czwartek, 2 stycznia 2014

Podsumowanie grudnia 2013 roku


Ostatni miesiąc 2013 roku już za nami. Czy Wam ten czas też minął tak szybko? Pomału zaczynam szykować się do poszukiwania pracy. W obecnej zostałem przeniesiony do nowego (starego) projektu, w którym nie wytrzymam dłużej niż kilka miesięcy. Stąd trzeba mocno przyłożyć się do roboty i przygotować do rozmów o pracę.

W międzyczasie przymierzam się do nowego skryptu na blogu bądź też przejścia na wordpress. Może znacie kogoś, kto pomógłby w rozsądnych pieniądzach?

Poprzednie podsumowania znajdziecie tutaj:


Wiadomości


W listopadzie kontynuowałem wpis na temat inwestycji w fundusze inwestycyjne. W najbliższym czasie chcę opublikować większy wpis na temat różnych rachunków IKE wraz z ich opłatami.

W grudniu Prezydent podpisał ustawę rabującą 51,5% wartości zgromadzonego kapitału z naszych rachunków OFE. Tym większą motywację trzeba mieć do odkładania samemu na emeryturę.

W grudniu postanowiłem prześwietlić ofertę ubezpieczenia 4LifeDirect. Okazało się, że reklamowane 1zł dziennie jest zupełnie nieopłacalne. Nieco lepiej wygląda oferta wyższych pakietów. Wciąż jednak twierdzę, że lepiej samemu odkładać te pieniądze.

Z końcem grudnia zakończył się program premiowy w Banku Millennium. Niestety w ślady Millennium idą również inne banki, w tym Alior Bank.

Z dużym opóźnieniem udało mi się w końcu przyjrzeć produktowi uczącemu finansów od najmłodszych lat, tj. PKO Junior. Moim zdaniem to rozwiązanie może sprawić, że w Polsce nie będziemy mieli tylu analfabetów finansowych, co mnie niezmiernie cieszy.

Na początku miesiąca zrobiłem zestawienie darmowych pożyczek. Na całe szczęście wpis nie cieszył się popularnością, co uznaję za sukces, gdyż przeważają osoby posiadające oszczędności.

Może warto zainwestować w obligacje, które dadzą zarobić 9,5% w skali roku? Więcej na ten temat:

Promocje:

Grudzień należał do mBanku i Getin Banku. mBank najpierw wraz z serwisem Bankier rozdawał 50 zł dla nowych klientów, po czym na serwisie zakupów grupowych Groupon podwoił stawkę dając 100 zł za założenie konta.

Getin UP natomiast oferuje do 200 zł premii za zakupy przez MasterCard Mobile. Maksymalny zwrot otrzymamy już po wykonaniu zakupów na kwotę 400 zł.

Druga promocja Getin Banku to Konto dla Studenta z premią 250 zł (500 zł).

Nie można zapomnieć również o świetnej promocji od PKP Przewozy Regionalne. Bilety na przejazdy do końca stycznia 2014 roku kupimy już za 1 zł!!!

Poradnik:

W tym wpisie zebrałem wszystkie swoje pomysły na znalezienie taniego noclegu. Zapraszam wszystkich do lektury i pisania o własnych pomysłach na tani nocleg.


Blog


Grudzień to kolejny pracowity miesiąc. Niestety mimo większego nakładu pracy, mocno spadły wyniki blogów.

Liczba wpisów: 6 (0), 12 (+5) (Jak oszczędzić.pl)
Facebook: 165 osoby (+10 osób), 63 osoby (+61) na Jak oszczędzić.pl
RSS: 260 osób (-70), 140 osób (+8) na Jak oszczędzić.pl
Liczba wyświetleń: 24 150 (-3300 odsłon), 50 920 (+12900) na Jak oszczędzić.pl, 5 900 na Nieruchomościach i Kredytach (-3000).

Na stronie „Jak oszczędzić” pojawiła się nowość: czat o oszczędzaniu, w którym możecie pisać odnośnie nowych promocji. Do tego pomysły zainspirował mnie blofi, wprowadzając taką nowinkę u siebie.

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia na Facebook:

„Droga do własnego M”:
„Jak oszczędzić.pl”:

Na koniec, krótka wzmianka o porażce, którą było nieistniejące już forum finansowe. Wraz z końcem roku wygasła domena, której postanowiłem nie przedłużać.


Lokaty


Pojawiła się ciekawa lokata od BOŚ:

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl


Tutaj niestety ostatnio mam pasmo porażek. W grudniu osiągnięty został rekord windykacji, których było aż 6. Jedna osoba już spłaciła swoje zadłużenie. Na razie wstrzymałem inwestycje na kokosie. Zysk niestety spadł do ok. 12% brutto.


Giełda / Polisa Inwestycyjna


Grudzień przyniósł ważną zmianę: likwidację polisy inwestycyjnej w Aegonie. Póki co nie żałuję tej decyzji. Inwestycja w polisę przyniosła mi na czysto ok. 4000 zł zysku przez okres niecałych dwóch lat i cenie polisy w wysokości 4000 zł. Oczywiście nie można zapytać o dopłatach, których dokonałem przez okres niemal dwóch lat.

Co myślicie na ten temat mojej decyzji? Czy nie pospieszyłem się z tą decyzją?


Waluty


Brak zmian.


Monety


Brak zmian.


Kredyt studencki


Kolejny miesiąć dokonałem spłaty zgodnie z harmonogramem. Zobowiązania z tytułu kredytu studenckiego wynoszą ok. 3 530zł. Spłacone zostało już 14 470zł plus odsetki.


NieruchomościW grudniu opisałem dwie ostatnie oferty kredytów hipotecznych, tym samym kończąc serię wpisów na ten temat:

W najbliższym czasie przejdę do omówienia ofert kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych.

Warto zobaczyć:


Wydarzenie miesiąca


Grabież obywateli z oszczędności emerytalnych.

Zapraszam również do poprzednich podsumowań:


Już niebawem podsumowanie całego 2013 roku oraz cele na 2014 rok.

6 komentarze :

Anonimowy pisze...

No to czekamy na cele ;)
Pozdrowienia

Anonimowy pisze...

Hmm a zainwestowałeś sam w te cudowne obligacje, był na nie bum, a jak z tym jest obecnie? Co do OFE to się nie wypowiadam, warto poczytać o Chile i OFE (wielki burd...), u nas będzie podobnie, ciekawi mnie tylko moment w jakim ktoś wypłaci z OFE pieniądze (cóż prawdopodobnie dużo tego nie będzie) ;), ale optymizm w nowym roku musi pozostać :). Żeby być sprawiedliwym to ZUSu nie warto komentować, pomysł instytucji jest dobry;), ale wykonanie już nie (wieloletnie błędy, które są nadal kontynuowane).

Darek M.W. pisze...

Nie dysponuję aż takim kapitałem, żeby zainwestować w emisje z takim progiem. Dodatkowo, obecnie poważnie myślimy o kupnie mieszkania. Zapomnialem wspomnieć w tym podsumowanii, że na horyzoncie jest nowy członek rodziny :-)

RO pisze...

Cięzko powiedzieć czy dobrze zrobiłeś z polisą, bo nic o niej nie wiadomo ;-) Ale skoro wypłaciłem 4000 PLN więcej niż wpłaciłeś, a w drodze masz dziecko i kupno mieszkania, to moim zdaniem dobra decyzja ;-) Niedługo mam zamiar na blogu napisać ile kosztuje małe dziecko, a dokładnie przez 1 rok jego życia ;-)

Darek M.W. pisze...

Gratuluję dziecka. Nie wspominałeś chyba u siebie nic na ten temat :)

Trochę spanikowałem dobrymi wynikami na GPW i widmem zabrania pieniędzy z OFE.

RO pisze...

Dzięki, wspominałem w jakimś wpisie na blogu, tłumacząc kolejną przerwę w blogowaniu w okolicach czerwca ;-)

W każdym razie to może być dobra decyzja z polisą, ja zagrałem pod odbicie WIG20 i póki co nie ma z tego zysków ;-)

Prześlij komentarz