wtorek, 26 sierpnia 2014

Lendico – pożyczki społecznościowe – poradnik inwestora


Dzisiaj chciałbym Wam opisać nowy serwis pożyczek społecznościowych – Lendico.

Inwestycje w pożyczki mogą być niezłą alternatywą w stosunku do giełdy, inwestycji w metale szlachetne czy obligacje.

Jak informuje Lendico na swojej stronie internetowej, zarobić można do 14,52%. Oczywiście należy mieć świadomość tego, że inwestowanie w pożyczki wiąże się z z większym ryzykiem niż choćby inwestowanie w obligacje korporacyjne.

Już na wstępie dodam, że Lendico stara się maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, co odróżnia ten serwis od choćby największego serwisu pożyczek społecznościowych jakim jest kokos.pl.
Czym różni się Lendico od innych firm?Na wstępie warto przytoczyć główne różnice między serwisami pożyczkowymi takimi jak Kokos, Finansowo czy Zakra, a serwisem Lendico (patrz wpis: Pożyczki społecznościowe).

Główna różnica a jednocześnie zaleta Lendico to dokładna weryfikacja pożyczkobiorcy. Osoby, które nie przejdą weryfikacji, zostają odrzucane. Czyli osoby, co do których Lendico ma podejrzenia, że nie spłacą pożyczki nie będą mogły wystawić swojej oferty. Każdy pożyczkobiorca jest sprawdzany w bazach BIG InfoMonitor S.A oraz KRD.

Lendico ze względu na swój model biznesowy chce być niejako alternatywą do banków, oferując lepsze warunki finansowania. Działanie online ma tą zaletę, że można ograniczyć koszty działalności. Tym samym zyskują wszystkie strony transakcji: pożyczkobiorca otrzymuje tańszy pieniądz, inwestor przyzwoity zysk, a sam serwis Lendico zgarnia prowizję od transakcji (know how).


Jak działa Lendico?


Model udzielania pożyczki przez Lendico można opisać w kilku krokach:
  1. Pożyczkobiorca wnioskuje o pożyczkę (maksymalna kwota 50 000 zł)
  2. Lendico dokonuje weryfikacji pożyczkobiorcy w KRD i Biurze Informacji Gospodarczej Infomonitor
  3. Zweryfikowany pożyczkobiorca powiadamiany jest o wysokości raty wynikającej z obliczonego ryzyka
  4. Inwestorzy widząc ofertę dokonują decyzji o inwestycji na podstawie danych takich jak dochód czy historia kredytowa.Krok 1 – Założenie konta


Pierwszym krokiem do rozpoczęcia inwestycji jest rejestracja. Ta niestety nie należy do zbyt przyjaznych i szybkich.

Ma to jednak swoje dobre strony. Wszystkie osoby, które na gwałt potrzebują gotówki (wysokie ryzyko niewypłacalności) pójdą do konkurencji.

Jedna rzecz w formularzu wymaga jeszcze moim zdaniem poprawy. Wystarczy nie wypełnić któregoś pola w formularzu, aby wszystkie dane zniknęły. Już na starcie nie wypełnienie pola Pan/Pani spowodowało u mnie drobną irytację ;)

Do rozpoczęcia swojej przygody w Lendico niezbędne jest też podanie wielu danych osobowych. Serwis pisze, że wymaga tego nadzór finansowy. Jednak jako inwestor mogłem spokojnie inwestować bez podania tylu danych na pozostałych serwisach pożyczkowych!

Co innego to dogłębna weryfikacja pożyczkobiorcy a co innego inwestora. Szczerze powiem, że już na starcie chciałem sobie dać spokój. Wymagane jest nawet przesłanie skanu dowodu osobistego.Krok 2 – Wybór inwestycjiAukcje pożyczkowe w Lendico klasyfikowane są w pięciu kategoriach – od A do E, zgodnie z przewidywanym ryzykiem braku spłaty.

Kategoria A - prawdopodobieństwo straty 0% – 1,99%
Kategoria B - prawdopodobieństwo straty 2,00% - 3,99%
Kategoria C - prawdopodobieństwo straty 4,00% - 5,99%
Kategoria D - prawdopodobieństwo straty 6,00% - 7,99%
Kategoria E - prawdopodobieństwo straty 8% – 11,99 %

Ryzyko szacowane jest na podstawie przesłanych przez pożyczkobiorcę dokumentów. Określa ono prawdopodobieństwo niewypłacalności pożyczkobiorcy czyli zagrożenia, że nie spłaci on rat pożyczki.

Rzecz jasna, wyższe ryzyko to wyższy zysk ze spłaconej inwestycji. Na tą chwilę ciężko określić jaką warto przyjąć strategię, czy inwestować w pożyczki bezpieczne czy te bardziej ryzykowne.


Ryzyko vs oprocentowanie pożyczki

Kategoria
Ryzyko
Oprocentowanie pożyczki
A
0% – 1,99%
5,82% - 7,97%
B
2,00% - 3,99%
6,95% - 9,10%
C
4,00% - 5,99%
8,37% - 10,57%
D
6,00% - 7,99%
9,61% - 11,90%
E
8,00% - 11,99%
11,86% - 14,99%

Średnia spłacalność vs średnie oprocentowanie pożyczki:

Kategoria
Spłacalność
Średnie oprocentowanie
A
99%
6,90%
B
97%
8,03%
C
95%
9,47%
D
93%
10,76%
E
90%
13,43%

Chciałbym zobaczyć ranking zysków najlepszych inwestorów Lendico, żeby móc go porównać z podobnym rankingiem na kokosie.

Niestety na tą chwilę nie ma dostępu do takich danych i wątpię, żeby w tej materii miało się coś zmienić.Wnioski


Lendico oferuje nieco odmienne podejście do pożyczek społecznościowych. Duży nacisk położono na zabezpieczenie inwestorów i dokładną weryfikację pożyczkobiorcy.

Osobiście bardzo podoba mi się to podejście i właśnie zacząłem inwestować na ten platformie. Na dwie pożyczki, jedna zakończyła się sukcesem. O wynikach inwestycji będę informował na blogu.

Oczywiście patrząc na powyższe tabele każdy musi sobie sam odpowiedzieć, czy chce podjąć kilkuprocentowe ryzyko inwestycji.


Więcej:5 komentarze :

Anonimowy pisze...

Fajny artykuł jednak nie rozumiem wszystkiego do końca.
1. Inwestor czyli ten który chce DAĆ forsę żeby serwis pożyczył komuś musi przejść weryfikacje? Po co? Czy to trzeba rozliczać w zeznaniu podatkowym?
2. Środkowa kolumna sfinansowano. Ktoś chce na remont mieszkania 2 tysiące i nie ma nikogo kto by dał w całości taką kwotę? Jeżeli pożyczka zostanie spłacona to nawet wysoki zysk i tak będzie po kilka złotych a co dopiero jak ktoś da tylko 10 procent tej kwoty. A może polega to na tym że nie można dawać całości?
3. Jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci to całością windykacji zajmie się lendico a inwestorom odda od razu z jakiegoś własnego funduszu zabezpieczającego? Czy zostawiają ludzi samych sobie?

Darek M.W. pisze...

1. Sam nie wiem, po co te weryfikacje. Wszystkie dochody trzeba uwzględniać w zeznaniu rocznym. Te z kokosa też. Można nawet przygotować raport.

2. Można całość sfinansować. Tylko mali inwestorzy dają mniej (dywersyfikacja).

3. Jeszcze dokładnie (na własnej skórze) nie zagłębiłem się w windykację. Zacząłem już inwestować, więc kto wie, kiedy to nastąpi.
Nie zostawia sobie na szczęście w przeciwieństwie do innych serwisów.

Tomek z studencki portfel pisze...

Napisałeś, że dbają o bezpieczeństwo. W kokosi też jest masa weryfikacji, bik, dowód, telefon, Allegro i inne. Więc nie widze tu jakieś nadzwyczajnej zalety. Temat ciekawy, więc czekam na pierwszy raport z inwestycji. Musze poczytać o tej firmie.

Projekt 5 zł pisze...

Ja się boję, że skończą jak Smava - za duże oczekiwania w stosunku do użytkowników i prowizje nie wystarczą na pensje. Ale kciuki trzymam, bo SL w naszym kraju jest jeszcze słaby.

Beata pisze...

O pożyczkach społecznościowych już słyszałam, ale póki co jest to dla mnie zbyt niepewne, żeby spróbować. Poczekam aż któryś znajomy to przetestuje. No i trzeba by mieć sporo środków, żeby rzeczywiście coś zarobić

Prześlij komentarz