sobota, 14 czerwca 2014

Podsumowanie maja 2014 roku, rzucenie etatu


Maj był dla mnie miesiącem wielkich zmian.

Rzucenie etatu i przejście na własną działalność to szczyt góry lodowej. Z powodu zmiany pracy nie miałem czasu na aktywność blogową. Stąd też podsumowanie piszę w pierwszą wolną sobotę.

Tym samym też, Michał Szafrański uprzedził mnie ze świetnym wpisem na temat porównania różnych form pracy.

Przejście na „własną działalność” to szansa ale i ryzyko, o którym nie należy zapominać, wybierając tą formę zatrudnienia.


Wiadomości


W okolicach weekendu majowego miał miejsce rebranding Alior Sync. Nowa nazwa (ależ ona długa i nieprzyjazna J) to T-Mobile Usługi Bankowe.

Banki dość aktywnie podeszły do tematu pozyskiwania nowych klientów, o czym w kolejnym podrozdziale.

Alior Bank w drugiej połowie maja wprowadził do oferty nowe Konto Wyższej Jakości, obiecując zupełny brak opłat przez 5 lat. Muszę przyznać, że jest to jedno z najciekawszych konto, które sam zamierzam założyć przy pierwszej promocji.

Bank Millennium wprowadził natomiast nowe Konto 360, które oprócz tego co dostępne było w Dobrym Koncie, dorzuca jeszcze pakiet assistance (darmowy przez pierwszy rok, później 4,99zł miesięcznie) oraz lepsze warunki lokaty mobilnej – 4,5% i konta oszczędnościowego – 4% (aby zachęcić do założenia nowego konta).


Promocje


Maj był bardzo dobrym miesiącem, jeżeli chodzi o nowe promocje bankowe i możliwość zgarnięcie premii.

Zaczęło się od nowego programu lojalnościowego Pakiet Korzyści dla stałych klientów w Getin Bank.

Expander kolejny raz wspólnie z Meritum Bank zaoferował świetną Lokatę na Deser na 5%.

T-Mobile wspólnie z Alior Bankiem daje 500 zł za transfer. Dokonałem też analizy opłacalności przejścia do T-Mobile.

Getin Bank wprowadza kolejną promocję: Aktywna Karta - do zdobycia 300 zł. Niestety okazało się, że bank już na starcie strzelił sobie w stopę, ustawiając limity transakcji kartą na … 1 zł. Co więcej zmiana tego limitu wcale nie okazała się taka prosta i szybka. Po czymś takim nie zyskał sobie raczej lojalnych klientów i Ci, po uzyskaniu premii zamkną najpewniej konta. Jaki jest więc sens takich promocji?!

BGŻOptima wciąż płaci 80zł za założenie lokaty na 4%.

Ostatnią promocją jest nowa Lokata Happy na 5% w Idea Bank (czyli lokata na start dla nowych klientów). Najpierw procentowanie wyniosło 4,5%, by potem bank je podwyższył na 5%.


Blog


Bardzo mi żal, że nie znajduję czasu na prowadzenie tego bloga. Statystyki spadają każdego miesiąca, ale nie ma się co dziwić, skoro aktywność jest bliska zeru.

Liczba wpisów: 3 (-3), 11 (+5) (Jak oszczędzić.pl), 5 (+3) na NiK
Facebook: 182 osób (+5 osoby), 553 osoby (+253) na Jak oszczędzić.pl
Liczba wyświetleń: 22 600 (-2200 odsłon), 79 300 (+6800 odsłon) na Jak oszczędzić.pl, 11 670 na Nieruchomościach i Kredytach (+4600).

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia na Facebook:

„Droga do własnego M”:

„Jak oszczędzić.pl”:


Lokaty


Już wyżej zebrałem wszystkie promocje lokat. Są to:


Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Kokos.pl


Już na dniach jak znajdę chwilkę, pojawi się wpis na temat windykacji. Jest on już niemal skończony.

Co do inwestycji w pożyczki, to brak zmian w tym temacie. Aktualne inwestycje są pomału spłacane. Czasami zdarzy się jakaś windykacja. Szczyt chamstwa jednego PB sprawił, że spłacił on kapitał, po czym pożyczka przeszła w stan windykacji. Po czym, PB sam zaproponował odkupienie własnego długu za ok. 30% wartości! Trzeba przyznać, że jest to rozsądne posunięcie i przedsiębiorczość JWaluty


Cały czas w porfelu posiadam pewną ilość walut, które przydają się czasem w zakupach (EUR, USD, GBP). Raczej z wygody niż z myślą o inwestycji, stąd takie a nie inne waluty.

Brak zmian.


Monety


Zastanawiam się obecnie nad kupnem monet. Czy pomału nie będzie dobry moment, żeby kupić srebrne monety inwestycyjne?! Cena wydobycia jest w miarę stała a srebrno wykorzystywane jest w przemyśle na wielką skalę.

Ta część portfela będzie miała za zadanie uchronić mnie przed zawirowaniami na rynkach i inwestycją w daleką przyszłość, w tym w emeryturę. Będąc na własnej działalności płacę niższy ZUS. Jednak nie zamierzam tej różnicy przejadać, tylko inwestować we własną, prywatną emeryturę.

Złoto od bańki, w którą niechlubnie trafiłem też spadło już o ok. 1300 zł.

Mam tu ciężko orzech do zgryzienia, co o tym myślicie?


Kredyt hipoteczny


Jak na razie udaje się nadpłacać kredyt w każdym miesiącu. Tym samym coraz bardziej zbliżam się do tytułowego celu, czyli do "Własnego M". Póki co, mamy jeszcze dwa źródła dochodów, co zmieni się już w przyszłym roku. Na pewno trzeba się przygotować na nadejście tego czasu i zwiększyć fundusz bezpieczeństwa.

Magia działania kredytów hipotecznych (proporcja raty kapitałowej do raty odsetkowej) sprawia, że najwięcej dają nadpłaty w pierwszych miesiącach czy latach spłaty kredytów. Jeżeli macie nadwyżki finansowe i możliwości (osobiste, jak i warunki nadpłaty) to warto w tym czasie dokonywać nadpłat ze skróceniem okresu kredytowania.

Miło co miesiąc otrzymywać nowy harmonogram z coraz to wcześniejszą datą zakończenia spłaty J


Nieruchomości


W maju pojawił się nowy raport NBP o cenach nieruchomości z I kw. 2014 roku. Jest to pierwszy raport, który jakby malował trawę na różowo (a może rzeczywiście mieszkania znowu sprzedają się jak świeże bułeczki ceny będą już tylko rosły?!)

W maju przyjrzałem się czterem kredytom. Trzem w programie Mieszkanie dla Młodych:

Oraz jednemu z promocji:

Z nich wszystkich polecić mogę tylko ten ostatni, który zresztą sam posiadam. Uwaga tutaj na wysokie koszty ubezpieczenia.

Dla mnie był on najkorzystniejszy, bo pozwala mi na nieograniczone nadpłaty i planuję go spłacić dużo szybciej niż 25 lat, na jakie został zaciągnięty.


Wydarzenie miesiąca


Rebranding Alior Sync na T-Mobile Usługi Bankowe i promocja 500 zł za transfer.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:


10 komentarze :

Anonimowy pisze...

Czy ktoś wie co stało się z feedly i czy da się gdzieś przenieść swoje subskrypcje RSS?

Anonimowy pisze...

Nie wiem w jakiej branży działasz, ale blog jest / był dobry i uważam, że może stanowić bazę do dobrego wypozycjonowania Twojej firmowej www, a tym samym do pozyskiwania zleceń i klientów, więc ja bym go nie zaniedbywał ;-)

Darek M.W. pisze...

Tak, ale na tej bazie się kończy ;)

Fajnie by było cos kolwiek prócz satysfakcji mieć z tego bloga :) Wskazowki mile widziane.

Anonimowy pisze...

Hurra. Getin Online wydłużył czas na wykonanie pierwszych trzech transakcji w promocji Aktywna karta do 30 dni :)

Wszystko przez błedy w limitach kart.

Anonimowy pisze...

Co do NBP to właśnie widzimy komu sprzyja nasz Bank Centralny, wiec cos jest w tym co piszesz :)

Anonimowy pisze...

Darek rozumiem że blog nie przynosi dochodów i to jest powodem coraz rzadszych wpisów. A to dziwne, bo temat bardzo popularny. Może uderz do Michała Szafrańskiego, to chyba najlepszy przykład że można w krótkim czasie zarobić na blogu konkretne kwoty.

Anonimowy pisze...

Sama skorzystałam z promocji Aktywna Karta w Getin Banku, ciekawa promocja, na pewno Getin Bank zyskał, nie wiem jak w przypadku innych klientów, ale w moich na plus

Darek M.W. pisze...

Marketing Getin Banku naprawdę stoi na niskim poziomie.

Podobnych komentarzy pojawiło się na moich stronach już kilkanaście i wszystkie bez żadnych konkretów. Po prostu, super bank :)

Anonimowy pisze...

W ostatnim czasie wiele banków reorganizuje się i tworzy nowe "oferty" (czyt. sposoby) na pozyskanie klientów oraz kapitału. Oczywiście to duży plus dla przeciętnego kowalskiego.

Tomek pisze...

Czekam na jakiś obszerniejszy wpis dotyczący własnej działalności :)

Prześlij komentarz