poniedziałek, 5 stycznia 2015

Podsumowanie finansowe grudnia 2014 roku


Zapraszam do finansowego podsumowania grudnia 2014 roku. Był to dla mnie niezwykle pracowity miesiąc, co widać po liczbie wpisów na blogach.

W grudniu rozpocząłem też nowy projekt stanowiący uzupełnienie bloga „Jak Oszczędzić.pl”. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł zaprezentować Wam efekty. Obecnie czekam na wykonanie zleconego zadania – wykonania strony internetowej. Jest to jednocześnie pierwsze takie zlecenie wykonywane przez kogoś innego. Do tej pory nad wszystkim pracowałem sam. Gdyby nie brak czasu, tym razem pewnie byłoby tak samo.

W grudniu mieliśmy do czynienia z upadkiem drugiego największego SKOK w Polsce – SKOK-u Wołomin. Przy okazji zaczęły na wierzch wychodzić nieprawidłowości panujące w tej kasie. Wygląda na to, że jeszcze długo potrwają śledztwa na ich temat. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj. Polecam!

Już od stycznia będziemy mieli do czynienia z podwyżkami w Alior Bank. Na ten temat zapomniałem napisać w osobnym wpisie. Wszystkim posiadającym tam konto z kartą proponuję założenie Konta Wyższej Jakości i zamknięcie starego konta.

Podwyżki wprowadza też inny bank z czołówki: BZ WBK – podwyżki od lutego 2015 r. Tutaj ciężko o rozsądne wyjście awaryjne. Niby posiadacze Konta Godnego Polecenia mogą zmienić typ karty i zapłacić wyłącznie 1 zł za kartę po wykonaniu 5 transakcji, jednak tracimy możliwość wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju. My z żoną postanowiliśmy zamknąć konta w WBK. Tych mam już i tak za dużo, więc podwyżki tylko przyspieszyły decyzję.Promocje


Grudzień był miesiącem niezwykle obfitującym w promocje bankowe.

Na 2. grudnia przypadał Dzień Darmowej Dostawy. W 2014 roku można było kupić skorzystać z tej akcji w 2550 sklepów, co przewyższało poprzednią akcję o ponad 100 sklepów.

Credit Agricole postanowił zaproponować specjalną internetową edycję promocji „Jesteśmy Gotowi dać nawet 1000 zł”.

Allegro wprowadziło kolejną pulę kodów zniżkowych o wartości 20 zł. Można je było wygenerować w dniach 5 – 14 grudnia. Niestety od tego czasu brak jest kolejnych akcji.

ING Bank Śląski prowadził i cały czas prowadzi akcję, w której za założenie darmowego Konta z Lwem Direct otrzymamy 100 zł premii.

Alior Bank przeprowadził krótką akcję na Facebooku, proponując 50 zł premii w zamian za założenie Konta Wyższej Jakości. Z komentarzy wiemy, że premie zostały wypłacone 30 grudnia. Przypomnę, że konto to jest darmowe po spełnieniu jednego prostego warunku: wpływu w wysokości min. 2.500 zł miesięcznie. W zamian otrzymujemy naprawdę świetne konto.

Następnie przeszedłem do opisu promocji Getin Banku. Pierwsze pod nóż poszło Konto dla studenta z premią 500 zł. Następnie przeszliśmy przez ofertę Twojej lokaty na 4% i 50 zł w zamian za wykonanie przelewu mobilnego. Kolejna promocja: Aktywna karta pozwala nowym klientom na zdobycie 300 zł premii (lub 600 zł w przypadku kont wspólnych). Przedostatnią promocją było Konto z tabletem z cyrografem na lata.

Wreszcie przeszliśmy do najlepszej promocji: Konta Tanie Zakupy ze zwrotem 10%.

Aktywnie o klientów walczył też Idea Bank prowadząc akcję na Grouponie: 120 zł premii w zamian za założenie Lokaty Happy.

Nju mobile przedłużyło świetną promocję: 50 zł za nową aktywację, z której sam skorzystałem i otrzymałem już nawet kartę MasterCard z doładowaniem.

Przypomniałem też o promocji Citibanku, który płaci aż 200 zł premii za założenie karty kredytowej. Promocja trwa cały czas, dodatkowo kupując online, przez pierwszy rok nie zapłacimy opłaty za prowadzenie karty.

Promocję zafundował swoim klientom również Groupon, wprowadzając krótką akcję 15% zniżki na Groupon.pl.

Po upadku SKOK Wołomin, Plus Bank zaoferował podwyższenie oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej na krótki czas: 4,1% na 3 miesiące bez limitu.

Promocję prowadzi też przez cały czas serwis pożyczkowy Lendico: 100 zł premii za pierwszą inwestycję lub pożyczkę.

Powracamy do Idea Bank, który w serwisie elektronicznym oferuje bardzo dobrą lokatę dla osób dawno nie lokujących w tym banku. Lokata Wielki Powrót na 4%.

Tuż przed końcem roku, Idea Bank wspólnie z serwisem Gazeta.pl zaproponował kolejną edycję lokaty z premią 50 zł, ofertę last minute. Zainteresowanie tą ofertą przerosło nieco oczekiwania organizatorów.


Blog


Listopad był całkiem udanym miesiącem pod względem napisanych wpisów. Niestety pod względem statystyk nie było już tak pięknie :)

Liczba wpisów: 3 (-1), 17 (+6) (Jak oszczędzić.pl), 1 (-) na Nieruchomości i Kredyty
Facebook: 196 osób (+2), 2570 osób (+303) na Jak oszczędzić.pl

Liczba wyświetleń: 30 888 (+810), 99 988 (+7575) na Jak oszczędzić.pl, 4 556 6 036 na Nieruchomościach i Kredytach (-1480).

Jak przy każdym podsumowaniu, zachęcam do polubienia na Facebook:

„Droga do własnego M”:

„Jak oszczędzić.pl”:

Lokaty


Oprocentowanie lokat nadal pomału spada poruszając się za decyzją RPP i spadkiem stóp procentowych.

Rankingi lokat i kont oszczędnościowych:


Pożyczki społecznościowe


Brak aktywności


Obligacje korporacyjne


W grudniu, kolejny raz zainwestowałem w obligacje korporacyjne. Przy tak niskich stopach procentowych postanowiłem podjąć to ryzyko, jednocześnie zaprzestając nadpłat kredytu hipotecznego.


Kredyt hipoteczny


Grudzień przyniósł spadek oprocentowania naszego kredytu hipotecznego, z 4,02% na 3,31%.


Nieruchomości


W grudniu pojawił się wyłącznie jeden wpis z opisem raportu AMRON-SARFiN.


Wydarzenie miesiąca


Upadek SKOK Wołomin.


Zapraszam również do poprzednich podsumowań:

8 komentarze :

Tomek pisze...

Gratuluję! Liczba wyświetleń imponująca :)

Darek M.W. pisze...

Przy tylu wpisach nie jest to wyczyn. Dodatkowo to statystyki bloggera. Te z analytics są z 10 razy gorsze.

zgred pisze...

a jeśli można wiedzieć... jakie obligacje kupiłeś?

Darek M.W. pisze...

GTB Metropolis

Karol pisze...

jak to jest że takie wielkie instytucje jak skok wołomin mogą upaść ;/

wow pisze...


Wow, nawet nie wiedziałem że SKOK Wołomin upadł, jakoś ta informacja przeszła obok mnie bez echa. Ja się zastanawiam pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym, bo odkładam na samochód i co miesiąc dorzucam tam parę groszy. Co byś polecił ?

Maszyna do szycia pisze...

Bardzo fajne podsumowanie, Od niedawna ciebie czytam ale coraz bardziej się przekonuje do twojego podejścia. Co do Skoku Wołomin to wreszcie wychodzi szydło z worka i te całe nieprawidłowości, których było i jest dalej niezmiernie dużo pokazują się na światło dzienne.

Marta pisze...

Powodzenia w prowadzeniu nowego projektu. Bardzo dobre finansowe podsumowanie ubiegłego roku.

Prześlij komentarz