wtorek, 6 sierpnia 2013

Podsumowanie lipca 2013 roku


Kolejny miesiąc za nami, pora na małe podsumowanie miesiąca.

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:


Wiadomości


W lipcu pojawiła się świetna oferta lokaty od Lion’s Banku – 3 miesięczna Lokata Bonjour oprocentowana jest na 5,5%. Lion’s Bank to oddział bankowości prywatnej Idea Banku. Minimalna kwota lokaty wynosiła 50 000 zł i wymaga wizyty w banku. Obecnie oferta została zmieniona: minimalna kwota lokaty to 100 000 zł, a okres lokaty został skrócony do 1 miesiąca.

Druga bardzo dobra oferta lokaty pochodzi od SK Bank: Lokata Super Trzynastka oprocentowana jest na 5%. Wadą jest to, że lokatę na 5% mogą założyć osoby posiadające konto osobiste w banku (4,40% dla pozostałych). Zaletą natomiast, to że można wpłacać i wypłacać pieniądze bez utraty odsetek.

BZ WBK zakończył III edycję Programu Polecającego, wprowadzając zmodyfikowaną IV edycję programu proleceń. W nowej edycji do zdobycia jest po 50zł dla każdej ze stron (polecającej i polecanej).

Lipiec stoi pod znakiem promocji od Getin Banku. Internetowe Konto Tanie Zakupy w Getinonline daje zwrot 10% wartości zakupów spożywczych. Maksymalny zwrot wynosi 50zł miesięcznie i 450zł rocznie.

Druga promocja Getin Banku to Konto Getin Up z Kartą dla kierowców, dzięki której miesięcznie kupimy 30 litrów paliwa w cenie 3,95 zł/l.


Blog


W ostatnich dniach świętowałem przekroczenie 100 osób lubiących „Drogę do własnego M” na Facebooku. Wszystkim dziękuję za obecność, komentarze i polubienia.

Pozostałe informacje blogowe:

W maju na  „Drodze do własnego M” powstało 5 wpisów, 6 wpisów powstało na „Jak oszczędzić.pl” oraz 3 wpisy w „Nieruchomościach i Kredytach”.

Liczba wpisów: 5 (-1)
Facebook: 102 osoby (+10 osób)
RSS: 326 osób (+40 osób), 114 osób (+28) na Jak oszczędzić.pl
Liczba wyświetleń: 33 500 (+2000 odsłon)

Licznik RSS mocno coś ostatnio wariuje, liczba subskrybentów rośnie i maleje o +- 100 osób, więc pewnie liczby RSS nie do końca są reprezentatywne.

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia „Drogi do własnego M” na Facebook:
Zachęcam również to rejestracji na forum finansowym oraz współpracy przy jego tworzeniu (pewnie bezskutecznie jak zwykle ;-))


Lokaty


W lipcu zakończyła mi się lokata w SK Banku, którą zamieniłem na kolejną lokatę 6 miesięczną oprocentowaną na 4,50% brutto.

Niestety nie posiadałem odpowiedniego kapitału aby założyć Lokatę Bonjour w Lion’s Banku oprocentowana na 5,50%.

Lipiec przyniósł również inną, świetną ofertę lokaty w SK Bank: Lokata Super Trzynastka oprocentowana na 5%.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl i inne portale


Lipiec na kokosie przyniósł kolejną windykację. Mimo tego zysk z pożyczek społecznościowych wciąż oscyluje wokół 15% brutto.

W lipcu, podobnie jak w czerwcu kontynuowałem inwestycje w pożyczki na serwisie zakramini. W mikropożyczkach, nadal jedna osoba nie spłaciła swojej pożyczki, jednak obiecuje spłatę jak tylko finanse na to pozwolą.

Niestety nie mam dobrych wieści z e-sądu. Mimo pozytywnego wydania wyroków o zapłatę, komornicy nie byli w stanie ściągnąć ani złotówki od dwóch PB. Osoby te nie pracują i nie posiadają żadnego majątku. Pieniądze wraz z kosztami windykacji trzeba będzie chyba spisać na straty.

W lipcu ostatecznie zdecydowałem się na inwestycje w zakrainvest. Na początek zainwestowałem 2 500 zł w najniższy pakiet. Zysk wyniesie 10% brutto w skali roku.

Wartość inwestycji w pożyczki uległa nieznacznemu powiększeniu.


Giełda / Polisa Inwestycyjna


Brak zmian. Polisa wzbogaciła się o kolejną wpłatę w wysokości 250 zł. Już we wrześniu będzie można zaprzestać kolejnych wpłat i czekać na możliwość bez prowizyjnej wypłaty pieniędzy.


Waluty


Zakupiłem jakieś drobne ilości walut GBP, EUR i USD po korzystnych kursach (bez spreadu).


Monety


Brak zmian.


Kredyt studencki


W lipcu dokonałem spłaty zgodnie z Obecnie, zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego wynoszą ok. 4 700zł. Spłacone zostało już 13 300zł plus odsetki.


Nieruchomości


W lipcu opisałem swoje doświadczenia związane z kupnem mieszkania. Dokonywałem też dogłębnej analizy opłacalności kupna mieszkania. W pewnych wypadkach opłaci się kupić mieszkanie już teraz, w innych lepiej zwlekać z kupnem tak długo jak to możliwe (co pokazał mój przypadek).

Każdy przed kupnem powinien sam wypełnić arkusz kalkulacyjny i sprawdzić co opłaca się w danym przypadku:

W lipcu opisałem dokładnie ofertę kredytów hipotecznych:

Dodatkowo dokonałem analizy informacji z rynku nieruchomości w pierwszym półroczu 2013 roku:


Wydarzenie miesiąca


Moim zdaniem największym wydarzeniem było wprowadzenie świetnych ofert kont osobistych od Getin Bank.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:


1 komentarze :

Anonimowy pisze...

O nie, ja nigdy żadnego produktu Getin Banku nie uznałbym za wydarzenie miesiąca. Ich poziom obsługi klienta woła o pomstę do nieba. Nie polecam.

Prześlij komentarz