poniedziałek, 1 lipca 2013

Podsumowanie czerwca 2013 roku


Kolejny miesiąc za nami, pora na małe podsumowanie.

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:

W czerwcu cashback w Alior Sync przestał być dobrem dla szerokiej grupy klientów. Obecnie tylko osoby przelewające wynagrodzenie na swoje konto w Syncu będą mogły skorzystać z okrojonego zwrotu od transakcji internetowych (50zł miesięcznie i 200zł na rok). Więcej we wpisie:

Przed kilkoma dniami światło dzienne ujrzał raport na temat raport działania Otwartych Funduszy Emerytalnych przez 14 lat ich istnienia wraz z propozycjami „zmian” w systemie emerytalnym. Tym samym przypuszczenia ekonomistów, że prędzej czy później Rząd pokusi się o przejęcie majątku przyszłych emerytów i dokona likwidacji OFE stały się faktem.
Więcej na ten temat:

Z informacji z newslettera BZ WBK wynika, że wciąż można skorzystać z premii 100zł w III edycji Programu Poleceń BZ WBK.


mBank wciąż kusi nowych klientów premią do 500zł za założenie nowego eKonta. Niestety ta jest bardzo pokrętna i niezbyt zachęcająca do skorzystania.

Na koniec jeszcze chciałbym przypomnieć o promocji Sprytnego Billa, w której możemy otrzymać do 10% zwrotu opłaconych rachunków.Blog


Z powodów o których napiszę w dalszej części podsumowania, czerwiec był kolejnym miesiącem nieco mniej wytężonej pracy na blogach.

Kolejny raz najwięcej czasu zajęło mi zbieranie informacji do wpisów opisujących oferty kredytów hipotecznych, dostępne na blogu: Nieruchomości i Kredyty hipoteczne. Owoce tej pracy ukażą się na dniach na tymże blogu.

Do tej pory na łamach bloga nie wspominałem o nowej stronie, którą zacząłem prowadzić kilka miesięcy temu. Jest to pierwsza strona założona w celach zarobkowych. Na tą chwilę znajdują się tam reklamy adsense i strona ta jest na pierwszym miejscu pod względem dochodów. Nie są to wciąż duże sumy, jednak jakie by one nie były to cieszą. Mam nadzieję, że doświadczenie zbudowane na tamtym projekcie zaowocuje w przyszłości (teraz mogę tylko powiedzieć, że temat oszczędzania jest chyba jednym z najgorszych jakie mogłem wybrać ;-) skoro nowa strona już po dwóch miesiącach od startu bez zbytniej promocji zarabia więcej.)

Pozostałe informacje blogowe:

W maju na  „Drodze do własnego M” powstało 6 wpisów, 4 wpisy powstały na „Jak oszczędzić.pl”, natomiast w „Nieruchomościach i Kredytach” były to 3 wpisy (-2 m/m).

Liczba wpisów: 6 (+2)
Facebook: 92 osoby (+7 osób)
RSS: 326 osób (+40 osób), 114 osób (+28) na Jak oszczędzić.pl
Liczba wyświetleń: 31 500 (+4600 odsłon)

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:Zachęcam również to rejestracji na forum finansowym oraz współpracy przy jego tworzeniu (pewnie bezskutecznie jak zwykle ;-))


Lokaty


Kolejny miesiąc bez zmian, czerwiec to dalsze spadki oprocentowania. Pisanie w kółko na temat spadków jest już chyba dla was męczące ;-)

W czerwcu pracownik BGŻOptima zadzwonił do mnie z propozycją Lokaty Bezkarnej na warunkach jak dla nowych klientów, tj. 4,3%. Postanowiłem skorzystać z tej oferty, żeby posiadać część środków w płynnych aktywach, które mogę spieniężyć w ciągu 1-2 dni. Do tej pory pieniądze te trzymałem na rachunku oszczędnościowych w Meritum Banku oprocentowanym na 4,1%.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl


Czerwiec upłynął dosyć spokojnie na kokosie. Udało się odzyskać dług od największego dłużnika, który wynosił przeszło 400zł. To nauczka na przyszłość, żeby nie pożyczać zbyt dużych pieniędzy jednemu PB.
Zysk na kokos w dalszym ciągu oscyluje wokół 15% brutto. Wiele aukcji niestety przeszło mi koło nosa. Bez programu wspomagającego inwestycje naprawdę ciężko jest zainwestować w pewnych pożyczkobiorców.

Na szczęście wreszcie przyspieszyłem z zakończeniem programu, który ułatwi mi tutaj sprawę.

W czerwcu kontynuowałem inwestycje w pożyczki na serwisie zakramini. Tutaj jak na razie tylko jedna osoba nie spłaciła swojej pożyczki, a kolejne dwie zrobiły to z opóźnieniem. W stosunku do jednej osoby po wysłaniu żądania zapłaty będę musiał skierować sprawę do e-sądu.

Odnośnie e-sądu i komorników. Od jednego z nich otrzymałem informację, że PB nie posiada żadnego majątku i jest bezrobotny. Wygląda na to, że te pieniądze wraz z kosztami windykacji trzeba będzie spisać na straty.

Obecnie dosyć poważnie interesuję się inwestycją w zakrainvest, będącej pośrednio inwestycją w pożyczki społecznościowe. Jednak tutaj wystarczy wykupienie odpowiedniego pakietu i czekanie na kapitał wraz z odsetkami (obecnie jest to 10-12%).

Wartość inwestycji w pożyczki pozostaje niemal bez zmian.


Giełda / Polisa Inwestycyjna


Zapis na akcje Tarczyńskiego okazał się strzałem w dziesiątkę. Zysk w wysokości kilkunastu procent bardzo cieszy. Niestety z powodu redukcji zapisów kwotowo są to bardzo niewielkie kwoty.


Waluty


Brak zmian.


Monety


Brak zmian.


Kredyt studencki


W czerwcu z powodu gromadzenia gotówki zaprzestałem nadpłaty kredytu studenckiego.

Obecnie, zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego wynoszą ok. 5 000zł. Spłacone zostało już 13 000zł wraz z odsetkami.


Nieruchomości


Jak zapewne wiecie, wiele czasu spędziłem na poznawaniu i analizowaniu ofert banków odnośnie kredytów hipotecznych. Nie działo się tak bez powodu. Dokonywałem w tym czasie dogłębnej analizy rynku wraz z oglądaniem interesujących nieruchomości, negocjacjami cen z deweloperami i właścicielami i … byłem bliski kupna jednego z mieszkań. Więcej na ten temat w osobnym wpisie, ponieważ mam wiele spostrzeżeń i rad dla przyszłych nabywców.

W czerwcu udało mi się dokładnie opisać tylko ofertę Alior Banku:Wydarzenie miesiąca


Demontaż systemu emerytalnego i zapewne likwidacja lub całkowita marginalizacja OFE.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:15 komentarze :

Anonimowy pisze...

"Zapewnienie na nowo otwarte Konto osobiste minimum jednego wpływu o wartości minimum 1000 zł z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty"

Czyli rodzicowi mającemu 900zł emerytury nie mogę polecić, ani zrobić przelewu samemu? Bo nie wiem czy warto 650zł 3x przelewać i się łudzić...

Darek M.W. pisze...

Ale o jakim koncie pisze sz?

Anonimowy pisze...

BZWBK

Darek M.W. pisze...

Gdzieś przeczytałem, że wystarczy przelew z tytułem wynagrodzenie. Ale nie wiem czy to gra warta świeczki.

Anonimowy pisze...

Bardzo przyjemna aplikacja ten Sprytny Bill

tmk pisze...

a zdradzisz co to za strone www prowadzisz w celach zarobkowych? ;-)

pws pisze...

"Z informacji z newslettera BZ WBK wynika, że wciąż można skorzystać z premii 100zł w III edycji Programu Poleceń BZ WBK."

Newsletter, newsletterem, a na stronie Programu Poleceń już od prawie miesiąca jest info o nowej IV edycji obowiązującej od 27 maja - zmienili trochę regulamin i cennik (m.in. dodali limity nagród).
https://polecambank.bzwbk.pl/polecam_bank/nagrody.html

Darek M.W. pisze...

Wymiatasz ostatnimi znaleziskami.

Brak czasu sprawia, ze nie zagladalem na ta stronę juz dawno.

Anonimowy pisze...

Czekamy za wpisem o zakupie mieszkania.

Darek M.W. pisze...

Już myślałem, że nikogo ta kwestia nie interesuje ;-)

Darek M.W. pisze...

Niestety, wolę, żeby pozostała ona anonimowa ;-)

Mateusz pisze...

Interesuje, ja też czekam :-)

Anonimowy pisze...

Ale będą zdjęcia?

Anonimowy pisze...

Też czekam na relację z zakupu mieszkania - gdzie, jakie duże! :)

Darek M.W. pisze...

Relacja, opis oraz porady będą jak uporam się z pozostałymi stałymi wpisami.

Prześlij komentarz