wtorek, 4 czerwca 2013

Podsumowanie maja 2013 roku


Kolejny miesiąc za nami, pora na małe podsumowanie.

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:

W maju Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz obniżyła stopy procentowe, przez co z kolei mieliśmy kolejną falę spadku oprocentowania na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Z końcem maja 2013 roku skończył się cashback 5% na dotychczasowym zasadach.
Od czerwca otrzymamy zwrot tylko w przypadku przelewania wynagrodzenia bądź stypendium na rachunek w Sync. Maksymalnie wyniesie on 50zł miesięcznie, czyli maksymalna kwota transakcji od której otrzymamy cashback wynosi 1 000zł miesięcznie oraz 4 000zł rocznie.


Do 10 maja można było skorzystać ze świetnej promocji w Banku Zachodnim WBK - do zdobycia było nawet 800zł w III edycji Programu Poleceń oraz promocji Konta Godnego Polecenia.

W maju BZ WBK nie poprzestał na promocjach i zaoferował kolejne (link, link i link) w których do zdobycia były m.in. vouchery do empiku.Blog


Maj był trochę miesiącem odpoczynku od pisania. Na blogach nie powstało zbyt wiele wpisów. Wraz z mniejszą aktywnością spadły również statystyki.
Najwięcej czasu zajęło mi zbieranie informacji do wpisów opisujących oferty kredytów hipotecznych, dostępne na blogu: Nieruchomości i Kredyty hipoteczne


Pozostałe informacje blogowe:

W marcu na  „Drodze do własnego M” powstały zaledwie 4 wpisy, identyczna liczba wpisów powstała na „Jak oszczędzić.pl”, natomiast w „Nieruchomościach i Kredytach” zaledwie 2 wpisy (-2 m/m).

Liczba wpisów: 4 (-6)
Facebook: 85 osoby (+8 osób)
RSS: 286 osób (-4 osoby), 86 osób (+6) na Jak oszczędzić.pl
Liczba wyświetleń: 26 900 (-2000 odsłon)

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:
Zachęcam również to rejestracji na forum finansowym oraz współpracy przy jego tworzeniu.


Lokaty


Maj, tak jak już pisałem jest kolejnym miesiącem spadków oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. Dopiero na koniec maja zorientowałem się, że oprocentowanie na moim rachunku mSAVER spadło do śmiesznych 1,8%.

W maju, SK Bank obniżył oprocentowanie lokat  już bodajże czwarty raz.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl


Maj zakończył się kolejnymi dwiema windykacjami. Jedna osoba deklaruje spłatę. Zysk na kokos wciąż oscyluje wokół 15% brutto. Kolejny PB spłacił w ratach windykowaną pożyczkę.
Osoby czekające na wpis o kokos przepraszam za długą zwłokę. Mam nadzieję, że w maju uda się wyskrobać obiecany wpis.

W maju kontynuowałem inwestycje w pożyczki na serwisie zakramini. Jedna osoba dotąd nie spłaciła zaciągniętej pożyczki. Dwie natomiast zostały całkowicie spłacone a jedna przedłużona kolejny raz (otrzymałem wynagrodzenie). Dla tych co nie wiedzą, zakramini to serwis pożyczek krótkoterminowych, w którym inwestuje się niewielkie kwoty najczęściej rzędu ok. 150zł. Jedna aukcja = jeden inwestor.

Suma inwestycji na kokosie to ok. 15 000zł.


Giełda / Polisa Inwestycyjna


W maju postanowiłem zapisać się na emisję Tarczyńskiego. Lubię ich kabanosy i chyba to one zachęciły mnie do tego kroku ;-)


Waluty


Brak zmian.


Monety


Brak zmian.


Kredyt studencki


Kontynuuję comiesięczną nadpłatę kredytu studenckiego. W związku ze słabą ofertą lokat i odłożeniem decyzji o kupnie nieruchomości postanowiłem już trzeci raz z rzędu nadpłacić kredyt. Kolejny raz nadpłaciłem kwotę 2000zł.

Obecnie, zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego wynoszą ok. 5 200zł. Spłatę będę kontynuował aż do całkowitej spłaty, którą przewiduję za 2-3 miesiące.


Nieruchomości


W maju kontynuowałem serię wpisów na temat szczegółów oferty kredytów hipotecznych. Po wpisie na temat kredytu hipotecznego w Credit Agricole udało się dokładnie opisać następujące kredyty:

Warto również przeczytać:


Wydarzenie miesiąca

Wycofywanie i ograniczanie przez banki promocji typu cashback (moneyback) w BGŻ i Alior Sync.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:2 komentarze :

Geoarbitraż pisze...

Nie bardzo rozumiem te nadpłaty kredytu studenckiego... Nie wiem czy tylko ja mam tak dobrą ofertę, czy Ty również, ale u mnie w dalszym ciągu kredyt studencki spłacany wcześniej to złe rozwiązanie. Wyższe dochody z odsetek niż oprocentowanie w dalszym ciągu można znaleźć na rynku.

Darek M.W. pisze...

Przed ostatnią obniżką stóp procentowych oprocentowanie kredytu wynosiło 4,20%. Znajdź mi proszę lokatę na więcej niż 4,20% netto.

Prześlij komentarz