czwartek, 2 maja 2013

Podsumowanie kwietnia 2013 rokuW ostatnim roku czas naprawdę mija mi bardzo szybko. Dopiero co pamiętam pisanie podsumowania 2012 roku, a już 1/3 roku za nami. Im bardziej pracowity miesiąc tym mija on szybciej.

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:

W kwietniu mieliśmy kolejną serię złych informacji z rynku bankowego dotyczących promocji, w tym m.in. w cashback (moneyback). Zaczął już pod koniec marca Alior Sync, obcinając cashback 5%. Od czerwca niemal zupełnie przestanie on istnieć.
W ślady za nim poszedł Bank BGŻ, który również z początkiem czerwca utrudni osiąganie premii na Koncie z Premią.
Wszystkie osoby zainteresowane dodatkowym dochodem zapraszam do lektury wpisu: Dochód „pasywny” – jak osiągnąć stały przypływ gotówki.

Do 10 maja można skorzystać z promocji w BZ WBK - do zdobycia jest nawet 800zł w III edycji Programu Poleceń.

Na szczęście w kwietniu mieliśmy również kilka innych promocji, w których do zdobycia było trochę grosza: GetinOnline rozdawał 200zł a Inteligo 50zł na Gruperze. Ten drugi daje dwa razy więcej, tj. 100zł w programie Mam Inteligo.

Kwiecień przybliżył nieco informacji na temat startu nowego mBanku, który ma nastąpić również w czerwcu. Trochę czasu spędziłem pisząc o nowej ofercie Alior Banku: Koncie Rozsądnym, zwracającym 5% od zakupów spożywczych oraz o problemach z przelewami natychmiastowymi w Alior Sync.


Blog


W marcu pisałem o zmianach na drugim blogu - „Banki i Instytucje Finansowe” zyskał nową domenę: Jak oszczędzić.pl. Natomiast na początku kwietnia zyskał on nową szatę graficzną w co włożyłem sporo pracy. Mam nadzieję, że nie poszła ona na marne i przypadła wam do gustu. Blog w ostatnim miesiącu zyskał sporo nowych subskrybentów. Jeżeli jeszcze nie macie go w subskrypcji, zróbcie to teraz, aby nie ominęła was kolejna promocja.


Pozostałe informacje blogowe:

W marcu na  „Drodze do własnego M” powstało 10 wpisów), w „Jak oszczędzić.pl” było to 6 wpisów (+2 m/m), natomiast w „Nieruchomościach i Kredytach” zaledwie 2 wpisy (-2 m/m).

Liczba wpisów: 10 (bez zmian)
Facebook: 77 osoby (+14 osób!)
RSS: 290 osób (-4 osoby),
         81 osób (Jak oszczędzić.pl)
Liczba wyświetleń: 28 900 (-3900 odsłon)

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:
Zachęcam również to rejestracji na forum finansowym oraz współpracy przy jego tworzeniu.


Lokaty

Kwiecień, to kolejny miesiąc spadków oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. Więcej na temat spadków oprocentowania:

Trzeba zaznaczyć, że SK Bank obniżył oprocentowanie lokat  już trzeci raz.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl

Niestety w kwietniu doszły kolejne dwie windykacje. Jedna osoba deklaruje spłatę. Zysk z kokosa nadal oscyluje wokół ok. 15% brutto. Jeden PB właśnie spłacił w ratach jedną pożyczkę, która zakończyła się windykacją. Komornicy zajmują się trzema windykacjami – niestety musiałem zainwestować w opłaty na poczet działań windykacyjnych, zobaczymy jak one się zakończą.

W kwietniu postanowiłem zainwestować również w pożyczki na serwisie zakramini. Dla tych co nie wiedzą, jest to serwis pożyczek krótkoterminowych, w którym inwestuje się kwoty najczęściej rzędu ok. 150zł.

Suma inwestycji na kokosie to ok. 14 000zł.


Giełda / Polisa Inwestycyjna

W marcu, podobnie jak w lutym, wartość polisy mimo dopłaty w wysokości 250zł niemal stoi w miejscu (urosła o ok. 100zł).


Waluty

Brak zmian.


Monety

Brak zmian.


Kredyt studencki

Jakiś czas temu zapowiadałem częściową nadpłatę kredytu studenckiego. W związku ze słabą ofertą lokat i odłożeniem decyzji o kupnie nieruchomości postanowiłem drugi raz nadpłacić kredyt. Kolejny raz nadpłaciłem kwotę 2000zł.
Obecnie, zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego wynoszą nadal 7 400zł. Zastanawiam się nad kolejną nadpłatą, w końcu oprocentowanie kredytu jest wyższe niż najlepsze oferty lokat. Myślę, że dalsze nadpłacanie kredytu zwiększy znacznie mój rating w BIK. Zresztą prowadzę test jego zmiany wraz ze spłatą kredytu i zamykaniem kart kredytowych. Za kilka miesięcy pojawi się podsumowanie.


Nieruchomości

W kwietniu zastanawiałem się nad argumentami za i przeciw spadkom cen nieruchomości. W dalszym ciągu zapraszam do dyskusji na ten temat. Podsumowałem także nowy raport NBP na temat cen mieszkań na rynku nieruchomości w IV kw.2012 roku.

Ostatnim wpisem jest dokładny opis reklamowanej ostatnio oferty kredytu hipotecznego 3x0 w Credit Agricole. Tym samym zapoczątkowałem serię wpisów na temat kredytów hipotecznych. Ma to być ułatwienie dla osób starających się o kredyt na własne M. Wiadomo, że najlepiej jest złożyć wnioski kredytowe do kilku banków i spośród nich wybrać tą najlepszą lub negocjować lepsze warunki.

Warto przeczytać:


Wydarzenie miesiąca

Wycofywanie i ograniczanie przez banki promocji typu cashback (moneyback). Do tej grupy dołączył właśnie bank BGŻ.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:

15 komentarze :

Anonimowy pisze...

Zysk uzyskany dzięki inwestycji w kokos wynoszą 15% ale w skali roku (sposób rozliczeń tak jak w lokatach czyli z naciskiem w skali roku) czy 15% ale tak jak cashback (15% z całej zainwestowanej kwoty, zysk 15% miesięcznie)

Darek M.W. pisze...

W skali miesiąca byłoby raczej ciężko do osiągnięcia, choć nie powiem, że nie miałbym nic przeciwko.

Oczywiście jest to średni zysk z inwestycji w skali roku po odliczeniu windykacji. Spłata wszystkich windykowanych pożyczek spowodowałaby wzrost zysku pewnie w okolice 30%.

Anonimowy pisze...

Wciąż oczekujemy na wpis dotyczący inwestycji na kokosie i opracowanego przez autora bloga systemu ;-)

Darek M.W. pisze...

Przepraszam, ale na razie temat spadł na dalsze miejsce. Może przez weekend uda się coś napisać.

Anonimowy pisze...

"Getin Online rozdawał 200zł" to pomyłka? Bo link prowadzi do mOkazji, jeśli nie to JAK JA TO PRZEGAPIŁEM?! Nie pisałeś o tym?

Co do nadpłaty KS, jeśli stać cię nadpłacać 2000zł mc na jakiś kredyt, to będziesz milionerem w 20lat (2k x 5-6% netto x 20lat x12mcy), zazdroszczę, ja kończę szkołę i szukam pracy :/

Darek M.W. pisze...

Już link został poprawiony.

Co do kredytu. Nie wszystkie środki pochodzą z comiesięcznych oszczędności, część leży na kontach osobistych/oszczędnościowych.

Wyliczenia 5-6% netto na tą chwilę jest też nieco na wyrost.

Aby zostać milionerem musiałbym najpierw posiadać mieszkanie na własność, a to będę miał spłacone pewnie za jakieś 15-25 lat. Potem zacznie się prawdziwa droga do niezależności finansowej.

Anonimowy pisze...

A jeszcze co do mieszkania. Co robić, mam do 80tys, 26lat i obecnie brak pracy. Kupować kawalerkę czy nadal mieszkać z rodzicami. A jak nadal to czy warto robić gruntowny remont? Na wynajmie i tak nie zrobię :) Jak kupię kawalerem to na remont nie starczy. Wydaje mi się, że jestem ani w lewo ani w prawo. Dodam, że kiedyś to mieszkanie odziedziczę a warte jest 140tys.

Anonimowy pisze...

Co do oferty Getinu, uf standardowa jak od kilkunastu miesięcy. Czyli nie warta zachodu.

Darek M.W. pisze...

Co do mieszkania to wszystko zależy od Twoich wymagań. Póki nie masz rodziny i nie potrzebujesz własnego mieszkania a mieszkanie z rodzicami jest ok, to nie ma co sobie zaprzątać głowy kupnem kawalerki.

Ja bym raczej rozglądał się za pracą :)

Po kupnie zawsze dojdą jakieś wydatki, a bez pracy to może być ciężko po wydaniu wszystkich pieniędzy.

Anonimowy pisze...

A warto robić remont choćby swojego pokoju? Np. z 2-3lat odsetek + jakieś dorzuty ze zleceń?

Darek M.W. pisze...

Nie wiem jakiej odpowiedzi ode mnie oczekujesz. Żebym mógł coś więcej powiedzieć, musiałbym Cię znać i wiedzieć jaka jest Twoja aktualna sytuacja (np. czy planujesz jakieś zmiany w swoim życiu w najbliższym czasie) + stan pokoju.

Mieszkanie z rodzicami ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Anonimowy pisze...

Czy pożyczka na 4% 7000zł opłaca się? Jak myślicie?

Darek M.W. pisze...

Chcesz na 4% pożyczyć komuś czy od kogoś?

Mol pisze...

I na jaki okres? Jak pożyczysz mi tą kasę na kilka lat z oprocentowaniem na poziomie 4% to gwarantuję pewne odsetki i jeszcze flachę za świetną propozycję!

Anonimowy pisze...

"Chcesz na 4% pożyczyć komuś czy od kogoś?"

Jedno i drugie to głupi pomysł.

Pożyczenie komuś na stawki mniejsze niż z banku? "Zysk" a raczej strata 1-2% w skali roku na poziomie dużego ryzyka.

Pożyczenie od kogoś na 4%? Policzmy dla 12M:

Zysk do 170zł i masz raty na głowie.

No chyba, że jesteś pod ścianą w obu przypadkach a umiesz dużo tym zarobić np. handel, btc itd. Co kto lubi. Ja bym w to nie wszedł bo szkoda zachodu dla 14zł miesięcznie (4% a 7% maks lokata). No chyba, że chciał bym zakupić np. RTV a nie pozbywać się swojej kasy :)

Prześlij komentarz