałem, że prowadzisz bloga anonimowo, więc problem zawiści Cię nie dotyczy. A czy zmieniłeś już samochód na nowszy (pisałeś o tym jakiś czas temu, bodajże w podsumowaniu 2011 r.)? Bo w dotychczasowych podsumowaniach nie zostało to chyba nigdzie uwzględnione...

Darek M.W. pisze...

Nie zostało uwzglednione bo zostałem przy swoim staruszku, który niestety wymagał nieco wkładu w ostatnim czasie.

Prześlij komentarz