poniedziałek, 16 marca 2015

Zmiany w programie MDM w 2015 roku? Gdzie młodzi znajdą mieszkanie w Warszawie

Nowy rok przyniósł istotne zmiany w programie "Mieszkanie Dla Młodych", dzięki czemu powinien cieszyć się on jeszcze większym zainteresowaniem niż dotychczas. Jednocześnie, na warszawskim rynku nieruchomości znajduje się co najmniej kilka inwestycji, które powinny zwrócić uwagę potencjalnych uczestników MDM, szczególnie w nowej formule.Warszawa stoi otworem przed potencjalnymi kredytobiorcami


Stołeczny rynek nowo wybudowanych mieszkań przeżywa prawdziwy renesans. W 2014 roku deweloperzy odnotowali po raz kolejny zarówno bardzo wysokie wyniki sprzedaży, jak i ilości wykończonych inwestycji. Został pobity także rekord zaakceptowanych wniosków, które zostały złożone z prośbą o otrzymanie pozwoleń na budowę osiedli mieszkaniowych. Statystycznie, pozytywną odpowiedź otrzymał aż co drugi zainteresowany (wcześniej zaledwie ok. 35%). Według raportu opublikowanego przez GUS, 11 z 12 największych deweloperów rok 2014 zakończyło nad kreską. Większość wyników sprzedażowych i budowlanych utrzymuje się na poziomie zbliżonym do słynnego "boomu mieszkaniowego" z 2007 roku. Wszystko to wskazuje zatem, iż nowe mieszkania ponownie są w cenie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Duża liczba przedsiębiorców mieszkaniowych obecnych na rynku odbija się z korzyścią dla potencjalnych kredytobiorców, gdyż dzięki temu mają oni większą możliwość wyboru lokali.

MDM - co nowego w 2015?


Od początku bieżącego roku w programie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wprowadzono istotne zmiany. Dotyczą one kilku aspektów.

  • Najważniejszym z nich jest zmiana idei programu na bardziej prorodzinny. Obecnie, najkorzystniejsze warunki dopłat otrzymują osoby wychowujące więcej niż jedno dziecko. I tak, od pierwszego stycznia, rodziny z dwójką pociech otrzymają 20% dopłaty (poprzednio 15%), a z trójką aż 25% (poprzednio również 15%). Dlatego właśnie spodziewana jest większa aktywność na rynku rodzin z co najmniej dwojgiem dzieci.
  • Rozszerzony został zasięg programu. Od stycznia można ubiegać się o kredyt na mieszkanie spółdzielcze, które nie zostało w pełni wykończone.
  • Pożyczkę można zaciągnąć także z osobami niebędącymi członkami rodziny, co również zwiększa liczbę potencjalnych zainteresowanych udziałem w programie MDM. Ułatwia to też spełnienie wymogów formalnych oraz późniejsze udźwignięcie kosztów kredytowych.


Gdzie w Warszawie znaleźć mieszkanie na miarę MDM?


Lokal kwalifikujący się do zaciągnięcia pożyczki w programie MDM musi spełniać specyficzne warunki, w związku z czym, zainteresowanym nierzadko jest bardzo trudno odnaleźć odpowiednie mieszkanie. Interesującą propozycją może okazać się jednak np. Osiedle Zielona Italia zlokalizowane na Włochach. To niezwykle nowatorski projekt nawiązujący do małych włoskich miasteczek. W centralnej części inwestycji o powierzchni sześciu hektarów znajduje się niewielki i klimatyczny ryneczek, gdzie mieszczą się m.in. fontanna i wieża zegarowa. Oprócz licznych punktów usługowych, na uwagę zasługują kręte alejki pełne zieleni, sprzyjające rekreacji uprawianej przez cały rok. Ponadto, na terenie osiedla umieszczono także 2 boiska (do piłki nożnej oraz koszykówki) oraz kort tenisowy, strefę zabaw dla dzieci, a nawet przedszkole. Wszystkie elementy zabudowy zostały wykonane bardzo solidnie i wykończone w nadzwyczaj estetyczny sposób. Atutem jest także lokalizacja - w pobliżu znajduje się pętla autobusowa, a do Śródmieścia można dojechać kolejką w ciągu piętnastu minut.

2 komentarze :

Anonimowy pisze...

Przepraszam bardzo, ale mam znajomych którzy wyjechali i wyjeżdżają za granicę i tam zakładają rodziny i tam kupują mieszkania. Jeśli chodzi już w Polsce o zostanie to nikt nie chce brać kredytu. Zwiastuje to spadek cen mieszkań i to bardzo, MDM nie będzie potrzebny, już to widać po dużej ilości nie sprzedanych mieszkań w Warszawie i nie tylko bo Kraków, Wrocław, Poznań mają ten sam problem.

Daniel pisze...

Program MDM to kpina. Więcej przeszkód i niedogodności w czymś co miało być korzystne.

Prześlij komentarz