czwartek, 9 stycznia 2014

Alior Bank – od marca niższy cashback na Koncie Rozsądnym


Do wprowadzanych świetnych promocji, które są wycofywane po kilku czy kilkunastu miesiącach powinniśmy się już przyzwyczaić. Banki po zdobyciu klientów przechodzą do etapu zarabiania, co zresztą nie powinno wydawać się niczym dziwnym.

Szczególnie dobrze ten schemat przećwiczył Alior Bank, wprowadzając nielimitowany cashback 5% w Alior Sync, następnie wprowadzając kilkukrotnie (tu, tu i tu) ograniczenia do swojego flagowego produktu, tj. ograniczenia odnośnie transakcji kwalifikujących się na cashback oraz maksymalnej wartości premii.Szczegóły zmian – spadek cashback z 5% na 3%


W październiku wraz z wprowadzeniem płatności telefonem komórkowych w sieci Biedronka, Alior Bank rozszerzył cashback 5% w Koncie Rozsądnym o płatności przez aplikację iKasa. Była to niewątpliwie korzystna zmiana, która ucieszyła wielu klientów. Jeszcze lepszą promocję zaoferował Getin Bank nowym klientom: zwrot 10% transakcji.

Niestety bieżące bardzo dobre warunki będą trwały tylko do końca lutego 2014 roku. Z początkiem marca wchodzą w życie zmiany do Konta Rozsądnego. zwracającego 5% wartości zakupów w sklepach spożywczych, super- i hipermarketach.

Informacja z banku:

Obniżenie do poziomu 3% CashBack w ramach Konta Rozsądnego (dot. zarówno transakcji realizowanych kartą, jak i za pośrednictwem aplikacji iKASA). Bez zmian pozostają miesięczne i roczne limity wynoszące odpowiednio 50 zł i 400 zł.”


Pozostałe zmiany


Na zmianach do Konta Rozsądnego się skończyło. Od 1 marca zmianie ulegają również:
 • Wycofanie CashBack dla kart kredytowych: Silver, Gold i Platinum.
 • Wycofanie ubezpieczeń assistance w przypadku kart kredytowych Silver i Gold.
 • Zmiana wysokości opłaty za sprawdzenie salda rachunku w bankomacie w przypadku na 5 zł.
 • Zmianę wysokości opłaty za przedłużenie limitu lub zmianę wysokości limitu w rachunku. Nowa opłata będzie wynosić 1,8% przyznanej kwoty limitu, nie mniej niż 75 zł.
 • Podwyższenie mnożnika oprocentowania limitu odnawialnego w rachunku z 3,5 do 4,0. Przykład: dla stopy 4% obecne oprocentowanie w wysokości 14% ulegnie podwyższeniu do 16%
 • Zamiana Kont Zakupowych na Konta Rozsądne
  

Konto Rozsądne – nowe zasady


Od marca Konto Rozsądne wciąż da zarobić 3% od płatności kartą debetową lub poprzez aplikację iKasa, dokonywanych w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach.

Maksymalny zwrot wynosi do 50zł miesięcznie i do 400 zł rocznie za dokonywanie za pomocą

Warunkiem jest wpływ wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury na rachunek w Alior Banku.

Pozostałe szczegóły Konta Rozsądnego:
 • 3% cashback za zakupy spożywcze
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą
 • 0 zł za prowadzenie konta
  • 8 zł przy braku wpływu wynagrodzenia
 • 5 zł za kartę
  • 9 zł przy braku wpływu wynagrodzenia

Aby konto było w pełni darmowe wystarczy dokonać płatności kartą w sklepach spożywczych na kwotę 167 zł miesięcznie. Wyższe kwoty płatności spowodują osiągnięcie realnego zysku dla posiadacza konta.


Wnioski


Podwyżki w bankach związane są przede wszystkim z obniżeniem opłat interchange od płatności kartą, ponoszonych przez sklepy. Dotychczas banki inkasowały olbrzymie zyski z tego tytułu. Niektóre aby przyciągnąć klientów, postanowiły podzielić się tym zyskiem ze swoimi klientami. Po spadku opłat interchange do poziomu 0,5% sytuacja na rynku zmieni się diametralnie.

Niestety wiele banków niższe zyski z tego tytułu postanowiło sobie zrekompensować poprzez wzrost innych opłat, w tym opłat za konto, kartę czy wypłat z bankomatów.

W moim wypadku, zmiany te spowodowały zamknięcie niepotrzebnych kont, które rozmnożyły się poprzez rozmaite promocje. To samo zalecam Wam: wybór najlepszego waszym zdaniem konta i zamknięcia pozostałych, żeby przypadkiem nie naciąć się na jakieś opłaty.


PS. U mnie na odstrzał poszły Millennium, Deutsche Bank, Polbank, Toyota Bank, ING, Alior (został Alior Sync).


6 komentarze :

RO pisze...

To ładne czystki, ja ostatnio zamknąłem Inteligo i ING.

Darek M.W. pisze...

No miałem już trochę dość pamiętania o tych wszystkich kontach :)
Raz naciąłem się na opłatę w Millennium, bo zapomniałem jednej płatności zrobić. Głowa boli od tego.

Czas wprowadzić minimalizm w życie.

Piotr B pisze...

Millenium do kasacji od 2014... pozostaje getinonline jak narazie... Chyba że znacie jakies cashbacki za zakupy kartą?

Darek M.W. pisze...

Wspomniany dzisiaj Alior, Alior Sync, Raiffeisen (http://www.jakoszczedzic.pl/2014/01/raiffeisen-polbank-do-3-cashback-i.html).

Niestety nie wygląda to juz tak prosto jak niegdyś Dobre Konto.

Anonimowy pisze...

założyłem Rozsądne kiedy tylko się pojawiło i te zmiany jakoś mnie nie zniechęcają. to wciąż dobre konto z casbackiem.

Anonimowy pisze...

gdy jedni rezygnują z cashback inni go podnoszą , tylko czekać jak kolejny bank do swojego portfolio wprowadzi ten model oszczedzania. Kupując w internecie tez można skorzystać z cashbank. Są platformy takie jak, które oferują premię za usługę w tym przypadku zakupy internetowe.

Prześlij komentarz