środa, 6 listopada 2013

Obligacje Powszechnego Towarzystwa Inwestycyjnego S.A.


Z powodów technicznych publikuję dopiero teraz wpis na temat obligacji Powszechnego Towarzystwa Inwestycyjnego S.A.

W związku z decyzją o zmianie profilu strony „Droga do własnego M” na bardziej inwestycyjny i ogólny, zapraszam do opisu inwestycji alternatywnych.

Wszystkich zainteresowanych przede wszystkim oszczędzaniem zapraszam do odwiedzenia strony „Jak oszczędzić.pl” oraz do polubienia profilu tej strony na Facebooku.Szczegóły emisji:


Obligacje Powszechnego Towarzystwa Inwestycyjnego S.A.
Cena emisyjna obligacji
500 PLN
Minimalny zapis
Jedna Obligacja
Maksymalna wartość emisji
9 000 000 PLN
Próg emisji
4 000 000 PLN
Kupon
WIBOR 6M + 5%, wypłacany półrocznie
Zapadalność
24 miesiące
Okresy odsetkowe
6 miesięcy
Zabezpieczenie
Brak
Dodatkowe prawa
Opcja wcześniejszego wykupu Obligacji
Podmiot Oferujący
Dom Maklerski BOŚ S.A.
Punkty Obsługi Klienta przyjmujące zapisy na Obligacje
Lista POK dostępna tutaj
Rynek notowania
Catalyst
Przydział
Do 8 listopada 2013 roku


Krótkie omówienie


Opisywana emisja jest publiczną emisją obligacji bez prospektu. Mamy tutaj pewną nowość na rynku Catalyst, która wynika to ze zmian w ustawie o ofercie, jakie zostały wprowadzone w marcu.
KNF oczywiście nadzoruje i zatwierdza materiały promocyjne.


Firma PTI planuje pozyskać maksymalnie 9 mln zł, przy czym minimalny próg emisji to 4 mln zł. Emitowane zostaną dwuletnie papiery dłużne.  Oprocentowane są one w oparciu o formułę:
Stawka WIBOR 6M + 500 punktów bazowych marży.
Cena emisyjna jednej obligacji wynosi zaledwie 500 zł. Kupon wypłacany jest co 6 miesięcy. Wykup obligacji nastąpi 8 listopada 2015 roku. Na obligacje można się zapisać w Domu Maklerskim BOŚ.

Aktualnie na rynku Catalyst są już notowane papiery spółki:
  • PTI0615
  • PTI0714


Bezpieczeństwo


Wiele osób zastanawia się pewnie jakie jest bezpieczeństwo inwestycji w obligacje opisywanej spółki. Pierwsza sprawa to, że obligacje nie są zabezpieczone.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w obligacje PTI S.A. warto przyjrzeć się wynikom spółki, które póki co są obiecujące. Spółka notowana jest na GPW i nie posiada wysokiego zadłużenia.

Akcje spółki ładnie rosną od 2011 roku:Podstawowe wskaźniki:
  • C/Z – 5,31
  • C/WK – 2,15

Więcej w raporcie:

Profil spółki

„Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne SA prowadzi działalność inwestycyjną i doradczą na własny rachunek jak i na zlecenia innych firm. Głównym przedmiotem zainteresowań firmy są inwestycje dokonywane ze środków własnych w podmioty gospodarcze, szczególnie te, których celem jest wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie lub na rynek NewConnect. Działania spółki obejmują kompleksową usługę polegającą na wycenie podmiotu gospodarczego, wybór metody zwiększenia kapitału, ewentualną restrukturyzację, doradztwo finansowe i prawne związane z całym procesem upublicznienia spółki, jak i inwestycję własnych środków pieniężnych w ten podmiot. Oferowane jest także doradztwo firmom będącym już w obrocie publicznym. Firma współpracuje z innymi podmiotami o podobnym profilu działania, jak również ma bliskie relacje z funduszami inwestycyjnymi działającymi na polskim rynku. Obecnie głównym przedmiotem działalności spółki jest nabywanie na rynku niepublicznym od kilku do kilkudziesięciu procent udziałów lub akcji w spółkach zewnętrznych, zaliczanych do sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) oraz w tak zwanych „start-upach”, czyli w młodych, innowacyjnych projektach biznesowych. W firmie zakłada się, że na przestrzeni od dwóch do trzech lat uda się zbudować portfel kilku spółek wiodących o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym oraz kilku spółek o krótszym horyzoncie inwestycyjnym. Spółka powstała w 1999 roku.”


Więcej:


4 komentarze :

Anonimowy pisze...

Witam,
Czy posiadając konto emaklera w mbanku jest możliwość zapisania się na powyższe obligacje? Czy też jest to możliwe jedynie za pośrednictwem DM BOŚ?

Darek M. pisze...

Niestety zapisy były tylko do wczoraj. Wpis miał ukazać się wczesniej ale ze wzgledu na problemy techniczne ukazał się dopiero wczoraj późnym popołudniem.

Anonimowy pisze...

" Pierwsza sprawa to, że obligacje nie są zabezpieczone. " Czy możliwe, żebyśmy czuli się przynajmniej w 90 % pewni i bezpieczny ?

Darek M. pisze...

Obligacje PKN Orlen, które rozchodzą się na pniu też nie były zabezpieczone.

Oczywiście nie jest to tak znana spółka, stąd premia to 5% a nie 1,4%.

Prześlij komentarz