wtorek, 30 czerwca 2015

Jak oszczędzają Polacy?

O oszczędzaniu mówi się ostatnio bardzo dużo. Badania pokazują, że ponad połowa Polaków chce oszczędzać i widzi w oszczędzaniu szanse na lepszą przyszłość. Jednak deklaracje wyraźnie odbiegają od rzeczywistości. Według danych z raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy niespełna 8% deklarujących jest wstanie regularnie odkładać konkretną sumę pieniędzy, ponad 1/3 odkłada jakąś kwotę od czasu do czasu, a połowa ankietowanych nie odkłada nic.

Okazuje się też, że prawie połowa Polaków odkłada między 101 do 500 zł. Jedynie 6% potrafi odłożyć sumę przekraczającą 500 zł, a zaledwie 1% ankietowanych stać na odłożenie kwoty wyższej niż 1000 zł.

Z badania dowiadujemy się także, że nieco ponad połowa Polaków trzyma swoje oszczędności na kontach osobistych, twierdząc, że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Chwalą sobie możliwość zachowania płynności finansowej oraz korzystania z różnych możliwości, które oferuje im bank.

Zaledwie 15% ankietowanych korzysta z innych produktów finansowych. Co ciekawe, prawie co piąta osoba trzyma swoje oszczędności w domu, co jest zdecydowanie najmniej bezpiecznym rozwiązaniem.

Zaskoczyć może także fakt, że aż 45% ankietowanych przy wyborze sposobów oszczędzania zdaje się na... własną intuicję. Pozostali kierują się opiniami bliskich, czerpią wiedzę z reklam w mediach. Niewielu ma jednak zaufanie do pracowników instytucji finansowych.

Chcesz poznać więcej szczegółów o tendencjach Polaków w kwestii oszczędzania, kto oszczędza najwięcej, a kto wcale, na jakie cele oszczędzają, z jakich źródeł wiedzy o finansach korzystają, jak planują i kontrolują swoje wydatki? Polecam sprawdzić infografikę mBanku.(Współpraca)

4 komentarze :

Prince Belial pisze...

takie pytanie odnośnie komentarza:

"Co ciekawe, prawie co piąta osoba trzyma swoje oszczędności w domu, co jest zdecydowanie najmniej bezpiecznym rozwiązaniem."

Ma pan jakieś statystyki aby udowodnić swoją tezę ? gdyż na podcstawie ostatnich regulacji czy zachowań banków możnaby wysnuć kompletnie odmienny wniosek.

Iwona pisze...

Niestety, Polacy najczęściej nie mogą oszczędzać z prostego powodu: nie mają z czego oszczędzać, bo wszystko idzie im na bieżące wydatki. Może gdyby płace w Polsce były wyższe to byłoby z czego odkładać.

forum kredytowe pisze...

Dokładnie, z wysokością zarobków nie jest u nas różowo, ale tak naprawdę nawet z minimalnej pensji można odłożyć te 100 złotych miesięcznie, a jak nie 100, to 50. Problem jest raczej z tym, że ludzie nie są nawykli do oszczędzania. To mnie nie dziwi, bo żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, zewsząd atakują nas reklamy nakłaniające do wydawania pieniędzy i my się temu poddajemy. A co do trzymania pieniędzy w domu, to jest to rzeczywiście niezbyt bezpieczne, przykładem mogą być okradane staruszki. Z drugiej strony gdyby Polsce groził wariant cypryjski, to trzymanie oszczędności w banku też nie byłoby najlepszym pomysłem. Na szczęście na razie nie grozi

Anonimowy pisze...

Haha Polacy nie oszczędzają bo nie mają z czego jedynie mała grupa ogarniętych ludzi inwestuje pieniądze.

Prześlij komentarz