piątek, 11 kwietnia 2014

Obligacje Orlenu na 5% w skali roku


Przy śmiesznie niskim oprocentowaniu lokat, coraz więcej osób rozgląda się za inną formą ulokowania oszczędności. Pojawiła się właśnie możliwość zarobienia 5% w skali roku, czy więcej niż da się wycisnąć na lokatach.

Firma Orlen wypuszcza właśnie szóstą emisję obligacji korporacyjnych. Będzie to ostatnia emisja obligacji (seria F), finalizująca trwający od 2013 r. program emisji papierów dłużnych skierowanych do inwestorów indywidualnych o łącznej wartości 1 mld zł.

Tym razem warunki uległy dużej zmianie. Z oprocentowania zmiennego zmieniło się ono na stałe. 6-letnie obligacje oprocentowane są na 5% w skali roku. Odsetki (kupon) będą wypłacane co pół roku. Same obligacje będzie można oczywiście sprzedać na rynku wtórnym, gdybyśmy chcieli wcześniej wycofać się z inwestycji.

Poprzednia emisja dawała zaledwie 1,3% ponad WIBOR-3M, co na tą chwilę dałoby 4% w skali roku. Obecna oferta wydaje się więc łakomym kąskiem. Dopiero przy wzroście Wibor-u o min. 1% nowe obligacje byłyby mniej korzystne od poprzedniej emisji.

Odsetki liczone są od 1 dnia sprzedaży! Śpieszcie się, zapisy trwają już od 9 kwietnia 2014 r.


Szczegóły emisji


Polski Koncert Naftowy ORLEN S.A.
Cena emisyjna obligacji
100 PLN
Minimalny zapis
Jedna Obligacja
Maksymalna wartość emisji
100 000 000 PLN
Kupon
Oprocentowanie stałe 5% w skali roku, wypłacany półrocznie
Zapadalność
6 lat (9 kwietnia 2020 r.)
Okresy odsetkowe
6 miesięcy
Zabezpieczenie
Brak
Przydział
24 kwietnia 2014 roku
Rynek notowania
Catalyst


Terminy związane z ofertą obligacji serii F


Termin rozpoczęcia przyjmowania zapisów ("Dzień Subskrypcji"):
9 kwietnia 2014 r.
Termin zakończenia przyjmowania zapisów:
22 kwietnia 2014 r.
Termin przydziału:
24 kwietnia 2014 r.
Przewidywany Dzień Emisji:
6 maja 2014 r.
Przewidywany termin podania wyników Oferty do publicznej wiadomości:
24 kwietnia 2014 r.
Przewidywany termin dopuszczenia Obligacji do obrotu:
13 maja 2014 r.

Dni płatności odsetek:
  • 9 października
  • 9 kwietnia

Bezpieczeństwo


Firmy Orlen nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to największy koncern petrochemiczny w Polsce jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. O kondycję firmy nie trzeba się marwić. Dlatego też tym razem nie będę się rozpisywał na temat bezpieczeństwa.


Profil spółki


„Grupa PKN Orlen jest dominującym producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych w Polsce. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na takie produkty jak: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Rafinerie należące do grupy PKN Orlen (w Płocku, Trzebini, Jedliczu) posiadają ok. 70 proc. zdolności przerobowych polskich rafinerii. PKN Orlen sprzedaje hurtowo ok. 60 proc. paliw silnikowych w Polsce, sprzedaż detaliczna sięga prawie 40 proc. Firma posiada największą w Europie Centralnej sieć stacji paliw zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie. Grupę PKN Orlen tworzy ponad 80 spółek.”


Więcej:

3 komentarze :

Anonimowy pisze...

"więcej niż da się wycisnąć na lokatach" no nie do końca bo w sk banku jest 2lata 5,2% 3 lata 5,6% 4 lata 6% i 5lat 6,3% a tu mamy 6lat bez BFG. Naprawdę uważasz, że więcej niż na 5% nie ma w przyszłości co liczyć?

Darek M.W. pisze...

Oczywiście tak nie uważam. Jednak jest to jakaś ciekawa alternatywa do banków.

Na tym blogu staram się przedstawiać inne sposoby oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. Najnowszy ranking lokat już niebawem.

Jacek pisze...

Jak sobie przypominam wcześniejsze emisje to te obligacje rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, chwilami zapisy nie trwały dłużej niż dwa dni! Dla mnie to dobra i pewna inwestycja firma jest wielka, znana i państwowa co tu więcej pisać.

Prześlij komentarz