poniedziałek, 30 listopada 2015

Rekuperacja – czyli sposób na odzysk ciepła w wentylacji


Ograniczanie strat ciepła

W nowoczesnym budownictwie kładzie się duży nacisk na dwie ważne kwestie, a mianowicie:
  • wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach,
  • oszczędność energii.
Nie bez powodu zatem wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czyli rekuperacja – wciąż zyskuje na popularności. Tradycyjne rozwiązania w postaci wentylacji grawitacyjnej nie są bowiem w stanie sprostać powyższym wymogom. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż ze wszystkich strat ciepła, jakie generują budynki, największa część przypada właśnie na wentylację i wynosi średnio od 30 do 60 proc. To bardzo dużo, co odczuwają dotkliwie sami użytkownicy otrzymujący wysokie rachunki za ogrzewanie – ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, koszty eksploatacji budynków systematycznie rosną z roku na rok.


Jak znaleźć idealne rozwiązanie?

W zaistniałych okolicznościach niebagatelnego znaczenia nabiera znalezienie rozsądnego kompromisu pomiędzy wentylacją budynku a redukcją strat ciepła. Wentylacja mechaniczna doskonale sprawdza się w takich warunkach, ponieważ wymianę powietrza w pomieszczeniach można w stu procentach kontrolować. W ten sposób uzyskuje się nie tylko dobrze przefiltrowane powietrze wysokiej jakości, ale także zapobiega się zbytniemu „uciekaniu” ciepła. Dzięki rekuperacji rachunki za ogrzewanie można obniżyć nawet o 30 proc. w skali roku.


Wentylacja mechaniczna – o czym pamiętać przy wyborze centrali?

Najważniejszą częścią instalacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna nazywana rekuperatorem. Składa się ona z wentylatorów oraz z wymiennika ciepła.

Wyróżnia się następujące rodzaje wymienników ciepła:
  • krzyżowo-płytowe – często stosowane, przeważnie zbudowane z płyt stalowych, aluminiowych lub z tworzywa sztucznego, nie ma tu konieczności doprowadzania energii zewnętrznej,
  • obrotowe – wyróżnia się nieskomplikowaną konstrukcją oraz wysoką sprawności odzysku ciepła wynoszącą przeszło 80 proc.,
  • przeciwprądowe – dzielą się na proste i spiralne, nie ulegają oszronieniu, a ich sprawność wynosi nawet 90 proc.
Ponadto przy wyborze centrali wentylacyjnej należy mieć również na uwadze takie przesłanki jak:
  • spręż – jest to przyrost ciśnienia wynikający z wielkości oporów przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych,
  • wydajność centrali,
  • charakterystyka pracy wentylatora.
Kwestie związane z wyborem odpowiedniej centrali oraz montaż instalacji warto zlecić profesjonalnej firmie, przedmiotem działalności której jest rekuperacja – w Olsztynie oraz w innych większych miastach znalezienie tego typu usług nie stanowi żadnego problemu.

Możliwe jest zamontowanie wentylacji mechanicznej nie tylko w nowych, ale i w starszych budynkach – wymaga to znakomicie opracowanego projektu i nieco wyższych nakładów finansowych niż w przypadku nowych inwestycji.

2 komentarze :

Kasia pisze...

Tej zimy miałam dramat z oknami uszczelki się popsuły i dociski nie działały i przeciąg w domu przy zamkniętych oknach... Ale na szczęście udało się mi to z tata naprawić ale poszło 450 zł :(

Anonimowy pisze...

Dokładnie, wentylacja to bolączka każdego budynku. Ale jeśli troszkę wydamy i zrobimy sobie porządną wentylację z możliwością odzyskania ciepła to te wydane na początku pieniądze szybko się wracają. Polecam.

Prześlij komentarz